REKLAMA

Wakacje z handheldem: najlepsze duże nowe gry 3D na ASUS ROG Ally i Steam Deck

Jako osoba bardzo zadowolona z ASUS ROG Ally, przygotowałem listę ulubionych produkcji uruchamianych na tym handheldzie, w oparciu o dwa miesiące regularnego korzystania z urządzenia. Z rekomendacji mogą skorzystać także posiadacze Steam Decka.

19.07.2023 11.34
Wakacje z handheldem. Oto najlepsze nowe gry 3D na ASUS ROG Ally i Steam Deck
REKLAMA

Wraz z premierą ASUS ROG Ally handheldy do gier zyskały moc stacjonarnych konsol minionej generacji: PlayStation 4 oraz Xboksa One. Wydajnościowe marzenie wielu graczy zderzyło się jednak z rzeczywistością. Okazuje się bowiem, że wiele wielkich, rozbudowanych wizualnie produkcji 3D uruchamianych na przenośnej platformie wcale nie jest tak przyjemnych, jak podczas ogrywania ich na ekranie TV w salonie.

REKLAMA

Dlatego chociaż możliwość komfortowego grania w Cyberpunka 2077 w samolocie jest ciekawa, istnieją produkcje 3D o wiele lepiej pasujące do 7-calowego ekranu oraz analogów i triggerów. Stąd moja subiektywna lista najlepszych "dużych" gier dla takich handheldów jak ASUS ROG Ally czy Steam Deck, zbudowana na podstawie dwóch miesięcy korzystania z mojego ROG-ala:

1. Forza Horizon 5 - niesamowite, jak płynnie jedzie do mety

Forza Horizon 5 to najlepsza zręcznościowa gra wyścigowa wydana w ostatnim czasie. Nie zapraszam do polemiki, bo nie za bardzo jest o czym. Natomiast dzięki handheldom wiemy również, że została świetnie zoptymalizowana.

Na ASUS ROG Ally w trybie Turbo produkcja pędzi w 60 klatkach na sekundę, z zachowaniem wysokich ustawień! Forza Horizon 5 wygląda prześlicznie na małym ekranie, z kolei zręcznościowy model jazdy sprawia, że analogi oraz spusty będą jak najbardziej wystarczające.

 • Dla kogo: dla fanów wyścigów, dla graczy 60+ fps, dla entuzjastów grafiki
 • Jest w PC Game Pass? Tak

2. Persona 5 Royal - a najlepiej cała seria

Personę 5 kupiłem najpierw na PS4, potem na Switcha, teraz na PC (ROG Ally). Za każdym razem bawię się z tytułem świetnie, ale to właśnie na przenośnym ekranie Switcha i Ally tytuł bryluje najbardziej. Kilka walk z autobusie albo pociągu i pyk do plecaka - absolutnie to uwielbiam.

Persona 5 to najlepsza produkcja jRPG ostatnich lat, ale z myślą o handheldach rekomenduję całą serię. Zwłaszcza, że ATLUS nie tak dawno temu wydał zremasterowaną trzecią oraz czwartą odsłonę na platformie Steam. Można je też zgarnąć w Game Passie. Obie gry mają wybitnie konsolowy rodowód, więc idealnie idą w parze z analogami oraz spustami. Dokładnie tak samo jak PIąteczka.

 • Dla kogo: dla fanów jRPG, dla miłośników długich gier na miesiące, dla ludzi z gustem
 • Jest w PC Game Pass? Tak

3. Diablo IV - o ile jesteś w zasięgu sieci

Najnowsza produkcja Activision Blizzard działa bardzo dobrze na handheldzie z analogami, dzięki doświadczeniu producentów zebranych przy konsolowym Diablo 3 oraz Diablo 2 Resurrected. Na moim ROG Ally Diablo IV ze średnimi ustawieniami i w 1080p trzyma 45+ klatek na sekundę, ciesząc przy tym oko.

Niestety, trzeba mieć na uwadze, że D4 wymaga stałego połączenia z siecią do działania. Jeśli gramy w terenie i korzystamy z hotspotu w telefonie, nie ma z tym problemu. Musimy się jednak liczyć z tym, że w samolocie demonów raczej nie ubijemy. Przynajmniej nie podczas większości rejsów kontynentalnych.

 • Dla kogo: dla osób z hotspotami w kieszeni, dla fanów "prawdziwego" Diablo
 • Jest w PC Game Pass? Nie

4. Hi-Fi Rush - trzeba grać, bo to wybitna gra akcji

Hi-Fi Rush zadebiutowało na PC i Xboksie niespodziewanie, ale z miejsca zostało jedną z najlepiej ocenianych gier akcji ostatnich lat. Rytmiczna produkcja pełna walk posiada komiksową, uproszczoną (ale klimatyczną!) oprawę, dobrze idącą w parze z niskopamięciowymi podzespołami handheldów.

Szczery apel: dajcie szansę Hi-Fi Rush, nawet jeśli zwykle omijacie produkcje tego typu. Wystarczy godzina abyście wsiąknęli na całego, a tytuł tak się pięknie rozwija, że nieustannie zaskakuje nowymi elementami rozgrywki. Wzorowy przykład wyższości japońskich deweloperów w domenie gier akcji.

 • Dla kogo: dla osób trzymających rytm, dla fanów gier akcji, dla chcących się pozytywnie zaskoczyć
 • Jest w PC Game Pass? Tak

5. Monster Hunter Rise - świetna optymalizacja i aktywna społeczność

Rise to nie tylko najnowsza odsłona Monster Huntera, ale również najbardziej przystępna. Projektowana z myślą o Nintendo Switchu, produkcja idealnie nadaje się na handhelda. Z kolei nieustanna popularność tej produkcji na PC sprawia, że bez problemu znajdziecie chętnych do wspólnych polowań na trudniejsze bestie przy pomocy sieci.

Gigantyczną zaletą Monster Hunter Rise są niskie wymagania sprzętowe oraz świetna optymalizacja. Polując na ROG Ally na wysokich ustawieniach i w rozdzielczości 1080p, mam 60+ klatek na sekundę. Nawet podczas rozgrywki sieciowej.

 • Dla kogo: dla fanów serii, dla osób szukających wymagających produkcji, dla graczy 60+ fps
 • Jest w PC Game Pass? Tak

6. Marvel's Midnight Suns - coś dla fanów Marvela, UFO i X-COM

Jeśli tęskno wam do produkcji turowych, ale japońska Persona wydaje się zbyt egzotyczna, świetną alternatywą jest Marvel's Midnight Suns. Produkcja miesza rozgrywkę charakterystyczną dla takich produkcji jak UFO i X-COM z bogactwem uniwersum komiksowego Marvela.

Jednocześnie Midnight Suns to produkcja baaaardzo długa i właśnie takie uwielbiam ogrywać na przenośnych urządzeniach. Względnie łatwo do niej wrócić, z kolei premiera na Xboksie oraz PlayStation sprawiła, że tytuł świetnie dogaduje się z analogami i spustami, mimo gatunkowej przynależności.

 • Dla kogo: dla fanów gier turowych, dla miłośników herosów Marvela, dla weteranów UFO i X-COM
 • Jest w PC Game Pass? Nie

7. Yakuza 0 - najwyższy czas poznać tę serię

Wiele razy słyszeliście o serii Yakuza, zawsze chcieliście ją sprawdzić, ale jakoś tak nigdy nie było wam po drodze? Rozumiem to. Na szczęście Yakuza świetnie działa na handheldach, co sam sprawdziłem w odsłonie Yakuza 0. Jeśli chcecie rozpocząć przygodę z tą serią, zróbcie to właśnie z tym tytułem.

Chociaż mamy do czynienia z grą akcji na względnie otwartych, pełnych detali obszarach, Yakuza 0 działa na ASUS ROG Ally w 35+ klatkach na sekundę (średnie ustawienia) podczas najbardziej wymagających scen na zatłoczonych ulicach tętniącej życiem japońskiej aglomeracji.

 • Dla kogo: dla fanów gier akcji, Japonii oraz współczesnych oper mafijnych.
 • Jest w PC Game Pass? Tak

8. Death Stranding - spacerowanie na wypasie

Jest coś kojącego w przemierzaniu niegościnnego terenu jako Sam Porter, transportując przesyłki z jednego podziemnego bunkra do drugiego. Gra nagradza nas za te wysiłki nie tylko piękną oprawą i malowniczymi sceneriami, ale także świetnie skomponowaną ścieżką dźwiękową oraz coraz to nowymi wynalazkami, rozszerzającymi możliwości w grze.

Death Stranding to jedna z tych gier, w których przez bardzo wiele czasu podejmujesz się podobnych aktywności. Przez to rozgrywka świetnie komponuje się z zabijaniem czasu podczas jazdy pociągiem czy samolotem. Do tego ASUS ROG Ally bez problemu radzi sobie z tytułem w 60+ klatkach na sekundę dla średnich ustawień. Wzorowa optymalizacja.

 • Dla kogo: dla fanów gier Kojimy, dla spacerowiczów, dla miłośników klimatycznych produkcji
 • Jest w PC Game Pass? Tak

High on Life - co prawda to FPS, ale naprawdę dobrze siada

Nie jestem przesadnym fanem grania w produkcje FPS na handheldzie. W ostatnim czasie wyjątek zrobiłem dla dwóch tytułów: kapitalnego Metroid Prime Remastered na Switchu oraz właśnie High on Life, przechodzonego aktualnie na ASUS ROG Ally.

W High on Life precyzyjne trafianie w cele nie jest kluczowe, z kolei kolorowa oprawa i czarny humor producentów Ricka i Morty'ego maskują niedoróbki gameplayu. Dzięki temu pierwszoosobowa produkcja sci-fi jest bardzo przystępna, a do tego znośnie zoptymalizowana. To ważne, bo nie ma nic gorszego niż celowanie do przeciwników na analogach poniżej 30 klatek na sekundę.

REKLAMA
 • Dla kogo: dla fanów Ricka i Morty'ego, miłośników sci-fi oraz graczy preferujących gatunek fps
 • Jest w PC Game Pass? Tak
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA