REKLAMA

Już nie trzeba będzie jeździć telefonem po terminalu. NFC zmieni się nie do poznania

Bez jeżdżenia telefonem po terminalu, za to z szybszym ładowaniem i możliwością uruchomienia wielu akcji jednym dotknięciem. Tak przyszłość NFC widzi Forum NFC, konsorcjum odpowiedzialne za rozwój komunikacji bliskiego zasięgu. Giganci technologiczni odpowiedzialni za możliwość płatności zbliżeniowych telefonem właśnie przedstawili swój pięcioletni plan na ulepszenie NFC.

23.06.2023 08.06
Już nie trzeba będzie jeździć telefonem po terminalu. NFC zmieni się nie do poznania
REKLAMA

Raz opracowane technologie nie stoją w miejscu, a ich twórcy dążą do stałej poprawy i ulepszenia standardów, które następnie implementowane są w urządzeniach i oprogramowaniu. Przykładów nie trzeba szukać daleko: USB czy ładowanie indukcyjne to technologie, które przez lata rozwoju i pieczołowitych prac znacznie się zmieniły względem swoich oryginalnych wydań.

Podobnie sprawa ma się z NFC, które jeszcze dekadę temu było obecne w garstce telefonów. Obecnie trudno jednak znaleźć sklep, w którym ktoś przed nami w kolejce do kasy nie płaci poprzez przyłożenie telefonu do terminala. No właśnie, przyłożenie - zwiększenie minimalnej odległości pomiędzy terminalem a urządzeniem to jeden z kilku punktów planu, jaki Forum NFC przygotowało na najbliższe lata.

REKLAMA

NFC zmieni standardy. Już nie będziesz bezpośrednio dotykać telefonem terminala

Forum NFC to organizacja zrzeszająca firmy i startupy, pracujące nad rozwojem i ulepszeniem technologii NFC. W jej szeregach znajdziemy m.in. Apple, Google, Huawei, Qualcomm czy Sony. 21 czerwca forum przedstawiło swoje plany na najbliższe 5 lat, a owe plany przełożą się na zmiany w technologii NFC.

Przede wszystkim forum skupi się na zwiększeniu mocy odbieranej poprzez ładowanie bezprzewodowe w technologii NFC. Obecnie jest to 1 W, lecz do 2028 roku konsorcjum chce osiągnąć 3 W. Zdaniem forum ta zmiana "wprowadzi bezprzewodowe zasilanie i ładowanie do nowych i mniejszych formatów, rewolucjonizując wzornictwo przemysłowe i definiując nowe rynki".

REKLAMA

Zwiększona zostanie także odległość. Obecnie połączenie w standardzie NFC możliwe jest na odległość 5mm, przez co smartfony, smartwatche i inne urządzenia muszą wejść ze sobą w fizyczny kontakt, by przesyłać dane. Planowo odległość ma zostać zwiększona sześciokrotnie, do 3 centymetrów, co przełoży się na prędkość transakcji dokonywanych za pomocą technologii NFC i użyteczność NFC jako takiego. Bowiem połączenie nie będzie wymagało idealnego wyrównania anten obu urządzeń przy komunikacji.

Forum NFC chce także rozwijać funkcję SoftPOS w smartfonach, czyli możliwość zamiany telefonu w terminal płatniczy, otrzymujący płatności od innych urządzeń. Ponadto w planach konsorcjum jest dodanie do NFC wielozadaniowości, gdzie jeden kontakt pomiędzy urządzeniami prowadzi do uruchomienia kilku funkcji. Ostatnim punktem pięcioletniego planu na rozwój komunikacji bliskiego zasięgu jest umożliwienie udostępniania za pomocą NFC danych na temat składu i sposobów recyklingu produktów zawierających owe czipy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA