REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Polacy sprzątają śmieci i zgarniają za to kasę z całego świata

Polski eko-startup Planet Heroes nie jako pierwszy zauważył, że żyjemy w zaśmieconym świecie, ale jako pierwsi zrozumiał, że za dobry uczynek można się odpłacić nie tylko dobrym słowem.

10.09.2022
10:53
Polski startup Planet Heroes
REKLAMA

Przemek i Adam regularnie jeździli w miejsca, które wymagały interwencji. Brali ze sobą worki, do których zbierali śmieci w pobliskich lasach, na egzotycznych plażach, wysokich górach. Zastanawiali się przy tym, jak namówić innych do zbierania śmieci, ale nie tylko z okazji Dnia Ziemi, lecz regularnie, przez cały rok. Po wielu miesiącach powstał startup Planet Heroes, którego założycielami są Przemek Pyziel, Adam Falkowski, Monika Habrzyk i Jan Domański.

REKLAMA

Planet Heroes to ekologiczna platforma crowdfundingowa, która działa na rzecz ochrony środowiska. Funkcjonuje na podobnej zasadzie jak Patronite, czyli ludzie robiący coś dobrego dla planety ogłaszają na platformie, że posprzątali zaśmiecone miejsce. Do tego zakładają zbiórkę, na której informują, co, gdzie i ile posprzątali, a internauci mogą ich za to nagrodzić.

Dzięki Planet Heroes tysiąc złotych za czystą plażę

W praktyce wygląda to tak, że zbierasz grupę znajomych, idziecie do lasu, aby uprzątnąć jego fragment od śmieci. Robicie zdjęcia przed posprzątaniem i po uprzątnięciu, następnie udostępniacie je na platformie Planet Heroes, gdzie w dowód uznania ktoś może was wynagrodzić za włożony w akcję wysiłek.

Na ten moment największą sumę (1 026,19 zł) na zbiórkę zebrała grupa sprzątająca plaże w Nikaragui. "Zaczęliśmy nasz pobyt w Nikaragui, spędzając miesiąc w sennym miasteczku surfingowym Las Penitas. Poziom zanieczyszczenia jest tam dość wysoki, ale na szczęście było mnóstwo zmotywowanych mieszkańców, którzy chętnie przyłączyli się do sprzątania" - piszą organizatorzy akcji.

Pieniądze ze zbiórki posłużyły im na pokrycie kosztów rękawic, worków i odbioru śmieci. Ostatecznie udało im się zebrać dwa worki metalu, pięć worków szkła, pięć worków śmieci ogólnych i 30 worków plastiku. Na platformie można także wesprzeć akcję sprzątania himalajskich szlaków, plaż Salwadoru czy rzeki w Elblągu.

Planet Heroes partnerem World Cleanup Day 2022
REKLAMA

Obecnie Planet Heroes rozszerza swoją działalność na rynki zagraniczne. Rozwijają się w Brazylii i Singapurze. W tym roku Planet Heroes po raz kolejny zostało oficjalnym koordynatorem globalnego ruchu World Cleanup Day w Polsce. Kolejna edycja Międzynarodowego Dnia Sprzątania Świata odbędzie się już 17 września.

W ubiegłym roku dzięki współpracy z polskimi firmami, szkołami i władzami miast, Planet Heroes udało się zorganizować 90 zbiórek śmieci w całej Polsce. Startup liczy, że w tym roku wynik będzie jeszcze lepszy.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA