Tech  /  News

Chmura Google będzie dostępna w każdym zakątku Ziemi. Ale najpierw poleci w kosmos dzięki SpaceX

Picture of the author

Współpraca pomiędzy SpaceX i Google Cloud to wspaniała wiadomość dla użytkowników tej drugiej usługi. Oznacza to bowiem możliwość korzystania z niej absolutnie na całym świecie za pośrednictwem szerokopasmowego internetu udostępnianego przez satelity Starlink.

W ramach tej współpracy stacje naziemne Starlink zostaną zainstalowane na terenie centrów danych Google. Na początek marketingowa gadka, za chwilę wyjaśnimy, o co chodzi.

— Rozwiązanie to pozwoli na bezpieczne i niezawodne przesyłanie danych pomiędzy siecią satelitów Starlink i brzegowymi węzłami sieci naziemnej Google. Tego typu połączenie będzie stabilne i szybkie - sieć Google Cloud w połączeniu z możliwościami połączeń satelitarnych oferowanych przez satelity Starlink zapewni klientom prywatnym i firmom bezproblemowe połączenie z chmurą z każdego miejsca na Ziemi, dzięki czemu klienci korporacyjni na przykład będą mogli korzystać z krytycznych aplikacji biznesowych praktycznie wszędzie. - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Sieć Starlink ze zintegrowaną chmurą Google

W praktyce oznacza to, że wszystkie firmy i organizacje korzystające z usług Google będą miały do nich dostęp z dowolnego miejsca, bez większych opóźnień i innych problemów. A to sprawia z kolei, że chmurą Google'a zainteresują się nowi klienci, którzy do tej pory, z powodów związanych z lokalizacją nie mogli pozwolić sobie na korzystanie z aplikacji uruchamianych na zdalnym serwerze.

Co więcej, połączenie sił Google'a i SpaceX rozwiązuje też problem korzystania z chmury zagranicą. Łączenie się z siecią satelitów możliwe jest z każdego miejsca na ziemi, z pominięciem lokalnych telekomów i dostawców internetu, co dla firm, które przesyłają bardzo wrażliwe dane pomiędzy swoimi zespołami rozproszonymi po całym świecie na pewno będzie sporą zachętą.

— Połączenie szybkiego, szerokopasmowego łącza Starlink o niskim opóźnieniu z infrastrukturą i możliwościami Google zapewnia globalnym firmom bezpieczne i szybkie połączenie z siecią, jakiego oczekują nowoczesne organizacje. Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Google, by udostępniać takie możliwości firmom, organizacjom sektora publicznego i wielu innym grupom działającym na całym świecie - mówi Gwynne Shotwell, dyrektor operacyjny SpaceX

Przewidywany termin udostępnienia usług Google zintegrowanych w sieci Starlink dla klientów korporacyjnych to druga połowa 2021 r. Do tego czasu lokalni dostawcy internetu mogą spać spokojnie.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst