REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Tidal ogłasza żałobę, Spotify szykuje pozew. Apple Music z bezstratnym audio za darmo

Apple poinformował właśnie o rychłym debiucie usługi, którą można określić mianem Apple Music HiFi. Bezstratna jakość muzyki będzie dostępna dla wszystkich klientów bez dodatkowych opłat.

17.05.2021
17:06
apple music lossless
REKLAMA

Apple nie jest pierwszą firmą, która zdecydowała się na dystrybuowanie muzyki w streamingu w bezstratnej jakości. Tidal robi to w swoim planie Tidal HiFi od lat, a do tego samego ruchu przymierza się Spotify, które zapowiedziało, że wdroży nowy abonament przed końcem tego roku. Firma z Cupertino w walce z konkurencją ma jednak jednego asa w rękawie.

REKLAMA

Apple Music HiFi bez dodatkowych opłat

Firma z Cupertino nie wprowadzi dodatkowego abonamentu Apple Music, który pozwoli na słuchanie muzyki w lepszej jakości niż do tej pory. Zamiast tego dostęp do muzyki w wyższym bitracie otrzymają wszyscy dotychczasowi subskrybenci, a ceny pozostaną na dotychczasowym poziomie — czy to w ramach subskrypcji Apple One, czy to przy płaceniu za samą muzykę osobno:

  • Apple Music Studencki — 9,99 zł/miesiąc;
  • Apple Music Indywidualny — 19,99 zł/miesiąc;
  • Apple Music Rodzinny — 29,99 zł/miesiąc.

Klienci z lepszej jakości audio będą mogli korzystać już w czerwcu 2021 r. Docelowo aktualizacji doczeka się 75 mln piosenek obecnych dzisiaj w bazie. Apple zdecydował się na kodek ALAC (Apple Lossless Audio Codec), a wyższą jakość dźwięku będzie można włączyć na życzenie w ustawieniach — osobno dla streamingu w ramach Wi-Fi, osobno dla streamingu przez LTE/5G i osobno dla pobierania.

Bezstratna jakość audio w Apple Music startuje od jakości odpowiadającej CD, czyli 16 bitach i 44,1 kHz, a kończy się na 24 bitach i 48 kHz, które można odtwarzać „natywnie na urządzeniach Apple’a” (czas pokaże, jak to będzie wyglądało w przypadku słuchawek). Oprócz tego dla „prawdziwych audiofilów” przygotowano bezstratne audio w wysokiej rozdzielczości do 24 bitów i 192 kHz (co wymaga dodatkowego sprzętu, czyli DAC-a).

W usłudze Apple Music pojawi się też dźwięk przestrzenny dzięki Dolby Atmos.

Oprócz muzyki w bezstratnej jakości w Apple Music pojawi się obsługa dźwięku przestrzennego, czyli tzw. Spatial Audio, w ramach standardu Dolby Atmos. Dzięki temu podczas słuchania muzyki na słuchawkach będzie można poczuć się tak, jakby dźwięki dochodziły z dowolnego punktu w przestrzeni (jeśli tylko artyści zdecydują się tego efektu użyć).

REKLAMA

Apple Music będzie korzystać z Dolby Atmos automatycznie na słuchawkach z rodziny AirPods i Beats wyposażonych w chipy H1 i W1 oraz na wbudowanych głośnikach w ostatnich urządzeniach z rodziny iPhone, iPad i Mac. Apple przygotuje też specjalne playlisty z utworami zremasterowanymi pod przestrzenny dźwięk i oznaczy albumy obsługujące tę nowość odpowiednią ikonką.

Na start będziemy mogli słuchać „tysiące” utworów w Dolby Atmos, a biblioteka ma się stale poszerzać. Apple i Dolby podjęli też działania, aby ułatwić muzykom, producentom i inżynierom dźwięku miksowanie utworów w Dolby Atmos w ramach programów edukacyjnych oraz podwojeniu liczby studiów obsługujących Dolby Atmos na „głównych rynkach”. Firmy chcą też wspierać niezależnych artystów.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA