REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Amerykański milioner chce zbudować na pustyni autonomiczne miasto oparte na blockchainie

Pomysł ten należy do Jeffa Bernsa, milionera, który wzbogacił się na kryptowalutach i założyciela firmy Blockchains LLC. Berns chce zbudować miasto, które funkcjonowałoby w oparciu o technologię blockchain.

03.03.2021
18:02
Amerykański milioner chce zbudować na pustyni w Nevadzie autonomiczne miasto oparte na technologii blockchain
REKLAMA

Brzmi niedorzecznie, ale władze Nevady są w stanie zgodzić się na pomysł milionera. Blockchainowe miasto mogłoby otrzymać te same uprawnienia, które posiadają tamtejsze hrabstwa. Do tego, jeśli Berns otrzymałby zgodę na stworzenie specjalnej strefy innowacyjnej, w połączeniu z uprawnieniami hrabstwa mógłby decydować o nakładaniu nowych podatków i tworzyć sądy na terenie swojej krypto-utopii.

REKLAMA

Najważniejsze są jednak kryptowaluty

Motywem przewodnim Bernsa jest stworzenie lokalnej ekonomii opartej na kryptowalutach, a takie kwestie jak na przykład sprawozdania finansowe mieszkańców, ich dokumentacja medyczna, dane osobowe, wyniki głosowania, czy umowy małżeńskie zapisywane byłyby w technologii blockchain.

Żeby jednak zrealizować tę wizję, Berns musi wybudować najpierw miasto. Na gruntach, którymi dysponuje milioner, prawo zezwala na wybudowanie 3,5 tys. budynków. Trochę mało, żeby mówić o rewolucyjnym, samowystarczalnym i autonomicznym projekcie miasta rządzącego się własnymi zasadami.

Berns twierdzi jednak, że w dłuższej perspektywie czasu, na przykład w ciągu 75 lat, jego firma Blockchains LLC byłaby w stanie zbudować 15 tys. domów, kampus i arenę e-sportową na swoim pustynnym terenie.

Pomysł tego osobliwego inkubatora kryptowalutowego i specjalnej strefy innowacji popierany jest przez obecnego gubernatora Nevady Steve'a Sisolaka, który stwierdził, że inicjatywa Blockchains LLC pomogłaby przekształcić Nevadę w „epicentrum wschodzącej branży”.

REKLAMA

Przeciwnicy tego pomysłu z kolei twierdzą, że zezwolenie udzielone prywatnej firmie na utworzenie autonomicznego samorządu to początek groźnego scenariusza, w którym firmy technologiczne zyskują jeszcze większą kontrolę nad życiem zwykłych obywateli.

Kolejną kwestią byłby precedens prawny, gdyby władze Nevady rzeczywiście wydały zgodę na budowę wymarzonego miasta Bernsa. W ślad za Blockchains LLC mogłyby pójść takie firmy jak Amazon czy Tesla, które posiadają grunty na terenie Nevady.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA