1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

Alior Bank zrealizował inwestycję z PayPo i szuka nowych wyzwań

RBL_VC, fundusz CVC należący do Alior Banku, dotychczasowy udziałowiec i strategiczny inwestor PayPo, zakończył inwestycję w spółkę, realizując znaczny zysk. To naturalna konsekwencja osiągnięcia wszystkich zakładanych celów współpracy. Cały 20-proc. pakiet udziałów w fintechu oferującym odroczone płatności został wykupiony przez jej obecnych udziałowców.

Alior-Bank-Program-Bezcenne-Chwile

Fundusz CVC Alior Banku realizuje ponadprzeciętny zysk z inwestycji w PayPo. Jego pakiet wykupują obecni udziałowcy spółki. Jacek Taraśkiewicz, Dyrektor Departamentu Usług Inwestycyjnych i RBL_VC w Alior Banku, przekonuje że nowoczesne rozwiązania technologiczne to obszar, w którym Alior Bank od zawsze wyznaczał nowe standardy.

Dlatego zdecydowaliśmy się na inwestycje między innymi w takie spółki, jak PayPo. Dziś poszukujemy kolejnych podmiotów, w które moglibyśmy zainwestować i których działalność jest spójna ze strategicznymi celami biznesowymi w banku. Jednocześnie życzymy naszym dotychczasowym partnerom z PayPo powodzenia i wielu kolejnych sukcesów, które niewątpliwie są przed nimi - podkreśla Jacek Taraśkiewicz.

Alior Bank był z PayPo ponad dwa lata

Fintech PayPo, lider polskiego rynku płatności odroczonych, zamknął ubiegły rokrekordem ponad 3mln obsłużonych transakcji i ponad 20 mln zł przychodu. Napoczątku stycznia br. doszło do transakcji, w wyniku której swój 20-proc. pakietudziałów w spółce sprzedał Alior Bank, który jako strategiczny inwestor wspierałjej rozwój od listopada 2018 r. Nabywcami walorów zostali obecni udziałowcyPayPo, co oznacza, że polski fintech stał się w większości własnością kadryzarządzającej spółką.

Zdaniem Radosława Nawrockiego, prezesa i założyciela PayPo, osoby związane ze startupem PayPo podejmując współpracę z Alior Bankiem ponad 2 lata temu, widzieli w niej olbrzymią szansą na przyspieszenie wzrostu.

Dziś mogę powiedzieć, że wykorzystaliśmy ją w 100 proc., a nawet osiągnęliśmy więcej, niż na początku zakładaliśmy. W szybkim tempie staliśmy się liderem innowacyjnej formy płatności w internecie i z każdym miesiącem umacnialiśmy się na tej pozycji. Po dwóch latach nie jesteśmy już startupem, tylko firmą, która mimo młodego wieku stała się podmiotem generującym zyski. Jednak najlepsze lata wciąż przed nami. Wykup menedżerski spółki jest naturalną konsekwencję jej dotychczasowego rozwoju, ale zarazem przygotowaniem do otwarcia kolejnego rozdziału w jej historii - przekonuje Radosław Nawrocki.

Zaczęło się od programu RBL_Start

Alior Bank postawił na polski fintech PayPo w listopadzie 2018 r., kiedy objął wnim 20 proc. udziałów. Wcześniej obie strony nawiązały współpracę w ramachtrwającego od połowy września programu akceleracyjnego RBL_Start.

Przez ponad 2 lata towarzyszyliśmy PayPo w dynamicznym wzroście spółki i jesteśmy dumni z tej strategicznej współpracy i jednocześnie pierwszej inwestycji RBL_VC - mówi Tomasz Serwan, Dyrektor RBL_VC – funduszu CVC Alior Banku.

Od tego czasu PayPo z początkującego startupu stało się ważnym graczem rynku finansowego, co pozwoliło nam zrealizować wysoką stopę zwrotu. Według Tomasza Serwana to najlepszy dowód na to, że RBL_VC poza wspieraniem innowacji jest również rentownym obszarem działalności Alior Bank, który ma być nadal rozwijany.

*Materiał powstał przy współpracy z Alior Bank

Lokowanie produktu
Najnowsze
Aktualizacja: przedwczoraj
Aktualizacja: 3 dni temu