REKLAMA

Tak może wyglądać odświeżony wizualnie Windows 10. Krągłości w Menu Start

Na witrynie Microsoftu pojawiła się makieta Menu Start subtelnie różniąca się od tego obecnego w Windowsie 10. W myśl panującej mody we wzornictwie programowym zaokrąglono jego krawędzie.

21.07.2020 15.34
Zaokrąglone Menu Start może trafić do Windowsa 10
REKLAMA

Na dziś aktualnie panującą modą wśród projektantów interfejsów oprogramowania jest stosowanie zaokrąglonych rogów. Aplikacje i wyświetlacze nie powinny być kanciaste, a zamiast klasycznych rogów – punktu styku dwóch odcinków pod kątem prostym – nasze oczy mają cieszyć delikatne krągłości.

REKLAMA

Wspomniane krągłości są też częścią Fluent Design System, a więc szablonu wzorniczego opracowanego przez Microsoft i również przez Microsoft tak często ignorowanego. Fluent został ogłoszony lata temu, a nadal wiele aplikacji tej firmy nie trzyma się jego wytycznych – w tym Windows, który wdrożył go tylko częściowo.

Kolejnym etapem wdrożenia Fluent Design System w Windows 10 może być zaokrąglenie rogów Menu Start.

 class="wp-image-1258441"

Sprawa jest nie tylko drobna – choć budzi na tyle emocji w mediach społecznościowych, że postanowiliśmy dać wam o tym znać – ale też źródłem informacji jest makieta, która mogła trafić na witrynę Microsoftu omyłkowo. Na dziś Menu Start wygląda tak, jak na powyższym zrzucie ekranowym. Tymczasem niżej widać zrzut z webowego działu pomocy Microsoftu:

 class="wp-image-1258444"
REKLAMA

Zarówno Menu Start, jak i formularz wyszukiwarki i menu kontekstowe mają już zaokrąglone krawędzie. To oczywiście może oznaczać, że grafika tworzącego obrazek mogła ponieść fantazja. Niewykluczone jednak, że zrzut pochodzi z nowej kompilacji systemu, która trafi do użytkowników końcowych.

To nie jedyna kosmetyczna zmiana, jaka może czekać Menu Start. Microsoft testuje też tryb wyświetlania, w którym podlew pod ikonami aplikacji i kafelkami jest przeźroczysty, zamiast jak do tej pory ten ustawiony przez użytkownika jako wiodący. Nie jest jednak jasne, czy i kiedy ta nowość trafi do użytkowników końcowych.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA