REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Wszystko, co wiemy o smartfonach Pixel 3a i Pixel 3a XL przed premierą

Już 7 maja Google ma oficjalnie zaprezentować nowe telefony z rodziny Pixel 3. Modele 3a i 3a XL mają w końcu zaoferować to samo, co niegdyś linia Nexus. Dopracowany sprzęt za niewygórowaną cenę.

24.04.2019
22:25
google pixel 3a pixel 3a xl
REKLAMA
REKLAMA

Pamiętacie jeszcze telefony Nexus? Były one projektowane wspólnie przez Google’a i jego partnerów sprzętowych. Wyróżniały się wzorową opieką serwisową w kwestii oprogramowania systemowego oraz świetną relacją możliwości do ceny. Niestety po linii Nexus ślad nie pozostał.

Projektowane przez Google’a telefony Pixel przypominają Nexusy w zasadzie tylko pod względem szybkiego serwisowania i unowocześniania zainstalowanego na nich Androida. Są bardzo drogie, a ich jakość… wedle wielu klientów, pozostawia nieco do życzenia. Szczególnie w kwestii awaryjnych głośników czy złącz USB-C.

Na Pixele 3a czekam więc z dużą nadzieją. Wątpię, by Google nadążył w tempie innowacji narzuconym przez takie firmy, jak Samsung czy Huawei. Ale zaoferowanie taniego a dobrego Pixela z błyskawicznie serwisowanym Androidem? To przecież byłby Nexus bis – jestem za! Na razie jednak czas na podsumowanie wszystkich plotek.

Google Pixel 3a i Google Pixel 3a XL – kiedy premiera?

Telefony według niepotwierdzonych informacji (patrz wyżej) oraz wskazówki w sklepie Google’a zostaną zaprezentowane 7 maja, a więc pierwszego dnia konferencji Google I/O 2019. Niestety wszystko wskazuje na to, że po raz wtóry urządzenia te nie pojawią się w oficjalnej sprzedaży na polskim rynku. Chętni będą musieli je sprowadzać z innych krajów samodzielnie lub przez liczących sobie prowizje pośredników.

Google Pixel 3a i 3a XL będą miały rozsądną specyfikację

Telefony te mają zawierać w sobie układy Snapdragon 670 z 4 GB RAM i 64 GB pamięci. Pojemność akumulatora mniejszego z telefonów ma wynosić skromne 3000 mAh, pojemność większego nie jest znana. Oba urządzenia będą wyposażone w złącze USB-C. Nie jest jasne, czy i z jakiego systemu szybkiego ładowania będą korzystać urządzenia, wiemy jednak, że do pudełka dołączona będzie 18-watowa ładowarka.

Ten sam aparat co w telefonach Pixel 3

To doskonałe wieści. Co prawda zdaniem niektórych Huawei i Samsung tworzą jeszcze lepsze aparaty od Google’a, ale nawet jeśli zgodzimy się z tą opinią, to i tak wszyscy się zgodzimy, że montują je głównie w swoich najdroższych modelach. Tymczasem tańsze Pixel 3a i 3a XL mają na wyposażeniu dokładnie te same aparaty, co ich (prawdopodobnie) znacznie drożsi bracia.

Jakość zdjęć wykonywanych 12-megapikselową jednostką (1,4-mikronowe piksele, światło f/1.8) ma być identyczna, co w najlepszym modelu. Tylko aplikacja ma działać ciut wolniej z uwagi na słabszy zainstalowany procesor. Jeśli chodzi o aparat do selfików, ma być to 8-megapikselowa jednostka z szerokokątnym obiektywem.

Telefony skromne z natury

Oba Pixele będą rzekomo zamknięte w obudowie z plastiku niewyszukanej jakości. Nie będą ponoć wyposażone w system szybkiego ładowania. Czytnik linii papilarnych ma być dostępny z tyłu obudowy. Mamy też dobre wieści: najprawdopodobniej w telefonach będzie obecne złącze słuchawkowe jack.

Oba telefony mają też obsługiwać gest ściśnięcia obudowy, który domyślnie wywołuje Asystenta Google. W urządzeniach ma być też obecny układ scalony Titan M oraz zaszyta obsługa eSIM.

Jak duże będą telefony Pixel 3a i 3a XL?

Dokładnych wymiarów w milimetrach nie znamy. Możemy mieć jednak pewne pojęcie o ich rozmiarze na bazie fotografii telefonów oraz informacji na temat ich wyświetlaczy. Pixel 3a ma być wyposażony w 5,6-calowy wyświetlacz, zaś Pixel 3a XL w 6-calowy.

Oba wyświetlacze mają być wykonane w technologii AMOLED i pracować w rozdzielczości FHD+. Gęstość pikseli będzie więc niższa niż w Pixelach 3, ale za to powinniśmy zyskać czas pracy na niewielkich akumulatorach linii 3a. Wyświetlacz ma być pozbawiony wcięć.

Ile kosztuje Google Pixel 3a i Google Pixel 3a XL?

To najważniejsza z tajemnic. Na szczęście, wygląda na to, znamy na nią odpowiedź. Jeden z kanadyjskich operatorów przedwcześnie udostępnił ofertę na swojej witrynie. Jeżeli podane przez niego ceny są prawdziwe, za Pixela 3a zapłacimy 650 kanadyjskich dolarów, zaś za Pixela 3a XL 800 kanadyjskich dolarów. W bezpośrednim (bez uwzględnienia ewentualnych różnic w podatkach i cłach) przełożeniu to, odpowiednio, 1850 zł i 2280 zł. A więc nieźle!

Google Pixel 3a i 3a XL – czego zabrakło?

REKLAMA

To mają być tanie telefony, więc trudno się czepiać o brak 12 GB RAM czy wyświetlacza UHD. Szkoda jednak, że w telefonach zabraknie czytnika kart pamięci (choć posiadacze Pixeli mają nieograniczoną przestrzeń na dane w usłudze Zdjęcia Google).

Pixele 3a i 3a XL będą sprzedawane z preinstalowanym systemem Android Pie. Kupując telefony z linii Pixel mamy też gwarancję aktualizacji rozwojowych systemu przez dwa lata od ich wejścia do sprzedaży oraz opiekę serwisową, do której należą comiesięczne aktualizacje bezpieczeństwa.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA