1. SPIDER'S WEB
  2. Tech

Galaxy S6 się nie sprzedają, więc… Samsung obniży ich ceny

Potwierdziły się wcześniejsze prognozy - Samsung zaliczył 7 z rzędu spadek zysków, co nie napawa optymizmem na przyszłość, tym bardziej, że wkrótce Apple wypuści na rynek nowe wersje iPhone’ów.

Galaxy S6 się nie sprzedają, więc… Samsung obniży ich ceny
399 interakcji
dołącz do dyskusji

To ostatnie akurat o tyle ważne, że wyniki sprzedaży topowych modeli smartfonów Samsunga są pośrednio zależne od cyklu sprzedaży… iPhone’ów. W kwartale bezpośrednio po premierach nowych smartfonów Apple’a, Samsungi sprzedają się gorzej. Ich sprzedaż rośnie głównie w kwartałach, które są dalekie od września, gdy Apple zaczyna sprzedawać nowe wersje iPhone’ów.

Tymczasem wtedy, gdy tradycyjnie Samsung powinien pokazywać mocne wzrosty sprzedaży, koreańskiej firmie powinęła się noga - operacyjny zysk działu mobilnego spadł o 37 proc., a marża brutto z 15,5 do 10,6 proc.

To oznacza, że średnia cena sprzedaży smartfonów Samsunga spadła o 10 proc. do poniżej 300 dol. Przypomnijmy, że średnie ASP iPhone’a to 662 dol.

Media spekulują, że to przez Galaxy S 6, który miał się sprzedawać gorzej niż oczekiwano. Prawda może być jednak nieco inna. Samsung wypuścił w kwietniu 2015 r. nowe wersje linii Galaxy S - Flat oraz Edge i wychodzi na to, że totalnie przestrzelił zapotrzebowanie na oba modele. Liczył, że będzie się sprzedawał 4:1 w stosunku do wersji Edge, tymczasem ponoć jest 2:1. W rezultacie na rynku jest za dużo modeli Flat, a za mało modeli Edge.

Tak czy siak, chcąc bronić stracony czas w kwartałach, gdy powinno być super, Samsung chce obniżyć ceny Galaxy S 6 (zarówno Flat, jak i Edge), by powalczyć nieco z nowymi iPhone’ami w czwartym kalendarzowym kwartale roku.

Oczywiście dorzuci do tego nowego Note’a, który zostanie najprawdopodobniej zaprezentowany już 13 sierpnia w Nowym Jorku.

Ciekawe, czy to przyniesie oczekiwane rezultaty.