REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

XStat - nowy wynalazek, który może zatamować intensywne krwawienie w zaledwie 15 sekund

Gdy dochodzi do mocnego krwawienia, na przykład wskutek zranienia lub postrzału na polu walki, często szybkość zatamowania krwawienia decyduje o tym, czy uda się rannego żywego przetransportować do szpitala. W związku z tym, jak wspomina amerykański lekarz wojskowy John Steinbaugh, sama procedura zabezpieczania ran i tamowania krwi jest czasami równie brutalna co samo zranienie. Sanitariusz po prostu pakuje gazę w ogromnych ilościach do, często szerokiej, rany, w nadziei, że zatamuje w ten sposób krew.

06.02.2014
11:44
Nowy wynalazek pomaga zapobiec gwałtownemu krwawieniu po zranieniu
REKLAMA

Zabezpieczane w ten sposób rany mają często nawet 10cm głębokości! Jak dodaje Steinbaugh, jeśli po trzech minutach krwawienie nie ustaje, należy szybko wyciągnąć całą gazę i ponowić procedurę.

REKLAMA

- Jest to takie bolesne, że zabierasz facetowi najpierw broń - mówi lekarz.

Mimo takich procedur, wciąż wykrwawienie jest główną przyczyną śmierci na polu walki. Bandaże i gaza po prostu nie nadają się do naprawdę poważnych zranień, a w warunkach polowych dotychczas nie było niczego lepszego.

xstat (2)

Może się to zmienić dzięki wynalazkowi firmy RevMedx, do której, po zakończeniu służby wojskowej, dołączył Steinbaugh jako konsultant medyczny. RevMedx, medyczny startup z Oregonu, otrzymał właśnie grant od fundacji Melindy i Billa Gatesów. Gatesowie mają nadzieję że uda się go rozwinąć w produkt ratujący kobiety w przypadku krwotoku popołogowego.

Nie jest to pierwsze finansowanie, jakie otrzymał RevMedx. Wcześniej dostali 5 mln dolarów od armii amerykańskiej, po tym jak zaprezentowano jej przedstawicielom prototyp.

Wynalazek RevMedx jest prosty: jest to rodzaj mieszczącej się w kieszeni, specjalnej strzykawki, którą umieszczamy w ranie, i wstrzykujemy za jej pomocą specjalnych czopów z chłonnego materiału przypominającego gąbkę. Sterylny materiał zatamuje krwawienie, przyspieszy tworzenie się skrzepu i jest łatwy do usunięcia po dotarciu do szpitala.

xstatbeforeafter

Urządzenie, nazwane XStat, jest w tej chwili w trakcie procesu zatwierdzania przez FDA (amerykańską agencję ds. leków i żywności). Jak mówią autorzy wynalazku, pośrednią inspiracją w stworzeniu urządzenia, były pianki do wypełniania uszkodzonych opon. Dodatkowo, doktor Steinbaugh wspomina o tym, że motywuje go myśl o wszystkich kolegach - żołnierzach, którzy być może przeżyliby, gdyby taki urządzenie było dostępne w czasie jego służby na Bliskim Wschodzie.

2

Gąbkowe czopy użyte w urządzeniu, mają szereg cech, które umożliwiają ich bezpieczne zaaplikowanie, oraz późniejsze usunięcie. W ciągu 15 sekund rozszerzają się, wypełniając otwór rany, i tworząc ciśnienie tamujące krwotok. Równocześnie przyklejają się do brzegów rany, dzięki materiałowi, który dobrze trzyma się wilgotnych powierzchni. Aby upewnić się, że uda się bezpiecznie je usunąć z rany, każdy z czopów ma specjalny marker w kształcie litery "X", widoczny przy prześwietlaniu promieniami Rentgena.

XStat ma duże szansę na zatwierdzenie przez FDA, do aplikacji firmy RevMedx armia amerykańska dołączyła swój list intencyjny, z prośbą o zaakceptowanie - w tej chwili trwają trójstronne rozmowy na ten temat.

REKLAMA

Jeśli RevMedxowi uda się stworzyć produkt o zastosowaniu komercyjnym, dzięki kontraktom z US Army i pieniądzom z grantu fundacji Gatesów, będą pracowali nad kolejną generacją produktu. Tym razem mają nadzieję stworzyć biodegradowalne czopy, których nie trzeba będzie usuwać z rany.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA