Biznes  / Relacja

Na Aula Polska największe polskie startupy opowiadały o swoich zagranicznych sukcesach

Miałem okazję wczoraj wieczorem posłuchać wystąpień przedstawicieli kilku polskich startupów na imprezie z cyklu Aula Polska zorganizowanej w warszawskiej Akademii Leona Koźmińskiego. Dziś chciałem podzielić się z Wami wrażeniami - w skrócie mogę określić wydarzenie jak “sporo wiedzy podane w przystępny sposób”, ale warto to zdanie nieco rozwinąć.

Dzisiaj na łamach Spider's Web pojawią się opisy wszystkich prezentacji, które miały miejsce na wczorajszej jakże ciekawej Auli. Organizatorom spotkania udało się bowiem zebrać w jednym miejscu najgorętsze ostatnio polskie eksportowe projekty, które naprawdę mają wiele ciekawego do opowiedzenia. Wszystkie teksty z cyklu pojawią się tutaj: http://www.spidersweb.pl/tag/aula-polska-105

...

Na wczorajszej Auli wystąpili w roli prelegentów przedstawiciele polskich firm, które w ostatnim czasie osiągnęły jakiś spory sukces. Jako pierwszy pojawił się przy mikrofonie Kamil Adamczyk z IntelClinic, czyli firmy odpowiedzialnej za sukces opisywanej na łamach Spider’s Web opaski NeuroOn, która to z kolei była jednym z udanych polskich projektów finansowanych crowdfundingowo w serwisie Kickstarter.

Pozostali prelegenci byli równie ciekawi

Oprócz Kamila z IntelClinic posłuchałem na miejscu Kamila Dziadkiewicza i Konrada Sierzputowskiego z firmy Omni3D, którzy opowiadali o rosnącej popularności druku 3D oraz możliwości rozwoju jakie daje im ten rynek. Zaraz po nich pojawił się Marcin Panek z Leia Display System, który mówił o futurystycznych wyświetlaczach przypominających gwiezdnowojenne hologramy.

Następny w kolejce był Paweł Surgiel z Vizao Interactive Multimedia z rozprawiający na temat tego, jak powinno się robić dziś smartwatche, i muszę przyznać, że zgadzam się praktycznie ze wszystkim co powiedział, a prezentowana na targach CES 2014 “ubieralna technologia” to nadal nie to, na co czekamy. Całe wydarzenie zakończyła obiecana przez organizatorów wspólna pizza, ale jeszcze przed posiłkiem swoje kilkanaście minut mieli Michał Bąk i Patryk Strzelewicz, czyli twórcy kostki DICE+ z Games Technologies.

Aula Polska #105 - Hardware!

Aula Polska (4)

Wczorajsza edycja wydarzenia Aula Polska, czyli jedna z serii konferencji nastawionych na wspieranie młodych polskich przedsiębiorców, odbyła się pod hasłem: “Dlaczego w projektach IT oprócz oprogramowania (software) bardzo ważny (a czasami ważniejszy) jest sprzęt (hardware)?”. Całość została podzielona na pięć prezentacji, a które po kolei opiszę nieco niżej.

Prezentacje poprzedzał krótki wstęp prowadzony przez Michała Bańka - dyrektora departamentu w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczosci, który krótko opowiedział o finansowaniu startupów. Zaraz po nim mikrofon został przekazany pierwszemu z prelegentów, czyli Kamilowi Adamczykowi, a po nim wystąpili kolejni prelegenci. Wszystkie prezentacje zostaną dziś szczegółowo zaprezentowane na łamach Spider's Web. Poniżej daję Wam jak na razie ich krótkie zajawki.

NeuroOn. Historia pewnego wynalazku - Kamil Adamczyk (IntelClinic)

intelclinic-neuroon-1

Opaskę NeuroOn opisywał na łamach naszego serwisu już Damian Jaroszewski, więc czytelnicy Spider’s Web powinni już dobrze wiedzieć, co to za projekt. Dla osób, które przegapiły temat przypomnę w telegraficznym skrócie: to finansowana przez serwis crowdfundingowy Kickstarter opaska na głowę, która ma pomóc użytkownikom w badaniu ich snu, a następnie ma pozwolić skrócić czas poświęcany na sen w ciągu doby do zaledwie kilku godzin - naturalnie nie powodując przemęczenia organizmu... Czytaj dalej

O startupie co maszyny robi. Drukujemy przyszłość - Kamil Dziadkiewicz, Konrad Sierzputowski (Omni3D)

Aula Polska (13)

Drugą z prezentacji na Auli prowadziło już dwóch prowadzących z firmy Omni3D, czyli Kamil Dziadkiewicz i Konrad Sierzputowski. Zajmują się oni głównie projektowaniem, produkcją i sprzedażą przeboju technologicznego ad. 2013, jakim są drukarki trójwymiarowe. W ofercie mają też części zamienne do swoich produktów oraz materiały, które są dla drukowania 3D odpowiednikiem białych kartek A4, a czasem wykonują projekty specjalne, jak np. skaner 3D lub wykonanie lwiej części elektrowni wiatrowej na drukarce (projekt ten trafił już na Kickstartera)... Czytaj dalej

Technologia to dopiero początek, czyli jak budujemy firmę produkcyjną - Marcin Panek (Leia Display System)

Aula Polska (20)

Kolejna prezentacja prowadzona była przez Marcina Panka, CEO Leia Display System - firmy zajmującej się “wyświetlaniem obrazu na parze wodnej”. Czytając opis trudno sobie to wyobrazić, ale na samym wstępie zostało pokazane widzom wideo, gdzie urządzenia LDS wyświetlały zawieszony w powietrzu obraz przypominający nieco hologramy z Gwiezdnych wojen oraz innych filmów z gatunku science-fiction... Czytaj dalej

Smartwatch? Zróbmy to w końcu dobrze! - Paweł Surgiel (Vizao Interactive Multimedia)

Aula Polska (23)

Jak tylko przeczytałem tematykę prezentacji na Auli, wiedziałem od razu, że przynajmniej z jednym prowadzącym będę mógł się w pełni zgodzić. Czwarte z wystąpień prowadził Paweł Surgiel z Vizao Interactive Multimedia i mówił o tak popularnej dziś kategorii urządzeń, jaką są smartwatche oraz tajemniczym projekcie myReemo. O inteligentnych zegarkach głośno jest zresztą od zeszłego roku, ale zgodzę się z prelegentem, że obecne dziś w sprzedaży gadżety są nieco upośledzone już na etapie projektu. Czytaj dalej

DICE+ od prototypu do Apple Store w 2 lata - Michał Bąk, Patryk Strzelewicz (Games Technologies)

DICE+

Ostatnia z prezentacji na 105-tej edycji konferencji Aula Polska dotyczyła nieco bardziej dojrzałego produktu. Mowa tutaj o elektronicznej kostce do gry, o której pisał na łamach Spider’s Web Damian przy okazji wprowadzenia DICE+ do oferty Apple Store. Jest to przy tym pierwszy polski produkt, który znalazł się w ofercie tego sklepu. Wystąpienie prowadziło jednocześnie dwóch prelegentów, czyli Michał Bąk oraz Patryk Strzelewicz z Games Technologies - firmy, która DICE+ opracowała. (...)

Podsumowanie

Aula Polska (41)

Po zakończeniu ostatniej z prezentacji ze zdziwieniem odkryłem, patrząc na zegarek, że wczorajsza Aula Polska #105 trwała blisko trzy godziny. Czas zleciał mi bardzo szybko, a wystąpienia w żadnym wypadku się nie dłużyły. Prowadzący opowiadali o ciekawych i innowacyjnych produktach, i chociaż jako osoba zajmująca się na co dzień nowościami i nowinkami ze świata IT o przestawianych produktach i rozwiązaniach już sporo wiedziałem, to zawsze bezpośrednia wypowiedź samego twórcy rzuca nieco więcej światła na produkty.

Z wizyty na Auli jestem zadowolony, a jedyne do czego mógłbym się na siłę przyczepić, to... straszne “ciśnienie” na czas. Rozumiem naturalnie, że krótkie i treściwe prezentacje to specyfika branży startupowej, ale dla osoby “z zewnątrz” zostawia to swego rodzaju wrażenie niedosytu - w końcu średnio na jedną prezentację przypadło w rezultacie po 20-30 minut, a przy ostatnich slajdach widać było dyskretne sugestie od moderatorki wydarzenia, aby prowadzący zmierzali już do konkluzji.

Sam wieczór uznaję jednak za bardzo udany i czekam na kolejne sukcesy polskich przedsiębiorców.

Opisy wszystkich pięciu prezentacji znajdą się w tym miejscu.

Zdjęcie People at the conference hall. Rear view pochodzi z serwisu Shutterstock. 

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst