REKLAMA

Kopalnie zamienią na baterie. Polscy naukowcy mają przełomowy pomysł

Polscy naukowcy pracują nad przełomową technologią, która ułatwi magazynowanie energii. Choć pomysł wydaje się na pierwszy rzut oka banalnie prosty, wymaga zastosowania najnowszych i zaawansowanych rozwiązań technologicznych.

03.03.2024 20.00
Kopalnie zamienią na baterie. Polscy naukowcy mają przełomowy pomysł
REKLAMA

Rozwój odnawialnych źródeł energii wymusza opracowanie nowych metod jej magazynowania, żebyśmy mogli zbierać energię z wiatru i słońca gdy jest jej nadmiar. A gdyby wykorzystać do tego magazyny grawitacyjne? Gigantyczne bloki betonu na szynach? Nad takim rozwiązaniem pracuje międzynarodowe konsorcjum naukowo-przemysłowe, którego liderem jest Politechnika Wrocławska.

REKLAMA

Technologia grawitacyjnego magazynowania energii od kilku lat jest przedmiotem intensywnych badań i projektów naukowych. Magazyn energii tego typu to urządzenie wykorzystujące energię potencjalną dużych mas, np. w postaci bloków betonowych. W jednym z istniejących już pomysłów urządzenie to przypomina dźwig, podnoszący specjalne bloki na wysokość nawet 100 m. 

Zasada jego działania, w dużym skrócie, polega na tym, że gdy do sieci elektrycznej wpływa nadmiar energii, dźwig automatycznie podnosi bloki, czyli magazynuje energię, a gdy energia ma zostać oddana do sieci, to bloki zostają opuszczone i oddają energię do sieci. Elementem przetwarzającym zmagazynowaną energię potencjalną na prąd elektryczny jest zespół generatora z przemiennikiem częstotliwości.

Więcej o polskich pracach nad energią przyszłości przeczytasz na Spider`s Web:

Baterie na szynach

Projekt „GrEnMine – Gravitational Energy storage in the post-Mine areas” jest finansowany w ramach europejskiego programu RFCS – Research Founf for Coal&Steel, a jego liderem jest Politechnika Wrocławska. W ramach projektu „GrEnMine” naukowcy zaproponowali dwie technologie magazynowania energii RM-GES (szynowe) i CB-GES (przenośnikowe). W jednej z kopalni należącej do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna powstanie także pilotażowy, małoskalowy magazyn energii, który posłuży do testów proponowanej technologii.

Chcemy także określić potencjał możliwości magazynowania energii na terenach pogórniczych i innych możliwych do wykorzystania miejscach w Polsce i Europie. Tym samym stworzymy nowe perspektywy i zaproponujemy innowacyjne sposoby zagospodarowania tych regionów związanych z produkcją energii konwencjonalnej

- wyjaśnia prof. Przemysław Moczko z Politechniki Wrocławskiej.

Zielone magazyny energii

Odnawialne źródła energii mają kluczowe znaczenie dla transformacji energetycznej. Jednak byśmy mogli w pełni korzystać z dobrodziejstw zielonej energii musimy opracować nowe sposoby jej magazynowania.

 class="wp-image-4464672"
Wizualizacj grawitacyjnego magazynu energii. Fot. Politechnika Wrocławska

To jedno z najważniejszych wyzwań w systemach wytwarzania energii, które składają się z wielu różnych technologii. Coraz większy udział w miksie energetycznym energii odnawialnej, czyli w tym przypadku głównie wiatrowej czy fotowoltaicznej, utrudnia stabilną pracę systemów elektroenergetycznych, ze względu na częste niedobory lub nadwyżki energii.

REKLAMA

Z tego względu obserwujemy dynamiczny rozwój różnych technologii magazynowania energii, które zapewnią bezpieczną eksploatację niskoemisyjnych systemów wytwarzania i dystrybucji energii. Jedną z nich są właśnie magazyny grawitacyjne

- mówi prof. Przemysław Moczko.

Magazyny grawitacyjne energii to fascynujące rozwiązanie, które może przyczynić się do zrównoważonego rozwoju energetyki na całym świecie. Dzięki nim możemy efektywnie przechowywać i wykorzystywać energię, a jednocześnie dbać o środowisko naturalne. Czasami najprostsze pomysły okazują się najbardziej przełomowe.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA