Huawei MatePad Pro 13.2 to tablet, który dostarcza ucztę dla oczu, a to dopiero początek

Lokowanie produktu: Huawei

Tablety do niedawna kojarzyły się z zabawkami do przeglądania internetu, a tymczasem od kilku lat są pełnoprawnymi urządzeniami wykorzystywanymi przez wiele profesji od grafików po twórców treści, a w niektórych przypadkach są w stanie zastąpić laptop. Huawei MatePad Pro 13.2 to narzędzie, które stworzono wprost dla twórców

14.02.2024 17.14
huawei matepad pro 13.2 00

Do tej pory użytkownicy, którzy chcieliby szkicować, rysować lub precyzyjnie poprawiać obrazy musieli korzystać z zestawu składającego się z laptopa i podłączonego do niego tabletu graficznego. Nie dość, że generowało to dodatkowe koszty, to jeszcze znacznie utrudniało mobilność, bo trzeba było ze sobą nosić dwa urządzenia. MatePad Pro 13.2 zastępuje je i robi to świetnie. 

Twórcy treści potrzebują najlepszych ekranów

Jeżeli pracuje się z kolorem, to nie ma przeproś, trzeba mieć pewność, że to, co widzi się na ekranie, jest takie jak w oryginale. Dlatego Huawei zastosował w modelu MatePad Pro 13.2 wysokiej jakości ekran OLED. Ekrany tego typu cechują się najwyższym możliwym odwzorowaniem kolorów i nieskończonym kontrastem. Ma rozdzielczość wynoszącą 2800 x 1920 pikseli, częstotliwość odświeżania 144 Hz, jasność do 1000 nitów i wyświetla pełną gamę kolorów P3.

A co oznaczają w praktyce te wartości? Łatwiejszą i przyjemniejszą pracę z obrazem, zarówno statycznym, jak i dynamicznym w przypadku filmów. Rewelacyjna jakość obrazu sprawia, że trudno się oderwać od wyświetlanych treści, niezależnie czy będą to nasze rysunki, szkice, czy zdjęcia, które właśnie retuszujemy. W takich momentach odwzorowanie kolorów sprawia, że fotograf jest w stanie wycisnąć ze zdjęć trochę więcej, może je bardziej podkręcić, będzie wiedział, gdzie należy dokonać retuszu. Obraz jest po prostu perfekcyjny. 

Dodatkowo w oprogramowaniu zawarto kilka opcji personalizacji układu kolorów, bo przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby podczas pracy wyświetlać naturalne barwy, a podczas oglądania filmów podbić kolory. Trudno to opisać, ale mam pewność, że twórcy doskonale wiedzą, o co mi chodzi. 

Akcesoria to klucz

Wraz z tabletem klienci nabywają rysik Huawei M-Pencil 3. generacji oraz klawiaturę Smart Magnetic Keyboard. Klawiatura składa się z dwóch elementów - doczepianego do pleców tabletu etui, którego połowę można odgiąć, wtedy stanowi ona podstawkę do tabletu przy pracy w poziomie oraz sześciorzędowej klawiatury. Skok klawiszy wynosi aż 1,5 mm, co oznacza, że na akcesoryjnej klawiaturze pisze się tak samo wygodnie jak na pełnoprawnym laptopie. Nie zabrakło również rzędu klawiszy funkcyjnych, numerycznych oraz dodatkowego gładzika, który ma wbudowaną obsługę gestów. Dodatkowo przy używaniu gładzika na ekranie pojawia się kursor. 

Taki zestaw pozwala zabrać tablet w dowolne miejsce na świecie i pracę na nim, tak jak na laptopie, a jeżeli mamy chęć, to możemy zdecydować się na dosyć niestandardowe rozwiązanie. Mianowicie możemy odłączyć tablet, postawić go na stoliku, a samemu usiąść na kanapie z klawiaturą. Spróbujcie tak zrobić z laptopem, albo lepiej nie, bo jeszcze będziecie chcieli zwrotu pieniędzy za rozerwany sprzęt. 

Jeżeli lubicie rysować, albo na tym polega wasza praca, to docenicie rysik Huawei M-Pencil, który wykrywa do 10 tys. poziomów nacisku, a także rozpoznaje kąt nachylenia. Rysik łączy się z tabletem za pomocą nowej technologii łączności NearLink, która eliminuje opóźnienia i ma mniejsze zużycie energii niż tradycyjne połączenie Bluetooth. Huawei w tym tablecie stosują ją po raz pierwszy. Sam rysik obsługiwany jest przez kilka aplikacji, które wykorzystują jego możliwość. Tablet rozpoznaje pismo odręczne i zamienia je na tekst, poprawia i wyrównuje kształty, które rysujemy, np. kwadraty, czy koło. Potrafi przechwytywać obrazy z innych aplikacji. Używając go ma się wrażenie, że faktycznie piszemy po kartce papieru. Oprócz tradycyjnego trybu pracy po ekranie można go wykorzystywać jako wirtualny wskaźnik laserowy podczas wideokonferencji i przesyłania obrazu. 

Podzespoły zapewniają najwyższą wydajność

Tablet wyposażono w 12 GB RAM i 256 GB pamięci na dane. Na pokładzie znalazło się miejsce dla modułu Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, portu USB-C i akumulatora o pojemności aż 10100 mAh z mocą ładowania 88 W. Do pełna tablet ładuje się w niewiele ponad godzinę. Do chłodzenia użyto grafitu, co pozwala lepiej odprowadzać ciepło. MatePad ma również rozpoznawanie twarzy z ToF 3D, które jest bardzo dokładne i jednocześnie błyskawiczne w działaniu. Z tyłu znalazły się dwa aparaty - główny 13 Mpix i ultraszerokokątny 8 Mpix 112 stopni, a z przodu znajduje się kamera do selfie 16 Mpix. 

Jedną z rzeczy, na które zwraca uwagę absolutnie każdy jest grubość tabletu. Wynosi ona zaledwie 5,5 mm, co sprawia, że MatePad jest jednym z najsmuklejszych urządzeń tego typu dostępnych na rynku. A pomimo dużego ekranu waży tylko 580 g, co oznacza, że jest to jeden z najlżejszych tabletów tej wielkości. Jak to osiągnięto? Obudowa została wykonana z włókna szklanego pokrytego teksturą. 

Nie samą pracą człowiek żyje, czyli rzecz o rozrywce

Poza pracą tablet nadaje się do zadań czysto rozrywkowych. Piękny ekran to głębia wrażeń podczas filmów, a jego rozmiar sprawia, że można się zanurzyć w oglądanych treściach. Dodajmy do tego niecodzienny w laptopach zestaw stereo składający się aż z 6 sześciu głośników, które odpowiadają za symulację dźwięku przestrzennego i otrzymujemy tablet wręcz stworzony do oglądania filmów i seriali. Dźwięk jest donośny, a efekt stereo idealnie rozchodzi się na boki. 

Jeżeli jednak mamy ochotę zagłębić się w lekturze, to po włączeniu tryby e-book, tablet zamienia się w czytnik książek. Zmniejsza się wtedy jasność, kontrast jest ograniczony, a kolory są wyłączane, żeby jak najmniej męczyć oczy. Dzięki temu nie musimy kupować innego urządzenia, żeby poświęcić się lekturze.

Na tablecie bez problemu uruchamiają się gry i to nawet te dosyć wymagające. Oczywiście tablet można sparować z padem i wykorzystać go jako duży wyświetlacz do usług grania w streamingu. Można wręcz powiedzieć, że jest do tego stworzony. A z racji tego, że jest mobilny, to możecie grać praktycznie z każdego miejsca na świecie, wystarczy, że będziecie mieć odpowiednio szybkie połączenie internetowe. Dzięki użyciu grafitu przy konstrukcji chłodzenia nawet podczas intensywnych sesji nie ma mowy o mocnym nagrzewaniu się urządzenia i spadku wydajności. 

Huawei MatePad Pro 13.2 to tablet idealny

Jeżeli tylko potrzebujesz tabletu, który potrafi więcej niż tradycyjne urządzenia na rynku, chcesz pracować z obrazem, szkicować, rysować, ale również tworzyć treści, to nie ma sensu się zastanawiać, bo tablet spełni doskonale swoje zadania. Zapewnia mobilność i możliwości, których nie znajdziecie w laptopie. 

Huawei MatePad Pro 13.2 dostępny jest w oficjalnym sklepie Huawei. Do 18.02 trwa promocja w ramach, której do tabletu gratis dodawana jest wspomniana akcesoryjna klawiatura oraz rysik, o łącznej wartości 1200 zł.

Lokowanie produktu: Huawei
Najnowsze
Zobacz komentarze