REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Na rynku PC rośnie tylko - no, nie zgadniecie kto

Bardzo ciekawe dane przynosi najnowszy raport Strategy Analytics nt. trzeciego kwartału na rynku sprzedaży komputerów PC. Jedynym graczem, który zanotował pozytywny rezultat względem poprzedniego roku jest… Apple.

02.11.2022
21:38
macbook pro air ktory wybrac 2022 apple m1 m2 m1 pro max-min
REKLAMA

I mowa o niemałym wzroście, bo aż 26 proc., podczas gdy najniższy spadek sprzedaży wśród pozostałych graczy z top 5 to -15 proc. Lekko szokujące, prawda?

REKLAMA

Generalnie na rynku PC nie dzieje się dobrze

Inflacja, początki kryzysu - takie krótkoterminowe powody spadków na rynku PC podaje Strategy Analytics, dodając, że: potężne fluktuacje cen walut, wysokie bezrobocie i niepewna polityczna sytuacja światowa będą determinować dalsze spadki podczas czwartego kwartału 2022 r. i na początku 2023 r.

Ale to nie ma wpływu na sprzedaż MacBooków

Wg danych z tego raportu, Apple sprzedał 8,1 mln swoich komputerów w Q3 2022 r. To stoi w bliskiej korelacji z tym, co sam Apple raportował 27 października podając najnowsze wyniki kwartalne. Wprawdzie Apple nie publikuje od dawna konkretnej liczby sprzedanych sprzętów, ale za to udostępnia wyniki finansowe poszczególnych dywizji. No i sprzedaż Maków przyniosła Apple'owi rekordowe 11,5 mld dol przychodów, co stanowiło 25 proc. wzrost rok do roku, czyli się zgadza z tym, co raportuje też Strategy Analytics w swoi raporcie.

A jak prezentują się inni producenci z Top 5 rynku PC?

Liderem jest Lenovo z 12,8 mln sprzedanych sztuk komputerów w Q3, ale chiński producent zanotował spadek o 16 proc. rok do roku. Drugi jest HP z 9,5 mln sprzedanych PC, ale tu spadki są wręcz dramatyczne - 32 proc. Dell i Asus - miejsca 3 i 5 - również zanotowali mocne spadki. Ogólnie cały rynek skurczył się o 15 proc.

Skąd tak nadspodziewanie dobry wyniki Apple'a?

Mam 2 teorie:

  1. Linia autorskich procesorów Apple'a robi naprawdę potężną różnicę rynkową i konsumenci to doceniają.
  2. W dobie kryzysu najlepiej sprzedają się najdroższe marki premium. A Apple jest marką premium na rynku PC.
REKLAMA

Bardziej skłaniam się nawet właśnie ku punktowi nr 2. Zapytajcie w salonach Porsche, na kiedy byłby możliwy odbiór zamówionego dzisiaj 911. Zapewniam, że nie wcześniej niż w 2024 r. I to nie ze względu na kłopoty z łańcuchem dostaw komponentów. Po prostu tyle jest zamówień.

Tak to już właśnie dziwnie się dzieje w światowej gospodarce, gdy zaczyna się kryzys. Ludzie spieszą kupować najdroższe produkty.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA