REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Odra zanieczyszczona, a myśliwi, jak gdyby nigdy nic, będą strzelać do kaczek

Zanieczyszczenie Odry to nie tylko tragedia ryb i wszystkich innych organizmów żyjących w wodzie, ale też tych, które żyją dzięki niej. Istnieje olbrzymie ryzyko, że skażone ryby zostaną skonsumowane choćby przez ptaki. Tymczasem myśliwi już szykują się do odstrzału kaczek i nie zanosi się na to, aby katastrofa ekologiczna w Odrze była dla nich problemem.

18.08.2022
10:03
Odra zanieczyszczona, a myśliwi zaczną strzelać do kaczek
REKLAMA

Jak zauważyła posłonka Hanna Gill-Piątek niebawem rozpocznie się okres polowań na kaczki, który w dolinie Odry realizowany jest "od lat bardzo intensywnie". Istnieje ryzyko, że ptaki mogą skazić się wodą lub zatrutymi rybami. A potem trafić na stół.

REKLAMA

Ryzyko dotyczy też dzików czy saren, dla których rzeka jest przecież źródłem wody.  Zabijanie ich w celu spożycia może być zagrożeniem dla ludzi - uważa posłanka.

Hanna Gill-Piątek złożyła oficjalne zapytanie do premiera Mateusza Morawieckiego o to, kiedy zostanie wprowadzony zakaz polowań w powiatach wzdłuż zanieczyszczonej rzeki Odry.

O problemie pisał wcześniej Michał Żmihorski z Instytutu Biologii Ssaków PAN. Niestety część ptaków już ginie na skutek tajemniczego zanieczyszczenia Odry. Kilka dni temu w Zalewie Szczecińskim, obok martwych ryb pojawił się martwy kormoran.

- To, w jaki sposób masowe zatrucie ryb w Odrze wpływa na populacje ptaków żyjących wzdłuż niej, poznamy dopiero w kolejnych latach - ocenił w rozmowie z PAP ornitolog prof. Tadeusz Mizera z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.  

Zanieczyszczenie Odry wpłynie na populację ptaków?

Badacze będą zwracać uwagę na to, czy na świat przychodzi mniej piskląt. Jeśli tak się stanie, będzie to oznaczało, że jednym z możliwych powodów jest właśnie zanieczyszczenie Odry.  

REKLAMA
Zanieczyszczenie Odry - czy mamy się czego bać?

Ciągle nie wiemy kto skaził Odrę i przede wszystkim czym. Dlatego trudno jest oszacować zagrożenie m.in. dla ptaków. Już sam fakt tej niewiedzy powinien być pretekstem do wprowadzenia zakazu polowań. Zobaczymy, czy tak się stanie - w innym przypadku trzeba będzie liczyć na świadomość myśliwych.  

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA