REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Epicki zestaw LEGO. Z klocków zbudujemy kultową konsolę Atari 2600

LEGO właśnie zapowiedziało nowy zestaw przygotowany z myślą o graczach oraz miłośnikach technologii. Z okazji zbliżającego się 50-lecia Atari 2600, kultowa konsola zostanie odtworzona w formie klocków. Do tego z rewelacyjnymi dodatkami: dżojstikiem, miniaturami z gier oraz małą dioramą.

19.07.2022
19:21
LEGO Atari 2600
REKLAMA

W tym roku Atari 2600 obchodzi swoje 45-lecie. Właśnie ten kultowy sprzęt w dużym stopniu rozniecił we mnie miłość do gier. Pamiętam sesje z konsolą (chociaż wtedy nie miałem pojęcia czym konsola właściwie jest) podczas weekendowych odwiedzin u rodziny. Szczególnie upodobałem sobie River Raid, czując się jak główny bohater filmowego Top Guna. Gdy jako kilkuletnie dziecko w końcu pojąłem mechanikę tankowania, czułem, że mogę przenosić góry.

REKLAMA

Jestem pewien, że to za sprawą Pitfalla pierwszą kupioną grą na PlayStation był Tomb Raider. Z kolei wyścigowe Pole Position zbudowało we mnie przeświadczenie o trójwymiarowości gier na długo przed eksplozją popularności produkcji w pełnym 3D. Atari 2600 to przede wszystkim jedno z pierwszych urządzeń, które uzmysłowiły mi, że wielkie skrzynki pełne elektroniki służą nie tylko do pracy, ale również zabawy. Banalne spostrzeżenie kilkulatka miało silny wpływ na moje dalsze życie.

Teraz, po 45 latach od premiery, Atari 2600 powraca jako nowy zestaw klocków LEGO.

 class="wp-image-2267469"
 class="wp-image-2267454"

Projektantem konsoli z klocków jest Chris McVeigh - twórca zestawów LEGO znany z serii portretów przedstawiających ikony filmowej popkultury, od Jokera po Myszkę Miki. Na koncie McVeigha znajdują się również bardziej klasyczne konstrukcje, jak imponująca stacja policyjna czy klimatyczny zimowy zajazd. Projektant został wybrany ze względu na swoją miłość do Atari 2600, które otrzymał jako prezent gdy wciąż był dzieckiem.

LEGO Atari 2600 składa się z 2532 klocków. Stworzymy z nich zarówno konsolę z wersji po rewizji z 1980 roku, jak również serię dodatków. W tym kultowy dżojstik, który według zapewnień LEGO ma działać dokładnie w taki sam sposób jak oryginał sprzed dekad. Kolejne dodatki to pudełka z trzech gier wraz z półeczką do ich przechowywania. Świetnym pomysłem jest dodanie do zestawu miniatur z kultowych gier Asteroids, Adventure oraz Centipede, z okładkowymi motywami tych produkcji. Na koniec warto wspomnieć o otwieranym mechanizmie konsoli, skrywającym małą, płaską dioramę.

 class="wp-image-2267445"

LEGO Atari 2600 będzie kosztować 240 amerykańskich dolarów, czyli około 1200 złotych. Cena godna niejednej prawdziwej konsoli, co by wskazać Xboksa Series S czy Nintendo Switcha ustrzelonego na promocji. Nie wątpię jednak, że sentymentalny zestaw dla pełnoletnich użytkowników znajdzie nabywców. Na pierwszy rzut oka LEGO Atari 2600 wygląda absolutnie fenomenalnie. Dużą w tym zasługa projektu oryginalnej konsoli, która po dziś dzień pozostaje przykładem fenomenalnego, ponadczasowego wzornictwa.

Atari 2600 to nie jedyna konsola, jaką ma w swojej ofercie LEGO.

REKLAMA

Wcześniej miłośnicy gier oraz technologii mogli zbudować młodszą, ale równie kultową konsolę NES. Co więcej, klockowy Nintendo Entertainment System był sprzedawany z retro telewizorem w zestawie, pozwalającym "grać" w Super Mario Bros. Kapitalny pomysł, czapki z głów za kreatywność projektantów LEGO.

Pozostając w temacie Nintendo, ciekawym pomysłem jest nieustannie rozwijana seria z Mario, pełna interaktywnych elementów oraz pozwalająca na rywalizację ze znajomymi. Przetestowaliśmy ją dla was na łamach Spider's Web, tworząc własne tory przeszkód dla wąsatego hydraulika.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA