REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Chrome ochroni nas przed oszustami. Google poleca rozszerzenia z zaufanych źródeł

Dobra wiadomość dla użytkowników Chrome'a. Programiści z Google'a wyróżnią w Chrome Web Store najlepsze rozszerzenia i to na dwa różne sposoby. Sprawdzamy, co się zmieni w oficjalnym repozytorium dodatków do najpopularniejszej przeglądarki świata.

21.04.2022
12:15
chrome-web-store-polecane-zaufane-rozszerzenia-do-przegladarki
REKLAMA

Od lat rozszerzenia do przeglądarek cieszą się ogromną popularnością, ponieważ to właśnie w programach takich jak Chrome spędzamy mnóstwo podczas korzystania z komputera - to zasługa rosnącej liczby webaplikacji. Dodatki przygotowane przez Google'a oraz niezależnych programistów ułatwiają z kolei pracę, przyspieszają zakupy i poprawiają wrażenia płynące z rozrywki.

REKLAMA

Czytaj też:

Google robi porządki w Chrome Web Store

A skąd brać rozszerzenia do przeglądarki Chrome? W tym celu Google przygotował Chrome Web Store, który jest takim webowym odpowiednikiem mobilnych sklepów z aplikacjami na smartfony. Problem w tym, że podobnie jak w Google Play Store dostępnym na telefonach, także i tutaj pojawiła się masa śmieci, a wiele rozszerzeń zostało porzuconych i nie działa wcale lub działa niepoprawnie.

Firma z Mountain View postanowiła nieco ułatwić życie użytkownikom Chrome'a i wprowadzi dwie nowe odznaki, jakie będzie przyznawała najlepszym w jej mniemaniu rozszerzeniom. Takie oznaczenia mają ułatwić konsumentom wybór sprawdzonych rozszerzeń, co do których będzie pewność, iż nie będą nadmiernie obciążały komputera i nie będą powodowały problemów z jego działaniem.

Twórcom rozszerzeń z Chrome Web Store będą przyznawane dwa nowe oznaczenia.

Pierwsza z odznak repozytorium dodatków do przeglądarki Google'a nosi nazwę Polecane. Osoby odpowiedzialne za Chrome Web Store oznaczają w ten sposób te rozszerzenia, które są funkcjonalne i sprawnie działają. Oprócz tego poszczególni deweloperzy będą mogli być oznaczeni jako zaufani twórcy, co ma zachęcić do pobierania dodatków dostarczanych właśnie przez nich.

Cieszy, że Google szuka nowych sposobów na to, aby zwiększyć użyteczność Chrome Web Store'a oraz bezpieczeństwo swoich użytkowników. W przeszłości niestety zdarzały się sytuacje, w których do oficjalnego repozytorium rozszerzeń trafiały dodatki wykradające dane użytkownika. Internauci, którzy się tego obawiają, mogą zrezygnować z dodatków od nieznanych twórców.

Google wyjaśnił, kto może liczyć na nowe odznaki w Chrome Web Store.

REKLAMA

Pierwszą z nich, czyli Polecane, dostaną rozszerzenia, które "są tworzone z wykorzystaniem najlepszych praktyk technicznych", "dostarczają świetne wrażenia z użytkowania" i na które przyjemnie się patrzy. Co istotne, taka odznaka musi być ręcznie zatwierdzona już po sprawdzeniu, czy korzysta z najnowszych API, odpowiednio chroni prywatność i ma jasny opis z klarownymi zrzutami ekranu.

Drugą z odznak, czyli Zweryfikowanego Dostawcy, otrzymają partnerzy Google'a, którzy muszą funkcjonować w zgodzie z zasadami opisanymi w ramach Developer Program Policy. Firma z Mountain View podkreśla przy tym, że żadnej z nowych odznak nie da się kupić, a twórcy rozszerzeń, którym zależy na nowych oznaczeniach, powinni sami zgłosić taką chęć w Centrum Pomocy.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA