REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Nie czekaj z aktualizacją Chrome’a. Nowa wersja łata groźną lukę

Nowa aktualizacja przeglądarki Google Chrome pojawiła się niespodziewanie i poza harmonogramem, ale jest szczególnie ważna. Google łata w niej groźną lukę.

28.03.2022
9:16
google chrome
REKLAMA

Trudno w to uwierzyć, ale niedawno przeglądarka Chrome doczekała się swojej 99. wersji. Zanim jednak zobaczymy nowe wydanie oznaczone liczbą 100, czeka nas seria poprawek. Tak też było tym razem, a najnowsza aktualizacja oznaczona numerkiem 99.0.4844.84 pojawiła się poza jakimkolwiek harmonogramem.

REKLAMA

Google załatał istotną lukę bezpieczeństwa w dwa dni.

Pod koniec marca pojawiła się informacja o nowej luce w zabezpieczeniach Chrome’a. Był to exploit o oznaczeniu CVE-2022-1096, który Google potraktował wyjątkowo poważnie. Luka dostała wewnętrzne oznaczenie kategorii "High" (wysokiej) i została załatana w trybie natychmiastowym. Zaledwie po dwóch dniach pojawiła się nowa wersja Chrome’a, którą powinien zainstalować każdy użytkownik.

Co powodowała luka w zabezpieczeniach Chrome’a?

Tym razem Google nie dzieli się takimi informacjami. To częsta praktyka podczas szybkich aktualizacji, ponieważ producenci oprogramowania starają się łatać luki, zanim informacje o nich będą powszechnie dostępne w internecie, a tym samym zaczną stanowić zagrożenie dla użytkowników.

Wiemy tylko tyle, że luka była exploitem, który ingerował w silnik JavaScript V8, będący integralną częścią Chrome’a. Exploity umożliwiają nieuprawnione wykonywanie specjalnie spreparowanego kodu, który - w zależności od rozmiaru luki - może powodoawać nawet wykradzenie haseł czy innych danych użytkownika.

REKLAMA

Mam Chrome’a, co robić? Jak zaktualizować?

Przede wszystkim sprawdzić, czy przeglądarka zaktualizowała się sama. Nalezy włączyć ustawienia przeglądarki i przejść do sekcji Chrome - Informacje. Jeśli Chrome poinformuje cię, że masz aktualną wersję, wszystko jest w porządku. Warto sprawdzić, czy wyświetlony obok numerek to 99.0.4844.84 (lub wyższy). Jeśli natomiast zobaczysz informację o tym, że Chrome nie jest aktualny, koniecznie wymuś proces aktualizacji przyciskiem, który pojawi się obok wersji Chrome’a.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA