REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Oprogramowanie

Microsoft pokazał Windowsa 11. Z systemu zniknęło kilka znanych i lubianych funkcji - pełna lista

Po prezentacji Windowsa 11 znamy już dużą część nowości, jaka trafi do systemu Microsoftu. Usprawnień jest bardzo wiele. Podczas konferencji twórcy Okienek nie zająknęli się jednak o tym, co wycinają z systemu. Spieszę doinformować o tym, co zostało przemilczane.

24.06.2021
20:22
Windows 11. Lista brakujących funkcji, dostępnych w Windows 10
REKLAMA

Windows 11 zapowiada się bardzo obiecująco. Nowy system Microsoftu sprawia wrażenie dużo wygodniejszego, a podobno jest też istotnie szybszy i bezpieczniejszy. Czy to prawda? Pierwsze wrażenia bywają mylne, a te zweryfikujemy testami. Ich wyniki i wnioski z nich wyciągnięte, rzecz jasna, będę publikował na Spider’s Web.

REKLAMA

Windows 11 to jednak nie tylko usprawnienia. Microsoft zdecydował się zrezygnować z części funkcji, jakie użytkownicy znają z Windowsa 10. Większość z nich raczej słusznie jest odsyłana na emeryturę. Niektórzy użytkownicy będą jednak rozczarowani.

Windows 11 – lista usuniętych funkcji, znanych z Windowsa 10

 • Zniknie możliwość synchronizacji tapety między posiadanymi przez użytkownika urządzeniami.
 • Internet Explorer nie będzie częścią systemu.
 • Aplikacja Math Input Panel nie będzie dostępna, zostanie zastąpiona wbudowanym mechanizmem do rozpoznawania zapisów matematycznych.
 • Zniknie funkcja Wiadomości i zainteresowania z Paska zadań. Zostanie zastąpiona widżetami.
 • Ekran blokady nie będzie już wyświetlał liczby nieprzeczytanych powiadomień z aplikacji.
 • Tryb S blokujący możliwość instalacji aplikacji spoza Microsoft Store nie będzie już dostępny dla innych wersji Windowsa 11 niż ta dla użytkowników indywidualnych.
 • Menu Start nie pozwoli już grupować aplikacji w grupy i foldery. Aktywne kafelki nie będą już obsługiwane.
 • Znika stary tryb tabletu. Windows 11 w trybie desktopowym będzie oferował usprawnienia do obsługi dotykiem.
 • Z Paska zadań znika funkcja Kontakty. Zniknie też część ikon systemowych z zasobnika. Pasek zadań będzie wyświetlany wyłącznie na dole ekranu. Aplikacje zewnętrzne nie będą mogły go modyfikować.
 • Znika funkcja Osi czasu w Widoku zadań. Widoczne będą tylko aplikacje otwarte na bieżącym urządzeniu.
 • Te aplikacje znikną z systemu, choć będą nadal dostępne do pobrania dla chętnych: Przeglądarka 3D, OneNote dla Windows 10, Paint 3D, Skype.

Czy kogoś powyższe zniechęciły? Jak zgaduję, największym problemem będzie brak możliwości przeniesienia Paska zadań na boczną bądź górną krawędź wyświetlacza. To dziwne ograniczenie, którego uzasadnienia jestem bardzo ciekaw. Na razie jednak pozostaje się z tym pogodzić…

REKLAMA

WINDOWS 11 - PREMIERA
Sprawdź nasze najnowsze teksty o Windows 11:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA