REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

To nie koniec Windowsa 10. System doczeka się jeszcze jednej aktualizacji rozwojowej

Niestety nie każdy będzie mógł przesiąść się na Windowsa 11. System ma nowe wymagania sprzętowe, co oznacza wykluczenie pewnej grupy urządzeń. Tej jesieni pojawi się jednak nowa wersja Windows 10: 21H2.

24.06.2021
20:25
Windows 10. System doczeka się jeszcze aktualizacji
REKLAMA

Zaprezentowany właśnie Windows 11 jest darmową aktualizacją dla Windowsa 10. Funkcjonuje na dokładnie tej samej licencji, a więc każdy, kto ma legalny dostęp do Windowsa 10, będzie mógł zainstalować Windowsa 11. Tak jakby to była aktualizacja serwisowa Dziesiątki. Nie każdy jednak to zrobi.

REKLAMA

Windows 11 zwiększa swoje wymagania sprzętowe. Co prawda i tak są bardzo niskie, ale są dwa wyjątki. Po pierwsze, nowy system zrywa zgodność z 32-bitowymi procesorami. Po drugie, wymaga obecności układu TPM 2.0 w komputerze, a ten nie zawsze jest montowany, nawet w droższych urządzeniach. Co z użytkownikami takich PC i tabletów?

Windows 10 po Windowsie 11. Pojawi się jeszcze jedna duża aktualizacja.

A będzie nią Windows 10 21H2, który od pewnego czasu testowany jest w kanale Windows Insider. Aktualizacja, jak nazwa wskazuje, zaplanowana jest na drugą połowę 2021 r. Wprowadzi ona, między innymi, obsługę aplikacji linuxowych z graficznym interfejsem użytkownika, nowy Microsoft Store oraz zgodność z 64-bitowymi aplikacjami x86 na urządzeniach z procesorami ARM.

Co dalej? Niestety… nic. Użytkownicy Windowsa 10 będą mogli liczyć nadal na comiesięczne wsparcie serwisowe. Do października 2025 r. w każdy drugi wtorek miesiąca publikowane będą łatki i poprawki usuwające wykryte błędy i luki. Dodatkowo Edge będzie nadal aktualizowany tak jak komponenty systemowe dostępne w Microsoft Store. Po tym czasie jednak nie będzie wyjścia. Trzeba będzie zaktualizować Windowsa 10, kupić nowy komputer lub przejść na system operacyjny od konkurenta. Ewentualnie, co nie wydaje się rozsądne, nadal pracować na Windowsie 10, który jednak nie będzie już łatany.

REKLAMA

WINDOWS 11 - PREMIERA
Sprawdź nasze najnowsze teksty o Windows 11:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA