REKLAMA

Windows 11 uruchomi aplikacje z Androida, w tym nawet TikToka! Jest tylko jeden haczyk

W systemie Windows 11 będzie można uruchomić aplikacje z Androida. Microsoft przygotował emulator, który odpali programy pobrane ze sklepu Amazon App Store.

24.06.2021 18.11
windows 11 aplikacje android amazon appstore tiktok
REKLAMA

Twórcom systemów z rodziny Windows nie udało się przekonać deweloperów do pisania wyłącznie aplikacji typu UWP i hostowania ich jedynie w ich oficjalnym repozytorium. Ze względu na upór programistów i użytkowników firma z Redmond została zmuszona do utrzymania zgodności z programami potocznie określanymi mianem Win32 i zliberalizowała zasady obowiązujące w Microsoft Store.

REKLAMA

Rezultat jest taki, że marzenie twórców okienek o tych naprawdę uniwersalnych programach, czyli działających na komputerach, tabletach i smartfonach, wzięło w łeb. Do tego w Microsoft Storze nie znajdziemy wielu aplikacji, które trzeba pobierać na własną rękę. W przypadku zaprezentowanego dziś Windows 11 baza oprogramowania się jednak wyraźnie powiększy między innymi dzięki współpracy z… Amazonem.

Windows 11 i aplikacje z Androida

Już wcześniej istniały sposoby na to, by odpalić androidowe aplikacje na maszynach z Windowsem, ale decydowali się na to wyłącznie zaawansowani użytkownicy, a nawet dla nich emulacja chałupniczymi metodami była do tej pory wyzwaniem. Na szczęście wraz z premierą Windows 11 to się zmieni, bo Microsoft sam przygotował emulator aplikacji z Androida.

Obsługa aplikacji z Androida na komputerach z procesorami x86 (a więc nie tylko na maszynach z układami typu ARM rodem ze smartfonów i tabletów) była niespodzianką, jaką na sam koniec swojej prezentacji zachował Panos Panay. Programy mobilne na czele z TikTokiem będą uruchamiane w okienkach w podobny sposób jak te natywne, a w całym procesie nie będzie brała udziału firma Google. 

Microsoft skorzysta z bazy Amazon AppStore’u, czyli sklepu konkurującego na smartfonach z Google Play.

Amazon rozwija swój AppStore od lat z myślą o urządzeniach takich jak tablety i przystawki do telewizora z linii Kindle Fire. Co prawda w bazie sklepu z aplikacjami od firmy Jeffa Bezosa nie znajdziemy niektórych programów i ze względu na jego amerykański charakter może w nim brakować aplikacji z lokalnych rynków takich jak Polska, ale to i tak niezły pierwszy krok.

Osobną kwestią pozostaje to, czy będziemy mogli wgrywać programy na własną rękę z plików APK. Mogłoby to rozwiązać kwestię braków w oficjalnym repozytorium. Z drugiej strony nawet jeśli taka możliwość się pojawi, to sideloadowane aplikacje mogą nie być kompatybilne z Windows 11, jeśli będą wymagały do działania np. niedostępnych w systemie Microsoftu usług Google’a.

Jak na razie nie ma co jednak wróżyć z fusów, więc czekamy na jakieś konkrety ze strony firmy z Redmond. No i kto wie — być może integracja Amazon AppStore’u z Microsoft Store’em zachęci deweloperów do tego, by traktować konkurenta Google Play nieco poważniej? Czas pokaże, a tymczasem zapraszam do lektury naszych innych materiałów poświęconych Windowsowi 11, który będzie dostępny za darmo.

REKLAMA

WINDOWS 11 - PREMIERA
Sprawdź nasze najnowsze teksty o Windows 11:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA