Sprzęt  / News

Nowa obudowa i 5G to nie jedyne nowości. iPhone 12 ma dostać ekran ProMotion odświeżany w 120 Hz

Picture of the author

Nowy telefon Apple’a dostanie nową obudowę i modem 5G, ale to nie koniec niespodzianek. Wedle najświeższych doniesień iPhone 12 zostanie wyposażony również w ekran ProMotion ze wsparciem trybu 120 Hz.

Spodziewamy się, że pomimo trwającej pandemii Apple pokaże tradycyjnie jesienią nowe telefony. Co prawda ich debiut ze względu na koronawirusa może opóźnić się o kilka tygodni lub miesięcy, ale smartfony z rodziny iPhone 12 mają trafić do sprzedaży przed końcem 2020 r.

Wedle ostatnich doniesień ten topowy model, który otrzyma najpewniej nazwę iPhone 12 Pro, ma zaoferować 120-hercowy ekran ze wsparciem ProMotion. To byłaby jedna z najważniejszych zmian względem poprzednika, zaraz obok nowej obudowy i wsparcia dla łączności 5G.

iPhone 12 i 120 Hz

Przez lata w smartfonach montowane były wyświetlacze odświeżane w 60 Hz. Ta wartość jest wystarczająca, by animacje wyglądały płynnie, ale jej podniesienie poprawia wrażenia wizualne. Są tu jednak minusy, tak jak w przypadku zwiększania rozdzielczości — wyższa częstotliwość zużywa więcej mocy obliczeniowej i energii.

Apple nie pokazał zaś jeszcze telefonu, który miałby ekran odświeżany z częstotliwością wyższą niż 60 Hz, a taką wartość przyjmuje jedynie tzw. próbkowanie dotyku. Konkurencja pod tym względem już lata temu wyprzedziła rywala z Cupertino. Wsparcie dla trybu 120 Hz trafiło do takich smartfonów jak:

Wiele z firm zdecydowało się też na wariant pośredni, czyli 90 Hz. Zwiększa on płynność renderowania interfejsu względem paneli odświeżanych z częstotliwością 60 Hz, ale nie jest aż tak obciążający dla podzespołów, jak przy wsparciu 120 Hz. W sprzedaży jest już sporo takich smartfonów, w tym:

Na liście znalazły się urządzenia, które kosztują znacznie mniej niż topowe iPhone’y z 2019 r. Tim Cook przyzwyczaił nas jednak do tego, że jego firma zwykle nie spieszy się ze wdrażaniem tego typu nowości. Firma z Cupertino chciała pewnie zostawić sobie coś na ten rok… w segmencie telefonów komórkowych.

Apple ma już w ofercie urządzenia, które wspierają odświeżanie w 120 Hz i są nimi iPady Pro z ProMotion.

Co prawda mowa tutaj o panelach LCD, a nie o OLED-ach, które montowane są w iPhone’ach, ale wsparcie dla 120 Hz pojawiło się w mobilnym oprogramowaniu Apple’a wraz z nowymi iPadami Pro już w 2017 r. Wszystkie kolejne urządzenia z tej linii również wspierają tryb ProMotion.

Rozszerzenie wsparcia dla 120 Hz oraz trybu ProMotion, który pozwala m.in. dynamicznie zmieniać częstotliwość odświeżania wyświetlacza w celu oszczędzania energii na segment telefonów, to rozsądny i spodziewany od dawna krok. Nie jest to przy tym jedyna zmiana, jakiej oczekujemy.

Wedle przecieków topowy iPhone 12 otrzyma nowsze Face ID, a aparat z systemem LiDAR dostanie sensor ToF. Do tego dochodzą stabilizacja matrycy i obiektywy zapewniające 3-krotny zoom optyczny. Oprócz tego liczymy na mniejszego notcha, nowe menu multitaskingu, odświeżony design inspirowany iPhone’em 5s oraz wsparcie sieci 5G.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst