REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Nowa obudowa i 5G to nie jedyne nowości. iPhone 12 ma dostać ekran ProMotion odświeżany w 120 Hz

Nowy telefon Apple’a dostanie nową obudowę i modem 5G, ale to nie koniec niespodzianek. Wedle najświeższych doniesień iPhone 12 zostanie wyposażony również w ekran ProMotion ze wsparciem trybu 120 Hz.

10.05.2020
17:01
iphone 12 2020 120 Hz ProMotion 2
REKLAMA
REKLAMA

Spodziewamy się, że pomimo trwającej pandemii Apple pokaże tradycyjnie jesienią nowe telefony. Co prawda ich debiut ze względu na koronawirusa może opóźnić się o kilka tygodni lub miesięcy, ale smartfony z rodziny iPhone 12 mają trafić do sprzedaży przed końcem 2020 r.

Wedle ostatnich doniesień ten topowy model, który otrzyma najpewniej nazwę iPhone 12 Pro, ma zaoferować 120-hercowy ekran ze wsparciem ProMotion. To byłaby jedna z najważniejszych zmian względem poprzednika, zaraz obok nowej obudowy i wsparcia dla łączności 5G.

Przez lata w smartfonach montowane były wyświetlacze odświeżane w 60 Hz. Ta wartość jest wystarczająca, by animacje wyglądały płynnie, ale jej podniesienie poprawia wrażenia wizualne. Są tu jednak minusy, tak jak w przypadku zwiększania rozdzielczości — wyższa częstotliwość zużywa więcej mocy obliczeniowej i energii.

Apple nie pokazał zaś jeszcze telefonu, który miałby ekran odświeżany z częstotliwością wyższą niż 60 Hz, a taką wartość przyjmuje jedynie tzw. próbkowanie dotyku. Konkurencja pod tym względem już lata temu wyprzedziła rywala z Cupertino. Wsparcie dla trybu 120 Hz trafiło do takich smartfonów jak:

Wiele z firm zdecydowało się też na wariant pośredni, czyli 90 Hz. Zwiększa on płynność renderowania interfejsu względem paneli odświeżanych z częstotliwością 60 Hz, ale nie jest aż tak obciążający dla podzespołów, jak przy wsparciu 120 Hz. W sprzedaży jest już sporo takich smartfonów, w tym:

Na liście znalazły się urządzenia, które kosztują znacznie mniej niż topowe iPhone’y z 2019 r. Tim Cook przyzwyczaił nas jednak do tego, że jego firma zwykle nie spieszy się ze wdrażaniem tego typu nowości. Firma z Cupertino chciała pewnie zostawić sobie coś na ten rok… w segmencie telefonów komórkowych.

Apple ma już w ofercie urządzenia, które wspierają odświeżanie w 120 Hz i są nimi iPady Pro z ProMotion.

Co prawda mowa tutaj o panelach LCD, a nie o OLED-ach, które montowane są w iPhone’ach, ale wsparcie dla 120 Hz pojawiło się w mobilnym oprogramowaniu Apple’a wraz z nowymi iPadami Pro już w 2017 r. Wszystkie kolejne urządzenia z tej linii również wspierają tryb ProMotion.

REKLAMA

Rozszerzenie wsparcia dla 120 Hz oraz trybu ProMotion, który pozwala m.in. dynamicznie zmieniać częstotliwość odświeżania wyświetlacza w celu oszczędzania energii na segment telefonów, to rozsądny i spodziewany od dawna krok. Nie jest to przy tym jedyna zmiana, jakiej oczekujemy.

Wedle przecieków topowy iPhone 12 otrzyma nowsze Face ID, a aparat z systemem LiDAR dostanie sensor ToF. Do tego dochodzą stabilizacja matrycy i obiektywy zapewniające 3-krotny zoom optyczny. Oprócz tego liczymy na mniejszego notcha, nowe menu multitaskingu, odświeżony design inspirowany iPhone’em 5s oraz wsparcie sieci 5G.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA