REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

iOS 14 na pierwszym filmie. Menu wielozadaniowości z iPada od teraz w iPhonie

Nowa wersja iOS zostanie pokazana najpewniej dopiero w czerwcu, ale właśnie zobaczyliśmy pierwszą nową funkcję w systemie w systemie. Ekran multitaskingu iPhone’a zacznie przypominać ten z iPada.

24.02.2020
17:20
iphone 11 pro orange evs
REKLAMA
REKLAMA

Nowy system operacyjny iPhone'a , czyli iOS 14, zostanie zaprezentowany najpewniej na konferencji WWDC 2020, która odbędzie się w czerwcu. Do użytkowników system trafi jesienią, wraz z premierą następcy iPhone’a 11. Taki cykl wydawniczy jest standardem u Apple, choć w tym roku zostanie zaburzony premierą taniego iPhone’a 9, która ma się odbyć już w marcu, obok premier nowych iPadów Pro. Trudno jednak oczekiwać, by iOS 14 debiutował na budżetowym smartfonie już za miesiąc.

Pierwsze wideo z iOS 14 pokazuje nowe menu multitaskingu

Serwis 91mobiles dotarł do świeżej ciekawostki. Jest nią film przedstawiający iPhone’a 11 Pro Max z zainstalowaną wewnętrzną wersją deweloperską systemu iOS 14.

Na filmie widzimy nowe menu multitaskingu, w którym zamiast dużych kart z ostatnimi ekranami aplikacji widzimy cztery miniaturki. Całość wygląda jak ekran multitaskingu z iPada. Widać, że tak samo jak na iPadzie działa też zamykanie aplikacji, bo usunięcie jednej sprawia, że cała siatka musi zmienić układ. Nie lubię tego rozwiązania na iPadzie, bo długie animacje przeszkadzają, kiedy chcę usunąć kilka aplikacji jedna po drugiej. System z iPhone’a pokazuje na jednym ekranie mniej aplikacji, ale działa sprawniej.

Takie przecieki u Apple’a zdarzają się niezwykle rzadko, a same testy nowej wersji systemu nie są prowadzone publicznie.

iPhone pokazany na filmie musi pochodzić z działu badawczo-rozwojowego Apple. To sprawia, że film od razu zaczął budzić podejrzenia. Część osób sugerowała, że być może oglądamy jakiś zupełnie nieoficjalny rodzaj nakładki wprowadzony po jailbreake’u systemu.

iphone ios14 class="wp-image-1092402"

Znany informator Ben Geskin potwierdza autentyczność nagrania. Do tego dodaje, że na obecnym etapie rozwoju iOS 14 nowy wygląd jest opcjonalny. Na zdjęciu widać menu, w którym można wybrać cztery tryby widoku multitaskingu. Z pewnością w gotowej wersji iOS 14 użytkownicy nie dostaną takiego wyboru. Apple najwyraźniej testuje, czy nowy wygląd sprawdza się na iPhonie.

Ta zmiana wygląda na niepotrzebną

Dotychczasowe menu multitaskingu na iPhonie wygląda i działa wręcz wzorowo. Karty zachodzące na siebie są czytelne, a zarządzanie nimi jest banalnie proste, zwłaszcza od momentu, kiedy Apple uprościł zamykanie aplikacji. Kiedyś trzeba było w tym celu wejść do trybu edycji, dziś wystarczy prosty gest wyrzucenia karty do góry, poza ekran.

Jedynym brakiem, na który można narzekać, jest nieobecność przycisku do zamykania wszystkich aplikacji jednocześnie, ale na iOS taka funkcja nie jest niezbędna.

multitasking ios 13 class="wp-image-1092420"

Menu multitaskingu na iPhonie, iOS 13.3.1.

multitasking ios 13 class="wp-image-1092417"
REKLAMA

Menu multitaskingu na iPadzie, iOS 13.3.1.

Uważam jednak, że siatka znana z iPada sprawdza się na tablecie lepiej, bo jest dostosowana do dużego ekranu. Przewijanie wielkich kart byłoby niewygodne, dlatego cztery miniaturki na jednym ekranie sprawdzają się lepiej. Mieszanie tych rozwiązań nie wygląda na dobry pomysł.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA