Gry  / News

Windows 10 nie pozwoli na uruchomienie pirackich oraz... starych gier

Picture of the author
124 interakcji
dołącz do dyskusji

Fanów starych gier, którzy zamierzają uruchomić je komputerze z Windows 10, czeka niemiła niespodzianka. Wszystko dlatego, że najnowszy system Microsoftu nie obsługuje zabezpieczeń takich jak SafeDisc oraz Securom.

Nie jest to jednak błąd, a celowe działanie Microsoftu, które ma na celu zadbanie o bezpieczeństwo użytkownika. Wymienione wyżej DRM-y są wyjątkowo stare, od dawna nierozwijane i mogą być dziurą, przez którą do systemu wedrze się wirus - podaje Rockpapershotgun.

Trudno to jednak uznać za ogromny problem, ponieważ obecnie mało który nowy komputer, poza budżetowymi zestawami, jest wyposażony w czytnik płyt DVD. Microsoft twierdzi też, że stare tytuły można swobodnie zainstalować z poziomu płyty, a następnie uruchomić grę używając programu typu no-CD.

Rada ta jest o tyle kontrowersyjna, że aplikacje te są często dziełami amatorskimi i mogą zawierać szkodliwe oprogramowanie.

Możliwe zresztą, że nie będzie to jedyny problem z grami na Windows 10.

Niedogodności mogą też czekać użytkowników, którzy używają pirackich wersji oprogramowania. W najnowszej wersji umowy o świadczeniu usług znalazł się bardzo interesujący paragraf 7b:

Możemy automatycznie sprawdzić wersję oprogramowania i pobrać aktualizacje oprogramowania lub dokonać zmian w konfiguracji, w tym takie, które uniemożliwiają dostęp do usług, granie w podrobione gry lub używania nieautoryzowanych urządzeń peryferyjnych - jak podaje KomputerŚwiat.

Rozwiązanie to może być bardzo kontrowersyjne. Możliwe jednak jest, że nie pojawi się ono w pecetowym systemie Windows 10, a w jego konsolowej odmianie. W końcu także Xbox One ma działać pod kontrolą nowego oprogramowania Microsoftu, a tam blokowanie niewspieranych akcesoriów i pirackich gier absolutnie nie jest niczym nowym.

Windows 10 – pełna wideo recenzja

Czytaj również: 

* Zdjęcie: Shutterstock

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst