REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Oprogramowanie
  3. Tech

Szykujmy się na gigantyczny skok popularności Windows 10. Dzięki... bankomatom

Jak myślicie, jaki system operacyjny zainstalowany jest w typowym bankomacie? Większość z was, nie mając do tej pory pojęcia na temat faktycznego stanu rzeczy, instynktownie powie, że albo skrojony na miarę Linux, albo ewentualnie Windows Embedded lub własnościowy system operacyjny. Nic bardziej mylnego.

Szykujmy się na gigantyczny skok popularności Windows 10. Dzięki… bankomatom
REKLAMA
122 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Według badania przeprowadzonego na zlecenie Businessweek, około 95 procent bankomatów na całym świecie pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Windows XP. To samo w sobie jest zdumiewające, ale doszedł do tego jeszcze jeden problem. Microsoft od dawna ostrzegał wiele firm i instytucji, że nie będzie już kolejnego przekładania wsparcia technicznego tego kilkunastoletniego już systemu operacyjnego Windows XP. Jedynym wyjątkiem, na który Microsoft przystał, będzie dalsze aktualizowanie modułu Security Essentials o świeże próbki wirusowe. Żadne aktualizacje jednak już się nie pojawią. Nie tylko rozwojowe, ale również zwykłe łatki usuwające usterki czy luki w zabezpieczeniach.

To nie jest problem w przypadku urządzeń pod stałym nadzorem, odłączonych od Internetu i niedostępnych dla postronnych, takich jak kasy fiskalne, wbudowane w samochody systemy multimedialno-nawigacyjne. Bankomaty to jednak zupełnie inna para kaloszy. To urządzenia, w których potencjalna usterka oprogramowania może być niezwykle kosztowna dla ich właścicieli. Niektóre banki, takie jak JPMorgan, zdecydowały się zapłacić Microsoftowi za dalsze, indywidualne już wsparcie Windows XP. Przyznają jednak, że w ten sposób tylko kupują sobie czas na przesiadkę na inny system operacyjny, która jest nieunikniona.

Windows 7 zbyt zasobożerny, Windows 8.1 zbyt kontrowersyjny

Tego jednak nie można powiedzieć o Windows 10. System ten od dawna jest już testowany przez specjalistów na całym świecie, ma jeszcze mniejsze wymagania sprzętowe od Windows 8.1, cieszy się pozytywnymi opiniami i praktycznie „nieskończonym” wsparciem technicznym. Choć tu Microsoft zostawia sobie furtkę na nieprzewidywalną przyszłość, stwierdzając, że wsparcie będzie udzielane „do końca cyklu życia danego urządzenia”, a więc jeżeli producent sprzętu owo urządzenie porzuci, to i Microsoft zastrzega sobie do tego prawo.

Dlatego też ATM Industry Association, zrzeszenie producentów bankomatów, wydało w końcu rekomendację: bankomaty z Windows XP (a więc prawie wszystkie bankomaty na świecie) zostaną zaktualizowane do Windows 10. Przy czym rekomendacja nie jest nakazem, a ostateczna decyzja należy do ich właścicieli. Nie spodziewamy się jednak, by zbyt wiele podmiotów, jeżeli którykolwiek, by się od tej rekomendacji uchyliły. Tyczy się to również nielicznych bankomatów pracujących pod kontrolą Windows 7 oraz Windows CE.

REKLAMA

To jednak nie oznacza, że Windows 10 będzie już jedyną słuszną opcją. Stowarzyszenie „rozważa” stosowanie też Linuksa, w tym Androida. Jednak są one ujmowane jako „alternatywa”, a Windows 10 nadal jest głównym rekomendowanym systemem dla tego typu urządzeń.

* Ilustracja otwierająca pochodzi z serwisu Shutterstock

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA