To były szalone igrzyska! Intel Extreme Masters 2015 - podsumowanie Spider's Web
Zmęczeni, niewyspani i z kolejnymi kilometrami w nogach wracamy już do domu po trzech dniach obecności na igrzyskach Intel Extreme Masters 2015. Emocje już powoli opadają, więc to dobry czas by podsumować kolejną edycję tego wydarzenia.
Katowice po raz kolejny stały się mekką dla wszystkich fanów e-sportu. Oczy miłośników elektronicznej rozgrywki nie tylko z Polski, ale i z całego świata, zwróciły się w miniony weekend na południe Polski i Śląsk. W Spodku i mieszczącej się obok niego hali Międzynarodowego Centrum Kongresowego przez kilka dni przewinęły się dziesiątki tysięcy ludzi, a miliony osób śledziły to wydarzenie w internecie.
Spider’s Web na IEM 2015
Na Intel Extreme Masters 2015 już w piątek zjawił się Szymon, a trzech pozostałych członków redakcji dotarło do Katowic w sobotę. Na miejscu przez cały czas trwania imprezy prowadziliśmy dla Was live bloga, gdzie przez cały dzień publikowaliśmy zdjęcia i krótkie opisy wszystkiego, co przykuło naszą uwagę.
Jeśli nie śledziliście nas na bieżąco w weekend, to zachęcam do zapoznania się z naszym live blogiem w formie archiwalnej. Oprócz niego przygotowaliśmy dla Was wiele tekstów podsumowujących imprezę, a nasi operatorzy pomogli nam w zrobieniu materiałów wideo.
Z wszystkimi naszymi wpisami możecie zapoznać się po wejściu w tag IEM 2015.
Udało nam się przepytać cospleyerów o to, dlaczego bawią się w przebieranki.
Na miejscu udało nam się też trafić na moment, kiedy ze swoimi wyborcami rozmawiał Janusz Korwin-Mikke.
Gdy piszę te słowa montowane są materiały wideo i pojawią się one na Spider’s Web już niebawem. Pierwszy film podsumowujący targi udostępniliśmy już w sobotę.
Kto został mistrzem świata?
W Katowicach po raz drugi zorganizowano finał zawodów Intel Extreme Masters organizowanej przez Electronic Sports League. To właśnie w Polsce najlepsi gracze na świecie walczyli ze sobą na wirtualnych arenach o mistrzowski tytuł, a tłumy na trybunach zażarcie im kibicowali.
Spodek był pełen, a co mnie miło zaskoczyło, tym razem ludzie nie siedzieli na schodach i dało się mimo tłoku w miarę normalnie poruszać. Z pewnością pomogło zorganizowanie rozgrywek w dwóch obiektach jednocześnie oraz zorganizowanie targów elektroniki poza Spodkiem.
League of Legends
Najważniejszą grą którą pasjonują się fani Intel Extreme Masters jest bez wątpienia League of Legends, nazywane krótko LoL-em. To gra z gatunku MOBA, a widzowie z całego świata oglądali zmagania zawodników podzielonych na dwie grupy.
Do finałowego meczu dotarła drużyna ze Stanów o nazwie SoloMid oraz team WE z Chin. Zawodnicy walczyli dzielnie do samego końca, a zwycięzcą League of Legends na Intel Extreme Masters 2015 okazali się gracze z drużyny SoloMid.
StarCraft 2
Drugą z gier, w której zmierzyli się w Spodku zawodnicy jest StarCraft 2. Ta dyscyplina jest praktycznie zdominowana przez zawodników z Korei. Mistrzostwa miały małą obsuwę i dlatego wyruszyliśmy do domu dopiero po północy, a nie tak jak planowaliśmy pierwotnie około 22-giej.
W szranki stanęło 16-tu zawodników. W finale wzięli udział Koreańczycy podpisujący się nickami Zest i Trap. Walka była wyrównana, ale finalnie zatriumfował Zest. Zgarnął on tym samym główną nagrodę w tej kategorii.
Hearthstone
Na Intel Extreme Masters 2015 nie mogło zabraknąć oczywiście wirtualnej karcianki od Blizzarda, która bardzo szybko zdobyła ogromną popularność. W zawodach brało udział 16-tu zawodników z całego świata.
Hearthstone nie przyciągało takich tłumów jak CS lub LoL, ale i tak cieszyło się sporym zainteresowaniem. Finały Hearthstone jeszcze trwają.
Counter-Strike GO
Z naszej perspektywy najważniejsze były rozgrywki w Counter-Strike’a, ponieważ brali w nich udział Polacy. Team Virtus.pro w zeszłym roku zdobył tytuł mistrzowski i mieliśmy nadzieję, że i teraz uda się naszym rodakom pod wodzą charyzmatycznego Pashy Bicepsa pokonać przeciwników z całego świata.
Niestety jednak już w sobotę nasz zespół odpadł z rozgrywek, gdy w półfinałach Intel Extreme Masters wygrali z nimi 2:0 tegoroczni zwycięzcy turnieju, czyli zespół o nazwie Fnatic. Szwedzi odebrali tytuł mistrza Virtus.pro i zdobyli nagrodę główną wygrywając 2:1 z pochodzącym z tego samego kraju teamem Ninjas in Pyjamas.
Żeński turniej CS-a Intel Challange.
E-sport jest zdominowany przez mężczyzn, ale dziewczyny też grają w gry i całkiem nieźle im to wychodzi. Organizatorzy IEM 2015 postanowili w tym roku zorganizować turniej przeznaczony dla kobiet, aby walczyć ze stereotypem gracza-faceta.
Mit o tym, że płeć piękna stroni od komputerowej rozrywki jest kłamliwy, to jednak mimo wszystko nadal funkcjonuje. Nie bardzo co prawda rozumiem dlaczego w przypadku gier komputerowych teamy miałyby nie być koedukacyjne, ale tak zostało to zorganizowane.
W tych rozgrywkach również był polski akcent.
W niedzielne wczesne popołudnie naprzeciwko siebie stanęły dwa zespoły, czyli polski Alsen Team oraz niemiecki CM Storm. Polki i Niemki grały o to, która z drużyn wejdzie do finałów rozgrywek. Miałem okazję być na widowni i dopingować rodaczki, tak jak zresztą mnóstwo innych osób.
Niestety, Alsen Team zostało pokonane 2:0 i do finału dostała się drużyna CM Storm. Zmierzyła się ona w finale z Bad Monkey Gaming.
Zwyciężczyniami turnieju Intel Challange okazały się Bad Monkey Gaming.
Targi elektroniki robiły jeszcze większe wrażenie, niż rok temu.
Intel Extreme Masters 2015 w Katowicach to nie tylko oglądanie gier na olbrzymich telebimach. Do Spodka i znajdującego się obok Międzynarodowego Centrum Kongresowego zjechali się najwięksi producenci sprzętu i akcesoriów dla graczy oraz polskie sklepy z elektroniką. Część z nich sprzedawała sprzęt w promocyjnych i niezwykle atrakcyjnych cenach.
Jak słusznie zauważył Przemek Pająk, stoiska zorganizowane są na światowym poziomie i nie odbiegają jakością od tych na targach IFA, CES czy MWC. Przedstawiciele firm odwalili kawał dobrej roboty, bo chociaż powierzchnia części targowej nie była tak ogromna jak w przypadku targów w Berlinie, Las Vegas lub Barcelonie, to i tak nie sposób było się nudzić.
Co można było zobaczyć?
Na miejscu można było nie tylko obejrzeć najnowsze sprzęty działające w oparciu o procesory Intela, ale też przetestować w praktyce takie ciekawostki jak Tomb Raidera uruchomionego na panoramicznym monitorze z obrazem 12K generowanym przez 4 kart graficznych jednocześnie. Konsolowi gracze mogli na to patrzeć z zazdrością.
Nie zabrakło też tabletów, Ultrabooków i maszyn o najróżniejszych konfiguracjach i cenach. Co chwilę organizowano konkursy i rozdawano gadżety, a po całej hali przechadzali się pasjonaci komputerowej rozrywki oraz masa cosplayerów. Miałem okazję założyć też na głowę hełm Oculusa i zobaczyć wirtualne pianino (czy tam fortepian…).
Duże wrażenie zrobiło na mnie zgrupowanie głównie młodych dzieciaków, którzy stali przy barierkach niedaleko centrum prasowego. To w tym miejscu zjawiali się gracze, których fani i fanki niemal rozrywały na strzępy domagając się uwagi. Były piski, były krzyki, były autografy na koszulkach.
Tak samo jak rok temu weekend spędziłem intensywnie, ale jestem bardzo zadowolony z wycieczki. Mam nadzieję, że finał Intel Extreme Masters 2015 nie będzie ostatnim organizowanym w Katowicach, a mi przyjdzie odwiedzić Spodek za rok. Tegoroczna edycja ledwo się skończyła, a ja już nie mogę się doczekać kolejnej!
Sprawdź również:
- Spider’s Web TV: Setki godzin przygotowań, ale efekt jest niesamowity! Oto najlepsze cosplaye z IEM 2015
- Gracze to wcale nie pryszczaci dwunastolatkowie wcinający pizzę – mówi nam Juliusz Kornaszewski z Intel Polska
- Intel Extreme Masters to nie tylko impreza growa, ale też sprzętowa. Oto najciekawsze komputery i akcesoria
- Brawo Katowice! Takiej imprezy nie powstydziliby się nawet najwięksi
- Spider’s Web TV – Atmosfera jest tak gorąca, że Spodek odleciał. Relacja z IEM 2015
- Co tam zła pogoda! Na IEM 2015 i tak ustawiały się kilometrowe kolejki
- IEM pokazuje, że młode pokolenie nie zapomniało historii gier
- Odwiedzić Intel Extreme Masters 2015 z aplikacją mobilną to jak gra na kodach
- 5 powodów, dzięki którym finały Intel Extreme Masters 2015 są lepsze niż rok temu