REKLAMA

Xperia Pro-C nadchodzi. Fani małych smartfonów mają na co czekać, sony szykuje kompaktową bestię

Małe smartfony nie umarły. Wciąż żyją i mają się dobrze. Wystarczy spojrzeć na nadchodzącą Xperię Pro-C - topową propozycję Sony, powinna mieć swoją premierę w niedalekiej przyszłości.

21.05.2024 16.53
Xperia Pro-C nadchodzi. Fani małych smartfonów mają na co czekać, sony szykuje kompaktową bestię
REKLAMA

To zależy oczywiście od tego, jak definiujemy "małe smartfony". Dzisiejsze telefony różnią się od dawnych modeli przede wszystkim wielkością ekranu, proporcjami i cienkimi ramkami. Na przykład iPhone 14 z 6,1-calowym panelem nie jest dużo większy od iPhone'a 8 z 4,7-calowym wyświetlaczem (różnica to kwestia 8 mm w wysokości i jeszcze mniejsza w szerokości). Idąc tą logiką, okazuje się, że nadchodzący Sony będzie bardzo kompaktowy.

REKLAMA

Nowy smartfon Sony będzie mały i "profesjonalny"

W sieci pojawiły się nowe doniesienia o nadchodzącym "pro" smartfonie Sony. Faktem jest, że propozycje tego producenta są wybierane raczej przez bardziej zaawansowanych użytkowników niż przeciętnego Kowalskiego, który raz na jakiś czas chce zrobić kilka zdjęć. Smartfony Sony mają na pokładzie mocne zestawy fotograficzne, ale w przypadku iPhone'ów nie liczy się tylko najlepszy sprzęt, ale też doskonałe oprogramowanie.

Nadchodząca Xperia Pro-C, która będzie bezpośrednim następcą Xperii Pro-I z końca 2021 r., zgodnie z nazwą, okaże się jeszcze bardziej "pro" niż przykładowo najnowsza Xperia I VI. Przecieki z Twittera sugerują, że przyszły model ma być poręczny dzięki obecności małego 6,0-calowego ekranu OLED 2K z powłoką antyrefleksyjną – najpewniej podobną do tej zastosowanej w Galaxy S24 Ultra. Dla przypomnienia, oryginalna Xperia Pro, wydana 2,5 roku temu, oferowała 6,5-calowy wyświetlacz.

Będzie zatem mała, ale w środku skryje się bestia. Wszystko dlatego, że zostanie wyposażona w naprawdę potężny zestaw fotograficzny składający się z trzech modułów – główny ma bazować na matrycy 50 Mpix o wielkości 1" oraz obiektywie f/1.8 o ekwiwalencie ogniskowej 20 mm z optyczną stabilizacją obrazu. Główna kamera ma wspierać formaty znane profesjonalistom – 12-bitowy RAW oraz 14-bitowy DCG RAW.

Z kolei drugi aparat nie będzie ani teleobiektywem, ani szerokim kątem, a również modułem o ogniskowej 20 mm. Tyle że będzie bazował na dużo mniejszej matrycy 1/2.9" o rozdzielczości 12 Mpix oraz zaoferuje obiektyw f/2.0. Informacje z przecieku nie obejmują szczegółów na temat trzeciego modułu. Patrząc na to, że pierwsza generacja Xperii Pro-I miała "klasyczny" zestaw składający się z trzech aparatów: głównego, szerokiego i tele, wydaje się, że Sony inaczej podejdzie do aspektu "smartfona dla profesjonalistów".

Reszta zaplecza, czyli sztandarowy smartfon z krwi i kości

Co bardzo ważne, telefon mimo kompaktowych wymiarów zapewni dużą baterię o pojemności 5000 mAh ze wsparciem szybkiego ładowania o mocy 45 W (w standardzie Power Delivery). Tak jak możemy się spodziewać, pod kątem wyglądu otrzymamy… po prostu Xperię, czyli trochę kanciasty, ale i dobrze leżący w dłoni telefon. Całość napędzi topowy procesor Snapdragon 8 Gen 3 wsparty przez 12 GB pamięci operacyjnej i 256 GB wbudowanej przestrzeni na dane.

Oczywiście, nowy model nie zastąpi aparatu. Będzie to najpewniej dodatek, który będzie dobrze współgrał z aparatami marki Sony – np. jako dodatkowy duży wyświetlacz, lub sprzęt do strumieniowania na żywo.

Więcej na temat smartfonów przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
IDŹ DO SKLEPU
x-kom
Sony Xperia 1 VI 12/256GB
x-kom
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA