REKLAMA

Unijne przepisy zadziałały. Ta przeglądarka zaliczyła ogromny skok pobrań

Ustawa o rynkach cyfrowych weszła w życie zaledwie tydzień temu, a już widoczne są jej pierwsze efekty. Wymuszony przez UE ekran wyboru przeglądarki sprawił, że użytkownicy licznie kierować się w stronę przeglądarek innych niż Safari. W tym w kierunku stosunkowo niszowej opcji.

13.03.2024 07.27
Unijne przepisy zadziałały. Ta przeglądarka zaliczyła ogromny skok pobrań
REKLAMA

Unia Europejska wymusiła na Apple'u całkiem duże zmiany, które przez niektóre media są wręcz nazywane "zrobieniem z iOS-a Androida". Możliwość instalowania aplikacji spoza App Store (w tym wejście do systemu nowych sklepów z aplikacjami i możliwość pobierania z linków), możliwość płatności zbliżeniowych bez pośrednictwa Apple Pay i aplikacji Portfel czy przedstawienie użytkownikom opcji zainstalowania przeglądarek innych niż Safari.

Ta ostatnia zmiana poskutkowała dość nieoczekiwanym efektem, bowiem liczba pobrań przeglądarki Brave dosłownie wystrzeliła.

REKLAMA

Przeglądarka Brave ze skokiem ilości pobrań w systemie iOS. "Gdy konsumenci mają wybór, wybierają alternatywy"

Możliwość zmiany domyślnej przeglądarki w systemie iOS nie jest nowa i jest obecna w systemie od lat. Unia Europejska wymusiła na Apple'u dwie zmiany: wyświetlenie użytkownikom (przy pierwszym uruchomieniu przeglądarki po aktualizacji do iOS 17.4 lub przy pierwszym uruchomieniu urządzenia w ogóle) w Unii Europejskiej ekranu wyboru domyślnej przeglądarki internetowej oraz możliwość używania silników przeglądarki innych niż Apple WebKit do tworzenia aplikacji z możliwością przeglądania treści internetowych.

Jak informuje serwis Brave Software, te dwie na pozór niewielkie zmiany przyczyniły się do ogromnego skoku aktywnych użytkowników przeglądarki Brave.

Firma opublikowała zrzut ekranu przedstawiający dobową ilość pobrań przeglądarki na system iOS w okresie od 15 stycznia do 9 marca. W dniach poprzedzających wydanie aktualizacji iOS 17.4 ilość przeciętnych dobowych pobrań wynosiła ok. 7,5 - 8 tys. pobrań. Począwszy od 7 marca, czyli dnia, w którym Apple udostępniło zmiany, ilość pobrań zaczęła przekraczać 10 tys. dziennie.

Brave jest jedną z jedenastu przeglądarek, które wyświetlają się użytkownikom z UE na ekranie wyboru w systemie iOS w losowej kolejności.

Brave Software / X

Aby przeglądarka mogła znaleźć się na liście, musi spełnić określone przez Apple'a wymagania, m.in. ponad 5 tys. pobrań w sklepie App Store na terenie Unii Europejskiej w ubiegłym roku kalendarzowym. Ponadto, jeśli dany deweloper oferuje kilka przeglądarek, tylko najczęściej pobierana z nich może pojawić się na liście.

Obrońcy monopolu argumentują, że monopoliści po prostu oferują lepsze produkty. Jak jednak widać, gdy konsumenci mają jasny wybór przeglądarek na iOS, wybierają alternatywy dla Safari.

Stwierdziło Brave Software
Kup iPhone'a:
MediaExpert
iPhone 15

Więcej na temat przeglądarek internetowych:

REKLAMA

Zdjęcie główne: Primakov / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA