REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Sprawdzili, jak tanieją starsze iPhone'y. Warto to wiedzieć, jeżeli nie chcesz kupować najnowszego

Premiera iPhone’a 15 sprawiła, że uwaga mediów skupiła się na najnowszych smartfonach Apple'a. Co ciekawe, nowy raport pokazuje, że klienci bardziej zainteresowali się przy tej okazji poprzednimi generacjami smartfonów producenta. 

22.09.2023
11:27
apple-iphone-15-2023-2
REKLAMA

To zrozumiałe, że gdy wychodzi nowa generacja sprzętu elektronicznego, to cena poprzednich modeli spada. Są osoby, które kupują urządzenia, gdy tylko te zostaną pokazane - przykładowo pierwsza przedsprzedaż „piętnastek” w Orange rozeszła się w ciągu kilku dni. Ale bardziej oszczędni czekają, aż zostaną wprowadzone nowe sprzęty, żeby kupić starsze w niższych cenach.

REKLAMA

Premiera nowego iPhone'a sprawiła, że ludzie przypomnieli sobie o poprzednich modelach

Jak wynika z nowego raportu opracowanego przez Ceneo, premiera iPhone’a nowej generacji sprawia, że ludzie przypominają sobie o dotychczasowych modelach. Dokładniej to powoduje wzrost zainteresowania poprzednimi iPhone’ami i to do poziomu, który jest porównywalny do premiery tych urządzeń. 

Wszystko odnosi się do szału nowymi urządzeniami - bo nawet osoby niekoniecznie śledzące każdą nowinkę technologiczną mówią o nowych iPhone’ach, ale także do oczekiwań, że cena poprzedniego modelu spadnie. Ceneo w swoim raporcie dało przykład, że po premierze zeszłorocznego iPhone’a 14 jego poprzednik, czyli iPhone 13 był bardziej rozchwytywany niż nowy model - fakt faktem, były to niemalże identyczne urządzenia (nie mówimy o modelach Pro).

Którego iPhone'a 15 by tu wybrać?

Natomiast jak zauważają twórcy raportu, ceny modeli realnie spadają dopiero jakiś czas po premierze nowej generacji iPhone’a. Dokładniej rzecz biorąc po 1 lub nawet 2 tygodniach od premiery. Nie każdy przecież potrzebuje najnowszego modelu - zeszła generacja nie dość, że będzie kosztowała mniej, to wciąż zapewni spokój na parę lat. 

Więcej o nowych iPhone przeczytasz na Spider's Web:

Jak wygląda spadek cen iPhone’ów po czasie? 

Ceneo przygotowało ciekawą analizę spadku cen poszczególnych modeli. Przykładowo iPhone 14 po pół roku od premiery był tańszy o 19 proc. natomiast po roku cena urządzenia spadła o kolejne 10 proc. i finalnie z premierowej ceny 7200 (za model 512 GB) zrobiło się 5200. Mowa o obniżce na poziomie 2000 zł. 

źródło: Ceneo
REKLAMA

Z iPhonem 13 jest podobnie - urządzenie po 2 latach od premiery można kupić w cenie 24. proc niższej od premierowej kwoty. To oczywiste, choć warto zaznaczyć, że Apple nie sprzedaje oficjalnie niektórych modeli po wprowadzeniu nowym. Obecnie możemy kupić iPhone’a 14 u Apple, ale iPhone 13 trzeba szukać już w innych sklepach. 

Zatem ci, którzy polują na iPhone’a 14, powinni się wstrzymać jeszcze przez jakiś czas.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA