1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

iPhone 14 czy iPhone 14 Plus? Wybór jest prosty, trzeba tylko podjąć jedną decyzję

Lokowanie produktu: RTV Euro AGD

W tym roku Apple dokonał istotnej zmiany w swoim portfolio. Nie zobaczyliśmy odświeżonego małego iPhone’a 14 mini. Pojawił się za to iPhone 14 Plus i jest to dobra wiadomość dla tych użytkowników, którzy nie chcą przekroczyć 7000 zł za dużego iPhone’a 14 Pro Max, ale chcą mieć duży ekran.

09.11.2022
8:57
iPhone 14 i iPhone 14 Plus - plecki

Gdyby kierować się komentarzami w sieci, można by powiedzieć, że iPhone w rozmiarze mini, z ekranem 5,4" powinien być murowanym hitem. Od lat słyszymy narzekania użytkowników, że smartfony rosną ponad miarę i nie są wygodne w obsłudze. Okazuje się jednak, że ta głośna grupa stanowi mniejszość, a klienci głosują portfelami i wolą większe urządzenia. iPhone w wersji mini przetrwał tylko przez 2 edycje - w postaci urządzeń 12 i 13 mini. 

We wrześniu tego roku odbyła się coroczna konferencja, na której Apple pokazał nowe iPhone’y. Oprócz sztandarowych modeli 14 Pro i 14 Pro Max, światło dzienne ujrzały też tańsze urządzenia - iPhone 14 i iPhone 14 Plus. Zmiana w portfolio ma oczywisty wydźwięk - zamiast małego urządzenia, pojawiło się większe. Bazowy smartfon Amerykanów nadal ma 2 rozmiary. W wersji podstawowej jego ekran ma przekątną 6,1", a w większej - 6,7". Są to dokładnie te same wymiary, co w droższych urządzeniach z serii Pro.

iPhone 14 Plus – dlaczego warto?

iPhone 14 Plus nie ma odpowiednika w ofercie z ubiegłych lat. Ze sprzedaży w sklepie Apple’a zniknął też zeszłoroczny iPhone 13 Pro Max, na którego musimy polować w sklepach internetowych, które jeszcze go posiadają. Jeżeli zatem chcemy kupić dużego iPhone’a mamy dziś do wyboru w oficjalnej dystrybucji Apple'a model 14 Pro Max z ceną wyjściową 7199 zł i tańszego iPhone’a 14 Plus, którego cena zaczyna się w sklepie RTV Euro AGD od 5699 zł.

iPhone 14 i iPhone 14 Plus - ekran class="wp-image-2503257"
iPhone 14 i iPhone 14 Plus

Dlaczego warto kupić iPhone’a 14 Plus bez oglądania się na droższy model? Jest ku temu kilka powodów.

iPhone 14 Plus ma wymiary bardzo podobne do modelu 14 Pro Max – różnice dotyczą dziesiątych części milimetra, ale w jednym tańszy smartfon bije na głowę droższy - 14 Plus jest o 37 g lżejszy i jego masa wynosi 203 g. Różnica jest na tyle duża, że mój redakcyjny kolega - Piotr Grabiec - po powrocie do iPhone’a 14 Pro Max miał wrażenie, jakby model 14 Plus był pozbawiony akumulatora.

Co jeszcze różni oba smartfony? W teorii zarówno iPhone 14 Plus, jak i 14 Pro Max mają akumulator o tej samej pojemności 4323 mAh. W praktyce to tańszy model dzierży medal dla najdłużej pracującego na jednym ładowaniu iPhone’a w historii. Apple obiecuje do 26 godzin odtwarzania wideo.

A jak wygląda kwestia mniejszego iPhone’a 14? Wydajniejszy akumulator i lepsze zdjęcia w trudnych warunkach oświetleniowych - to główne atuty podstawowego smartfonu Apple’a.

iPhone 14 i iPhone 14 Plus - ekran class="wp-image-2503200"

Warto zwrócić przy tym uwagę na rzadko podnoszony fakt, że choć na pierwszy rzut oka iPhone 14 (oraz 14 Plus) i iPhone 13 dzielą ten sam procesor A15 Bionic, to jednak w nowszym modelu mamy układ z iPhone’a 13 Pro z sześcioma rdzeniami CPU i większą ilością RAM-u (6 GB zamiast 4 GB), a nie z bazowego iPhone’a 13. Różnice te zyskują odzwierciedlenie w wyższej wydajności iPhone’a 14 i 14 Plus.

iPhone 14 i iPhone 14 Plus - którego smartfona wybrać?

Jeżeli zdecydowaliśmy się na iPhone’a 14 i nie damy się przekonać do zakupu sztandarowego modelu 14 Pro lub 14 Pro Max lub starszego iPhone; a 13 Pro Max, oprócz ceny i pojemności akumulatora mamy tylko jeden poważny czynnik, który pomoże nam w wyborze. Jest nim oczywiście wielkość wyświetlacza. 

Wyświetlacz iPhone’a 14 Plus ma rozdzielczość 1284 na 2778 pikseli, a iPhone’a 14 - 1170 na 2532 pikseli. Różnica jest zatem pomijalna, a biorąc pod uwagę wielkość ekranu, mniejszy model ma kapkę wyższe (ale również niezauważalne) zagęszczenie pikseli na cal. Poza tym w obu przypadkach mamy do czynienia z matrycą Super Retina XDR. Mówiąc po ludzku - to świetny panel oferujący piękne odwzorowanie kolorów, wysoki kontrast i dużą jasność maksymalną rzędu 1200 nitów. 

iPhone 14 i iPhone 14 Plus - plecki class="wp-image-2503179"

Skoro różnice są tak niewielkie, że nie da się ich dostrzec gołym okiem, podczas wyboru musimy pokierować się osobistymi preferencjami. W rozwiązaniu tego dylematu może pomóc fakt, że większy model zastąpi mały tablet i sprawdzi się świetnie w konsumpcji mediów, przede wszystkim wideo.

Oczywiście nie każdy lubi i chce korzystać z bardzo dużego smartfonu, a iPhone 14 Plus należy właśnie do tej kategorii. Mniejszy model obsłużymy jedną ręką i zmieści się on bez problemu w kieszeni spodni. Jeżeli to nas nie odstrasza, rzućmy okiem na specyfikację.

Wybór powinien być więc stosunkowo prosty, jeżeli już wiemy, czy chcemy większy czy mniejszy model.

Cena iPhone’ 14 zaczyna się w RTV Euro Agd od 5699 zł, a iPhone’a 14 Plus od 6299 zł.

Lokowanie produktu: RTV Euro AGD
Najnowsze
Zobacz komentarze