REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Samsung 990 PRO, czyli nowy szybki SSD do peceta i konsoli

W ofercie Samsunga pojawił się nowy szybki dysk twardy NVMe SSD i to od razu w dwóch wersjach. Samsung 990 PRO przygotowany został z myślą zarówno o twórcach, jak i graczach - zarówno tych pecetowych i konsolowych.

24.08.2022
17:31
Samsung 990 PRO
REKLAMA

Dyski twarde typu SSD to niezbędne wyposażenie każdego współczesnego komputera. W obecnych czasach nawet nie ma co myśleć o pracy i graniu na przestarzałych HDD. W sprzedaży jest jednak wiele SSD różniących się osiągami, a dwie najbardziej wymagające grupy klientów, czyli twórcy (grafiki komputerowej, wideo itp.) oraz gracze, potrzebują modeli cechujących się bardzo dużą prędkością zapisu i odczytu danych. Właśnie z myślą o nich powstały obie wersje Samsung 990 PRO. Dysk został zaprezentowany na targach Gamescom 2022 w Kolonii.

REKLAMA
 class="wp-image-2334294"
Stanowisko firmy Samsung na Gamescom 2022

Czytaj też:

Samsung 990 PRO - specyfikacja techniczna dysku SSD

Nowy dysk typu SSD od Samsunga zapewnia prędkość odczytu sekwencyjnego na poziomie do 7450 MB/s. W przypadku zapisu sekwencyjnego osiągane są prędkości rzędu 6900 MB/s. Producent chwali się, że 990 PRO maksymalnie wykorzystuje możliwości interfejsu PCIe Gen 4.0. Do tego dochodzi 8-nanometrowy kontroler, który poprawia efektywność energetyczną o 50 proc. w porównaniu z 980 PRO.

 class="wp-image-2334273"
Samsung 990 Pro wciąż korzysta z PCIe 4.0

A jak to wygląda w przypadku prędkości zapisu i odczytu losowego dla tego SSD? Tutaj producent zapewnia, że specyfikacja Samsung 990 PRO ma pozwolić na zapis i odczyt losowy na poziomie odpowiednio do 1400K i 1550K IOPS. Znacznie poprawiono też osiągi względem poprzednika, czyli modelu Samsung 980 PRO (65 proc. lepsze osiągi w trybie losowym i 55 proc. wyższa prędkość odczytu).

Co jeszcze warto wiedzieć o dysku Samsung 990 PRO?

Nowe dyski Samsunga obsługują przy tym technologię DirectStorage. Samsung 990 PRO jest dostępny przy tym w trzech wersjach różniących się objętością. Dostępne będą modele oferujące 1 TB, 2 TB i 4 TB przestrzeni na dane.

Komputery osobiste to przy tym nie jedyne urządzenia, w których sprawdzi się Samsung 990 PRO. Ten dysk można wykorzystać w konsoli PlayStation 5 od Sony, aby rozszerzyć dostępną przestrzeń na gry, w tym produkcje nowej generacji.

Samsung 990 PRO, czyli szybki NVMe SSD w dwóch odsłonach

Za utrzymanie odpowiedniej temperatury pracy nowego SSD odpowiada technologia Dynamic Thermal Guard. Do tego oprócz podstawowej wersji dysku Samsung 990 PRO będzie dostępny Samsung 990 PRO z wbudowanym radiatorem. Mimo to obudowa nośnika nadal jest smukła, a chłodzenie zapewnia jej lepszą wydajność energetyczną.

Samsung 990 PRO z radiatorem oferuje dodatkowe zabezpieczenie termiczne, które ma przeciwdziałać przegrzewaniu się dysku pod obciążeniem, co mogłoby prowadzić do spadku osiągów. Ta wersja powinna spodobać się zaś przede wszystkim tym graczom, którzy stawiają na podświetlenie RGB.

Samsung - nie tylko nowe SSD

 class="wp-image-2334300"
Samsung Odyssey Ark

Na stoisku Samsunga na Gamescomie można również było pobawić się monitorem Odyssey Ark (zaprezentowanym wcześniej na CES), który charakteryzuje się przekątną 55-cali (można go obracać i pracować pionowo), rozdzielczością 4K UHD oraz odświeżaniem 165 Hz.

REKLAMA
 class="wp-image-2334306"
Samsung Odyssey Ark

Z pewnością nie jest to rozwiązanie dla każdego, choćby dlatego, że kosztuje on 3500 dol.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA