Termometr za prawie pół miliona. Jego twórca urodził się na terenie Polski
Termometr Fahrenheita to nie tylko termometr przełomowy dla nauki, ale i gratka dla kolekcjonerów. Bowiem na świecie wiadomo o zachowaniu się jedynie trzech termometrów ręcznie stworzonych przez genialnego fizyka. Jednak rekordowo niska cena, za jaką sprzedano termometr zaskoczyła zarówno dom aukcyjny jak i świat nauki.
16 lipca podczas Historycznej Platynowej Sesji w domu aukcyjnym Heritage Auctions w Dallas w Teksasie na jednej z aukcji sprzedano termometr stworzony przez Daniela Gabriela Fahrenheita. Termometr ma ogromną wartość historyczną, nie tylko ze względu na dorobek naukowy twórcy, ale i fakt, że jest jednym z trzech termometrów, które zachowały się do naszych czasów. Mimo to przedmiot sprzedano za relatywnie niską cenę 93750 dolarów amerykańskich (ok. 433 tysiące złotych).
Termometr Fahrenheita na aukcji
Jak podaje serwis New Atlas, środowiska naukowe nie miały pojęcia o zachowaniu się termometru do naszych czasów. Aż do 2012 roku świat był przekonany, że jedyne dwa termometry Fahrenheita, które przetrwały okres dwóch wojen światowych znajdują się w Muzeum Boerhawe w Leiden w Holandii. W 2012 roku owy termometr został wystawiony na sprzedaż przez prywatnego kolekcjonera w brytyjskim domu aukcyjnym Christie's.
James Hyslop, ekspert do spraw naukowych w Christie, tak ówcześnie komentował pozyskanie przez dom aukcyjny niezwykłego przedmiotu:
W 2012 termometr Fahrenheita sprzedano za sumę 67 250 funtów (107 620 dolarów, według ówczesnego kursu), choć dom aukcyjny oczekiwał ceny pomiędzy 70 tysięcy a 100 tysięcy funtów.
Daniel Gabriel Fahrenheit urodził się na terenie dzisiejszej Polski, jednak w wieku lat 15 przeniósł się do Holandii. Od 1718 wykładał chemię na uniwersytecie w Amsterdamie, a utrzymywał się z tworzenia termometrów, barometrów i wysokościomierzy. Największymi dokonaniami Fahrenheita było opracowanie skali temperatur Fahrenheita (do dziś używanej przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Kajmanach, Bahamach i Belize) oraz termometru rtęciowego.
Termometr Fahrenheita i inne pamiątki sprzedane na aukcji
Termometr Fahenrheita to nie jedyny przedmiot, który kolekcjonerzy mogli wylicytować w czasie Historycznej Platynowej Sesji w domu aukcyjnym Heritage Auctions.
Podczas jubileuszowej aukcji uczestnicy mogli wejść w posiadanie takich przedmiotów jak Biblia Gutenberga - pierwsza w historii Europy drukowana książka, jeden z 48 zachowanych egzemplarzy czy dziennik napisany przez oficera Sił Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych kapitana Roberta A. Lewisa, jednego z pilotów Enola Gay, samolotu, który zrzucił pierwszą bombę atomową używaną w działaniach wojennych nad japońskim miastem Hiroszima 6 sierpnia 1945 roku.
Kolekcjonerzy mieli okazję zalicytować również zdjęcia i listy Amelii Earhart, pionierki amerykańskiego lotnictwa, która zginęła podczas próby lotu dookoła świata czy teleskop należący do do astronoma Clyde'a Tombaugha, który odkrył Plutona.