REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Termometr za prawie pół miliona. Jego twórca urodził się na terenie Polski

Termometr Fahrenheita to nie tylko termometr przełomowy dla nauki, ale i gratka dla kolekcjonerów. Bowiem na świecie wiadomo o zachowaniu się jedynie trzech termometrów ręcznie stworzonych przez genialnego fizyka. Jednak rekordowo niska cena, za jaką sprzedano termometr zaskoczyła zarówno dom aukcyjny jak i świat nauki.

26.07.2022
8:47
Termometr fahrenheita
REKLAMA

16 lipca podczas Historycznej Platynowej Sesji w domu aukcyjnym Heritage Auctions w Dallas w Teksasie na jednej z aukcji sprzedano termometr stworzony przez Daniela Gabriela Fahrenheita. Termometr ma ogromną wartość historyczną, nie tylko ze względu na dorobek naukowy twórcy, ale i fakt, że jest jednym z trzech termometrów, które zachowały się do naszych czasów. Mimo to przedmiot sprzedano za relatywnie niską cenę 93750 dolarów amerykańskich (ok. 433 tysiące złotych).

REKLAMA

Termometr Fahrenheita na aukcji

Jak podaje serwis New Atlas, środowiska naukowe nie miały pojęcia o zachowaniu się termometru do naszych czasów. Aż do 2012 roku świat był przekonany, że jedyne dwa termometry Fahrenheita, które przetrwały okres dwóch wojen światowych znajdują się w Muzeum Boerhawe w Leiden w Holandii. W 2012 roku owy termometr został wystawiony na sprzedaż przez prywatnego kolekcjonera w brytyjskim domu aukcyjnym Christie's.

 class="wp-image-2275275"
Termometr Fahrenheita, zdjęcie Heritage Auctions

James Hyslop, ekspert do spraw naukowych w Christie, tak ówcześnie komentował pozyskanie przez dom aukcyjny niezwykłego przedmiotu:

"To bardzo ekscytujące móc zaoferować na aukcji tak niezwykle ważny instrument naukowy, którego kolekcjonerzy nigdy nie sądzili, że pojawi się na rynku. Podpisany na odwrocie przez samego Fahrenheita, jest to wyjątkowy egzemplarz [...] i spodziewam się, że wywoła prawdziwy szum wśród koneserów i instytucji na wszystkich kontynentach na całym świecie."

W 2012 termometr Fahrenheita sprzedano za sumę 67 250 funtów (107 620 dolarów, według ówczesnego kursu), choć dom aukcyjny oczekiwał ceny pomiędzy 70 tysięcy a 100 tysięcy funtów.

Daniel Gabriel Fahrenheit urodził się na terenie dzisiejszej Polski, jednak w wieku lat 15 przeniósł się do Holandii. Od 1718 wykładał chemię na uniwersytecie w Amsterdamie, a utrzymywał się z tworzenia termometrów, barometrów i wysokościomierzy. Największymi dokonaniami Fahrenheita było opracowanie skali temperatur Fahrenheita (do dziś używanej przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Kajmanach, Bahamach i Belize) oraz termometru rtęciowego.

Termometr Fahrenheita i inne pamiątki sprzedane na aukcji

Termometr Fahenrheita to nie jedyny przedmiot, który kolekcjonerzy mogli wylicytować w czasie Historycznej Platynowej Sesji w domu aukcyjnym Heritage Auctions.

REKLAMA

Podczas jubileuszowej aukcji uczestnicy mogli wejść w posiadanie takich przedmiotów jak Biblia Gutenberga - pierwsza w historii Europy drukowana książka, jeden z 48 zachowanych egzemplarzy czy dziennik napisany przez oficera Sił Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych kapitana Roberta A. Lewisa, jednego z pilotów Enola Gay, samolotu, który zrzucił pierwszą bombę atomową używaną w działaniach wojennych nad japońskim miastem Hiroszima 6 sierpnia 1945 roku.

Kolekcjonerzy mieli okazję zalicytować również zdjęcia i listy Amelii Earhart, pionierki amerykańskiego lotnictwa, która zginęła podczas próby lotu dookoła świata czy teleskop należący do do astronoma Clyde'a Tombaugha, który odkrył Plutona.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA