REKLAMA

PS Vita 2 jest niepotrzebna. Coraz więcej gier z PlayStation zgodnych ze Steam Deckiem

Sony zdaje się niezainteresowane wprowadzeniem na rynek następcy dla PS Vita i nawiązaniem walki z Nintendo Switch. Niewykluczone, że fani gier PlayStation będą skłonni to firmie wybaczyć. God of War, Deathloop i Horizon Zero Dawn mają już certyfikaty zgodności z mobilną konsolą Steam Deck. Tytułów ma przybywać.

04.02.2022 16.14
Steam Deck zadziała z grami PlayStation. Oficjalnie
REKLAMA

Już niedługo konsola Steam Deck trafi do pierwszych nabywców. To drugie podejście Steama do wejścia na rynek sprzętowych platform do gier, po pierwszym nieudanym w formie Steam Machines. Steam Deck ma działać pod kontrolą bazującego na Linuksie systemu operacyjnego, ma być jednak zgodny ze znaczną częścią (prawdopodobnie z większością) steamowych gier na Windowsa. Problemem, w teorii, są możliwości sprzętowe nowej konsoli.

REKLAMA

Czytaj też:

W Steam Decku znajdują się podzespoły na oko dwukrotnie mniej wydajne od tych z konsoli Xbox Series S, na dodatek te będą otrzymywać znacznie mniej energii z uwagi na konieczność zapewnienia rozsądnego czasu pracy na akumulatorze. Niektórzy gracze podejrzewają, że Steam Deck w praktyce okaże się sprzętem do ogrywania klasycznych gier na PC i nowych gier niezależnych. Wystawione certyfikaty zgodności dla trzech całkiem nowych gier od PlayStation (konkretniej: dwie od PlayStation i jedna od Microsoftu dla PlayStation) zdają się temu przeczyć. Certyfikaty zaświadczające, że zabawa z tymi grami na Steam Decku powinna być bezproblemowa i komfortowa.

Steam Deck niczym PS Vita 2. Na konsoli zadziałają, między innymi, God of War, Deathloop i Horizon Zero Dawn.

Steam Deck prawdopodobnie nie poradzi sobie z przyszłymi hitami na PlayStation 5 i Xbox Series X. Wygląda jednak na to, że działa całkiem dobrze z grami z tej poprzedniej. Gry God of War i Horizon Zero Dawn powstawały z myślą o konsolach PlayStation 4. Deathloop jest tu wyjątkiem, bowiem grę wydano tylko na PlayStation 5 i na PC (w tym na Steama). Wygląda jednak na to, że Steam Deck i z nią sobie poradzi.

Na dziś Steam Deck ma już 96 gier z oficjalnym certyfikatem zgodności. Niedawno do grupy certyfikowanych zostały dodane też Ni No Kuni II, Death's Door, The Evil Within oraz Life is Strange 2. To jednak nie oznacza, że na dziś tylko 96 gier zadziała na konsoli. W teorii każda wydana na Windowsa i Steama gra uruchomi się na mobilnej konsoli. Steam jednak nie gwarantuje, że gra bez certyfikatu będzie działać płynnie, bezawaryjnie i że będzie czytelna na małym wyświetlaczu i obsługiwalna za pomocą wbudowanych w konsolę kontrolerów.

REKLAMA

Wysyłka zamówionych Steam Decków ma rozpocząć się 25 lutego, nie możemy się już doczekać odbioru naszych egzemplarzy. Do tej pory Nintendo jako jedyna duża firma na rynku konsol nadal preferuje zapewnianie klientom gier w klasycznej formie na urządzeniach przenośnych. PlayStation i Xbox wybrali streaming jako preferowaną technologię zapewniania rozrywki mobilnej. Właściciele obu platform współpracują jednak ze Steamem, co oznacza, że spora część gier z Xboxa i PlayStation ma szansę zadziałać na Steam Decku bez streamingu. Fakt, że będą to całkiem nowe gry, jak Deathloop czy God of War, czyni tę konsolę tym bardziej interesującą.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA