1. SPIDER'S WEB
  2. Gry
  3. Tech

Konsolowy Czarny Piątek nie bierze jeńców - porównujemy wyprzedaże Sony i Microsoftu

Czarny Piątek już dawno przestał być świętem na wyłączność Amerykanów. Polacy mogą cieszyć się God of War za 124 zł i Gears of War 4 za niecałe 50 zł.

W Czarny Piątek gry są dużo tańsze - oto wyprzedaże Sony i MIcrosoftu

Aż przypomina się „Trylogia Czarnego Piątku” - trzy genialne odcinki South Parku, w którym dzieciaki w obliczu nadchodzącego Czarnego Piątku walczą między sobą, która konsola nowej generacji powinna być tą wiodącą: PS4 czy Xbox One. Teraz bieżąca generacja zbliża się do końca, a zewsząd dociera coraz więcej sygnałów na temat ekscytującej przyszłości, ale rywalizacja między Sony i Microsoftem nie zestarzała się nawet o sekundę. Nadchodzi kolejny Czarny Piątek, a wraz z nim kolejna walka na promocje... I tak to leci życie na tej wsi.

Mimo że do piątku zostało jeszcze kilka dni, zarówno Sony, jak i Microsoft wystartowali ze swoimi wyprzedażami. Czy jest szał? Nie, dziki wirtualny tłum nie będzie raczej przewracał wirtualnych półek, niemniej znajdzie się kilka propozycji obok których trudno przejść obojętnie.

W przypadku Sony warto przede wszystkim zwrócić uwagę na "exclusive'y".

Posiadacze PS4 dostali w tym roku kapitalne gry na wyłączność. Wszystkie doczekały się teraz atrakcyjnych zniżek. God of War kupicie aż 57 proc. taniej - za 124 zł. A biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z tytułem wyjątkowym, perłą bieżącej generacji i jedną z najlepszych pozycji na PS4... Grzech nie wziąć.

Przeceniono też Spider-Mana i Detroit: Become Human. Wciąż świeżutki Człowiek Pająk jest do kupienia za 169 zł - 41 proc. taniej. Warto jednak pomyśleć o edycji deluxe za 209 zł (36 proc. zniżki), bo w jej skład wchodzi karnet na dodatki fabularne. A te wychodzą regularnie od października i trzymają poziom. Dwa za nami, a w grudniu pojawi się jeszcze ostatni. Z kolei Detroit: Become Human można dorwać za 124 zł. Gra jest zatem tańsza o ponad połowę. Fani gier narracyjnych nie powinni ignorować tego tytułu - nawet jeśli scenariusz jest co najwyżej w porządku, to poziom ingerowania w przebieg historii robi świetne wrażenie. O ile nie liczy się na prawdziwie miażdżące decyzje moralne.

W ofercie Sony pojawiło się też kilka dobrych ofert na gry zewnętrznych studiów.

Call of Duty: Black Ops 4 otrzymało 30 proc. zniżki i kosztuje teraz 202,30 zł. Wciąż świeże Assassin's Creed Odyssey można dorwać aż 41 proc. taniej za 169 zł. Bardzo popularne pod kątem zmagań sieciowych Rainbow Six Siege kosztuje zaledwie 49 zł. Overwatch z kolei 79 zł, a Star Wars Battlefront 2 - w którym, przypominamy, wszystkie DLC są za darmo - 59 zł.

A może czailiście się na Far Cry 5? Bo teraz jest o połowę tańszy, za 145 zł. Vampyr, klimatyczny RPG od twórców Life is Strange, można sprawdzić za 99 zł; przeceniono go aż o 60 proc. Posiadacze PS VR powinni się natomiast koniecznie zainteresować Astro Bot Rescue Mission, które zgarnęło fantastyczne oceny wśród krytyków. Gra jest teraz 41 proc. tańsza i kosztuje 99 zł.

Oferta Microsoftu jest nieco mniej ciekawa.

Nie oznacza to jednak, że nie znajdzie się kilka interesujących promocji. Na pewno warto zwrócić uwagę na Forzę Horizon 4 za 162,49 zł - tę fantastyczną grę wyścigową przeceniono o 35 proc. Zwolennicy bardziej realistycznego podejścia dorwą natomiast Forzę Motorsport 7 za 99,50 zł. Jedną z największych zniżek - bo aż 75 proc. - otrzymało intensywne Gears of War 4, do kupienia za 46,24 zł. A skoro jesteśmy już przy rzeczach (jeszcze) niedostępnych na PS4... Cuphead został skromnie przeceniony o 20 procent i kosztuje 73,99 zł, z kolei PlayerUnknown's Battlegrounds jest tańsze o 40 proc. dla posiadaczy Golda - 77,99 zł.

Fani jRPG-ów powinni koniecznie zwrócić uwagę na Battle Chasers: Nightwar - świetną, zeszłoroczną grę za 40 zł (30zł z Goldem). Horroromaniacy mają The Evil Within 2 za 95,70 zł (72,50 zł z Goldem). Uwagę zwraca też intrygująca, polska produkcja Get Even - do kupienia za zaledwie 33 zł (25 zł z Goldem). A wracając jeszcze do większych rzeczy...

Chciałoby się też polecić takie Shadow of the Tomb Raider za 144,50 zł czy Fifę 19 za 173,39 zł (obie ceny dla osób z Xbox Live Gold), ale te same gry na PlayStation Store mają lepsze oferty - Lara kosztuje niby 145 zł, ale za to nie trzeba dla takiej ceny PS Plusa, z kolei Fifa 19 jest dostępna za 164,73 zł. Większość gier dostępna na obu wyprzedażach korzystniej wypada na konsoli Sony. Zresztą, poprzeglądajcie sobie sami. Tak czy inacej na obu platformach jest bowiem dużo promocji i każdy powinien znaleźć tam coś dla siebie.

Warto pamiętać, że dzisiaj rusza też atrakcyjna promocja Biedronki. Tam powinni udać się przede wszystkim ci, którzy wciąż lubią podziwiać swoje gry na półce. Takiej prawdziwej, z kurzem i w ogóle.