REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Oprogramowanie
  3. Tech

Wszystko co musisz wiedzieć o nowym OS X 10.11 El Capitan

Na pierwszy ogień poszła prezentacja nowego systemu operacyjnego Apple do komputerów Mac. Zgodnie z tym co sugerowały plotki jego nazwa to OS X 10.11 El Capitan. Apple zaczęło od prezentacji nowości programowych.

Wszystko co musisz wiedzieć o nowym OS X 10.11 El Capitan
REKLAMA
100 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

WWDC 2015 to miejsce w którym prezentowane są nowe wersje systemów operacyjnych Apple. Na pierwszy ogień poszła prezentacja systemu do komputerów Mac. Najważniejsze nowości dotyczą długo oczekiwanego usprawnienia zarządzania oknami, ale to tylko wierzchołek góry lodowej.

Mail.app

Jedną z nowości w OS X 10.11 ma być wprowadzenie gestów podobnych do tych, które znamy w iOS. Nowy system operacyjny El Capitan ma znacznie uprościć zarządzanie pocztą w trybie pełnoekranowym.

Okno tworzenie wiadomości będzie można przenieść na dół ekranu, aby przejrzeć nowe maile. W jednym oknie będzie można tworzyć kilka wiadomości jednocześnie dzięki obsłudze kart - wyglądających tak samo jak karty w Safari i Finderze.

wwdc-2015-apple-os-x

Spotlight

Dużo czasu poświęcono wyszukiwarce Spotlight. Apple chce przekonać nas, by korzystać z niej znacznie częściej. Sprawdzanie prognozy pogody i wyników meczów za pomocą prostej komendy to jednak dopiero początek.

Nowy Spotlight pozwoli na wyszukiwanie danych z użyciem języka naturalnego. Działać to będzie nie tylko w samym Spotligh, ale też w aplikacjach systemowych - w Mail.app można wpisać komendę, która pokaże wszystkie zignorowane maile od wybranego kontaktu.

Safari

Przeglądarka Apple nie doczeka się daleko idących zmian, ale jedna z nich z pewnością przypadnie do gustu użytkownikom. Od teraz będzie można przypinać wybrane strony internetowe po lewej stronie paska otwartych kart prostym gestem.

Zmniejszy się ich rozmiar do kilkunastu pikseli i dostaną faviconę. Po uruchomieniu nowego okna Safari przypięte karty będą w nim od razu widoczne. Już teraz wiem, że podepnę w ten sposób Facebooka, który raczej nigdy nie doczeka się aplikacji do OS X.

Mission Control

Jedną z największą niedogodności systemu OS X do tej pory było utrudnione zarządzanie rozmiarami okna i brak funkcji podobnej do AeroSnap znanej z oprogramowania Microsoftu. Wreszcie po aktualizacji do El Capitan będzie można zrezygnować z oprogramowania takiego jak Cinch, które imituje ten efekt.

Mission Control pozwoli na jeszcze prostsze tworzenie wirtualnych pulpitów. Aplikacje pełnoekranowe będzie można uruchamiać po dwie jednocześnie za pomocą kilku ruchów myszą. Ciekaw jestem, czy podobnie zostanie to rozwiązane w iOS, czy też plotki o pracy na dwóch aplikacjach jednocześnie pomyliły system destkopowy z mobilnym.

wwdc-2015-apple-konferencja

OS X El Capitan i Metal

Apple nie odmówiło sobie pochwalenia się liczbami. Nowy system OS X ma być, wedle zapewnień firmy, znacznie szybszy od poprzednika - przełączanie aplikacji ma być dwukrotnie szybsze, a otwieranie plików PDF - nawet czterokrotnie szybsze. OS X El Capitane doczekał się własnego niskopoziomowego API, o którym napisał kilka słów Dawid Kosiński:

Apple jednak nie skorzysta z DirectX 12 czy otwartego Vulkana, który zastąpił OpenGL. Zamiast tego wdraża własne API - Metal. Tym samym pokazuje, że ma w głębokim poważaniu całą branżę i ponownie tworzy swoje standardy. Tyle dobrego, że Metal jest wykorzystywany też w iOS. Apple chwali się, że Metal zapewnia 10 razy większą wydajność rysowania obiektów, ale należy pamiętać, że dzięki temu wydajność gier nie wzrośnie 10 razy, a co najwyżej o 40% i to w najbardziej sprzyjających warunkach. O Metalu więcej opowiadali zaproszeni przedstawiciele Epic Games, ale z ich ust padały same ogólniki, zero konkretów.

Public Beta OS X 10.11 El Capitan ma pojawić się w lipcu. Oficjalnej darmowej aktualizacji mamy spodziewać się jesienią.

REKLAMA

Czytaj więcej o konferencji Apple WWDC 2015:

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA