REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Oprogramowanie
  3. Tech
  4. Technologie

Oto wszystkie nowe funkcje systemu iOS 9

Oto wszystkie nowe funkcje systemu iOS 9
REKLAMA
194 interakcji
dołącz do dyskusji

Nowa wersja mobilnego systemu Apple musi nie tylko dotrzymać kroku swojemu dekstopowemu bratu, El Capitan, lecz także utrzymać tempo narzucane przez konkurencję, szczególnie Androida, który w swojej najnowszej iteracji zyskał naprawdę potężne możliwości, dzięki Google Now. Wygląda jednak na to, że iOS 9 ma co przeciwstawić Google'owi.

REKLAMA

Główny nacisk podczas prezentacji położono na informacje kontekstowe w wynikach wyszukiwania, nawigacji po urządzeniu, oraz możliwościach asystenta głosowego Siri. Dzięki głębokiemu linkowaniu nawigacja po iOS przypomina to, co Google pokazało w swoim "Now on Tap".

System zaproponuje aplikacje zależnie od pory dnia, a wyszukiwarka zrozumie zapytanie typu "pokaż mi zdjęcie Eda z wieczoru karaoke".

Do tego wszystkie aplikacje komunikują się ze sobą, wobec tego jeżeli otrzymamy na przykład maila z zaproszeniem, zostanie ono automatycznie dodane do naszego kalendarza. Wyszukując w porze obiadowej zapytanie "ziemniaki", zostaniemy od razu przeniesieni do aplikacji z przepisami.

Trzeba przyznać, że możliwości iOS 9 prezentują się naprawdę potężnie, nawet na tle Now on Tap, a co ciekawe, Apple twierdzi, iż nie korzysta z zewnętrznych zasobów, lecz w całości wykorzystuje własne rozwiązania. Dopiero praktyka pokaże jednak, jak obydwie usługi wyglądają na jedna na tle drugiej.

Apple Pay zwiększa zasięg

Do ponad miliona miejsc w Stanach Zjednoczonych, już w przyszłym miesiącu do miejsc, w których Apple Pay jest obsługiwane, dołączy Wielka Brytania. Co więcej, Square przygotowuje unikalny czytnik, dedykowany Apple Pay, a sama usługa zacznie integrować się z programami partnerskimi. Za pomocą usługi będzie także można płacić w Wielkiej Brytanii za transport publiczny. Do tego dochodzi współpraca ze zwiększoną liczbą banków i usługodawców. Tym samym Apple zwiększa swoją ekspansję, przygotowując się na bezpośrednią walkę z Google i Samsung Pay.

Apple chce zastąpić dedykowane aplikacje natywnymi

Zaprezentowane aplikacje Notes, Maps i News nie pozostawiają złudzeń - Apple nie chce, żebyśmy używali Evernote'a, map Google'a czy Flipboardu. Zamiast tego proponuje swoje własne rozwiązania, które wyglądają naprawdę świetnie i oferują głęboką integrację z ekosystemem.

W mapach po raz pierwszy pojawi się Transit, czyli możliwość nawigacji środkami komunikacji miejskiej. Notes, używany przez ponad 50% użytkowników iOS zyskał możliwości w niczym nie ustępujące Evernote'owi oraz OneNote'owi, jednakże najciekawiej prezentuje się aplikacja News, która nie dość, że wygląda ślicznie, zaoferuje także użytkownikom dedykowane treści, powstające we współpracy z (obecnie) 43 wydawcami.

iPad jeszcze bardziej użyteczny niż kiedykolwiek

Dla wielu osób tablet Apple jest narzędziem nie tylko do zabawy, lecz także pracy. Prostym gestem pociągnięcia dwóch palców w dół klawiatura zmieni się w trackpad, którym łatwo zaznaczymy tekst czy po prostu będziemy dokładnie nawigować wewnątrz pliku. Również połączenie zewnętrznej klawiatury doczekało się usprawnień.

ipad-ios9

Najważniejszą nowością w iOS 9 na iPadach jest jednak multitasking.

Zmienione menu otwartych aplikacji umożliwi teraz otworzenie obok siebie równolegle dwóch aplikacji, które są równocześnie aktywne, zatem można korzystać z nich w tym samym czasie, zmieniać ich rozmiar względem siebie i w prosty sposób przełączać się pomiędzy innymi, otwartymi aplikacjami.

Multitasking obejmuje także opcję picture-in-picture dla oglądanego wideo - możemy dopasować jego rozmiar i przypiąć je na wierzchu ekranu, gdzie pozostanie niezależnie od tego, w której aplikacji się znajdujemy i pozostanie tam, do momentu w którym go nie wyłączymy.

Split View dostępny jest na iPada Air 2 gen, pozostałe możliwości wielozadaniowości na iPada mini 2/3 oraz pierwszego iPada Air. Nie jest to niestety dobra wiadomość, gdyż jak słusznie zauważyli koledzy komentujący na żywo, potrafi to tablet z Windowsem za 300 zł, a mit o długowieczności urządzeń Apple właśnie zachwiał się w podstawach.

ipad-ios9

Optymalizacja pracy akumulatora

Dzięki wykorzystaniu Metal, czyli niskopoziomowego API, które pracuje także na OS X, czas pracy na jednym ładowaniu w przypadku iPhone'a wydłuży się o godzinę. Z użyciem nowego trybu oszczędzania energii, dostępnego pod osobnym przyciskiem, wydłuży się on aż o trzy godziny.

Do tego bezpieczeństwo

iOS 9 wprowadza także weryfikację dwuetapową, oraz szereg nowych zabezpieczeń dla iCloud, które mają zapewnić komfort użytkownikom.

Usprawnienia fundamentów

Drobnych poprawek i usprawnień doczekały się wszystkie natywne aplikacje dostępne w ekosystemie Apple. Health Kit mierzy jeszcze więcej parametrów. Miłośnicy mobilnego grania będą mogli nagrywać fragmenty rozgrywki i udostępniać je prosto z poziomu swoich telefonów lub tabletów. Dzięki wykorzystaniu Metal, całość ma działać jeszcze szybciej i płynniej.

Trudno zaprzeczyć, że zaprezentowane nowości w iOS 9 to coś więcej niż ewolucja. W zeszłym roku śmialiśmy się, że Apple dogania konkurencję. Rok później widzimy, że w wielu miejscach udało mu się ją przegonić.

Aktualizacja do iOS 9 dostępna będzie jesienią, razem z nowym OS X, lecz już dzisiaj można zapisać się do otwartej bety i samodzielnie przetestować nowości od Apple. Gigant zdaje sobie sprawę z problemów przy aktualizacji do iOS 8, dlatego iOS 9 ważyć będzie 1,3 GB, a nie 4,6 jak jego poprzednia wersja.

Czytaj więcej o konferencji Apple WWDC 2015:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA