Oprogramowanie  / News

Oto wszystkie nowe funkcje systemu iOS 9

194 interakcji
dołącz do dyskusji

Nowa wersja mobilnego systemu Apple musi nie tylko dotrzymać kroku swojemu dekstopowemu bratu, El Capitan, lecz także utrzymać tempo narzucane przez konkurencję, szczególnie Androida, który w swojej najnowszej iteracji zyskał naprawdę potężne możliwości, dzięki Google Now. Wygląda jednak na to, że iOS 9 ma co przeciwstawić Google'owi.

Główny nacisk podczas prezentacji położono na informacje kontekstowe w wynikach wyszukiwania, nawigacji po urządzeniu, oraz możliwościach asystenta głosowego Siri. Dzięki głębokiemu linkowaniu nawigacja po iOS przypomina to, co Google pokazało w swoim "Now on Tap".

System zaproponuje aplikacje zależnie od pory dnia, a wyszukiwarka zrozumie zapytanie typu "pokaż mi zdjęcie Eda z wieczoru karaoke".

Do tego wszystkie aplikacje komunikują się ze sobą, wobec tego jeżeli otrzymamy na przykład maila z zaproszeniem, zostanie ono automatycznie dodane do naszego kalendarza. Wyszukując w porze obiadowej zapytanie "ziemniaki", zostaniemy od razu przeniesieni do aplikacji z przepisami.

Trzeba przyznać, że możliwości iOS 9 prezentują się naprawdę potężnie, nawet na tle Now on Tap, a co ciekawe, Apple twierdzi, iż nie korzysta z zewnętrznych zasobów, lecz w całości wykorzystuje własne rozwiązania. Dopiero praktyka pokaże jednak, jak obydwie usługi wyglądają na jedna na tle drugiej.

Apple Pay zwiększa zasięg

Do ponad miliona miejsc w Stanach Zjednoczonych, już w przyszłym miesiącu do miejsc, w których Apple Pay jest obsługiwane, dołączy Wielka Brytania. Co więcej, Square przygotowuje unikalny czytnik, dedykowany Apple Pay, a sama usługa zacznie integrować się z programami partnerskimi. Za pomocą usługi będzie także można płacić w Wielkiej Brytanii za transport publiczny. Do tego dochodzi współpraca ze zwiększoną liczbą banków i usługodawców. Tym samym Apple zwiększa swoją ekspansję, przygotowując się na bezpośrednią walkę z Google i Samsung Pay.

Apple chce zastąpić dedykowane aplikacje natywnymi

Zaprezentowane aplikacje Notes, Maps i News nie pozostawiają złudzeń - Apple nie chce, żebyśmy używali Evernote'a, map Google'a czy Flipboardu. Zamiast tego proponuje swoje własne rozwiązania, które wyglądają naprawdę świetnie i oferują głęboką integrację z ekosystemem.

W mapach po raz pierwszy pojawi się Transit, czyli możliwość nawigacji środkami komunikacji miejskiej. Notes, używany przez ponad 50% użytkowników iOS zyskał możliwości w niczym nie ustępujące Evernote'owi oraz OneNote'owi, jednakże najciekawiej prezentuje się aplikacja News, która nie dość, że wygląda ślicznie, zaoferuje także użytkownikom dedykowane treści, powstające we współpracy z (obecnie) 43 wydawcami.

iPad jeszcze bardziej użyteczny niż kiedykolwiek

Dla wielu osób tablet Apple jest narzędziem nie tylko do zabawy, lecz także pracy. Prostym gestem pociągnięcia dwóch palców w dół klawiatura zmieni się w trackpad, którym łatwo zaznaczymy tekst czy po prostu będziemy dokładnie nawigować wewnątrz pliku. Również połączenie zewnętrznej klawiatury doczekało się usprawnień.

ipad-ios9

Najważniejszą nowością w iOS 9 na iPadach jest jednak multitasking.

Zmienione menu otwartych aplikacji umożliwi teraz otworzenie obok siebie równolegle dwóch aplikacji, które są równocześnie aktywne, zatem można korzystać z nich w tym samym czasie, zmieniać ich rozmiar względem siebie i w prosty sposób przełączać się pomiędzy innymi, otwartymi aplikacjami.

Multitasking obejmuje także opcję picture-in-picture dla oglądanego wideo - możemy dopasować jego rozmiar i przypiąć je na wierzchu ekranu, gdzie pozostanie niezależnie od tego, w której aplikacji się znajdujemy i pozostanie tam, do momentu w którym go nie wyłączymy.

Split View dostępny jest na iPada Air 2 gen, pozostałe możliwości wielozadaniowości na iPada mini 2/3 oraz pierwszego iPada Air. Nie jest to niestety dobra wiadomość, gdyż jak słusznie zauważyli koledzy komentujący na żywo, potrafi to tablet z Windowsem za 300 zł, a mit o długowieczności urządzeń Apple właśnie zachwiał się w podstawach.

ipad-ios9

Optymalizacja pracy akumulatora

Dzięki wykorzystaniu Metal, czyli niskopoziomowego API, które pracuje także na OS X, czas pracy na jednym ładowaniu w przypadku iPhone'a wydłuży się o godzinę. Z użyciem nowego trybu oszczędzania energii, dostępnego pod osobnym przyciskiem, wydłuży się on aż o trzy godziny.

Do tego bezpieczeństwo

iOS 9 wprowadza także weryfikację dwuetapową, oraz szereg nowych zabezpieczeń dla iCloud, które mają zapewnić komfort użytkownikom.

Usprawnienia fundamentów

Drobnych poprawek i usprawnień doczekały się wszystkie natywne aplikacje dostępne w ekosystemie Apple. Health Kit mierzy jeszcze więcej parametrów. Miłośnicy mobilnego grania będą mogli nagrywać fragmenty rozgrywki i udostępniać je prosto z poziomu swoich telefonów lub tabletów. Dzięki wykorzystaniu Metal, całość ma działać jeszcze szybciej i płynniej.

Trudno zaprzeczyć, że zaprezentowane nowości w iOS 9 to coś więcej niż ewolucja. W zeszłym roku śmialiśmy się, że Apple dogania konkurencję. Rok później widzimy, że w wielu miejscach udało mu się ją przegonić.

Aktualizacja do iOS 9 dostępna będzie jesienią, razem z nowym OS X, lecz już dzisiaj można zapisać się do otwartej bety i samodzielnie przetestować nowości od Apple. Gigant zdaje sobie sprawę z problemów przy aktualizacji do iOS 8, dlatego iOS 9 ważyć będzie 1,3 GB, a nie 4,6 jak jego poprzednia wersja.

Czytaj więcej o konferencji Apple WWDC 2015:

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst