REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Apple Watch jeszcze nie trafił do sklepów, a już zaprezentowano watch OS 2.0

Po prezentacji nowości w OS X i iOS oraz zmian w usługach Apple przyszła kolej na prezentację watchOS 2.0. System operacyjny do zegarka doczekał się już nowej wersji, która czerpie z wielu innych rozwiązań Apple.

08.06.2015
20:48
Apple Watch jeszcze nie trafił do sklepów, a już zaprezentowano watch OS 2.0
REKLAMA
REKLAMA

Nowa wersja watchOS została zapowiedziana na początku WWDC 2015, ale potem przedstawiciele Apple przeszli do omawiania systemów operacyjnych iOS i OS X. Po prezentacji systemów do iPhone’ów, iPadów i Maków powrócono do opowiadania o nowych funkcjach zegarka.

Apple wprowadzi wiele zmian. Jedna z nich dotyczy najważniejszego ekranu w zegarku. Będzie można ustawić na nim swoją własną tapetę pochodzącą ze zdjęcia lub jeden z timelapse'ów przygotowanych przez producenta - będą one pochodzić z miast takich jak  Londyn, Hong Kong, Nowy Jork i Szanghaj.

Zrzut ekranu 2015-06-08 o 20.31.14

Pozostając przy tarczy zegarka został zaprezentowany widok Time Travel. Pozwoli on przewinąć w czasie widok tarczy. Będziemy mogli sprawdzić przewijając minuty i godziny koronką, jak zmieni się np. pogoda i stan naładowania baterii w dalszej części dnia.

Na tarczy zegarka będzie można też wyświetlać nowe typy "compliactions" czyli mini-widżetów na tarczy zegarka. Od teraz będą mogli je tworzyć deweloperzy. Pozwoli to np. wyświetlić na zegarku stan naładowania elektrycznego samochodu.

wwdc-2015-apple-watch-watchOS

Prezentacja pogrzebała też nadzieje na to, że Apple Watch będzie mierzył sen. W nocy produkt Apple będzie mógł robić za zegarek nocny. Po położeniu go bokiem zmieniona zostanie orientacja ekranu na poziomą, a Apple Watch traktować będziemy jako... budzik.

Inne zmiany w watchOS 2.0 to chociażby bardziej rozbudowane rysowanie szkiców, które można wysyłać innym posiadaczom zegarka. Oprócz tego będzie można wreszcie odpisywać na maile i korzystać w prosty sposób z Facetime Audio.

Szkoda, że nie da się jednostronnie korzystać z pełnego Facetime wyświetlając twarz rozmówcy na zegarku... To byłoby ciekawe rozwiązanie w kontekście tego, że na zegarku będą mogły być od teraz odtwarzane materiały wideo.

wwdc-2015-apple-watch-watchOS

To, że aplikacje będą teraz uruchamiane bezpośrednio na zegarku to bardzo ważna informacja, którą znaliśmy już wcześniej. Pozwoli to wyjść pobiegać z zegarkiem bez telefonu, skoro ulubione aplikacje integrujące się z systemową aplikacją Aktywność będą uruchamiane lokalnie.

Zegarek ma łączyć się też samodzielnie z zapamiętanymi na innych urządzeniach sieciami Wi-Fi. Na Apple Watch pojawi się też nowa usługa Wallet spięta z Apple Pay oraz tak samo niedostępna w Polsce nawigacja z wykorzystaniem komunikacji miejskiej Apple Maps Transit.

Siri w Apple Watch będzie mogło wyświetlać informacje z aplikacji zainstalowanych na zegarku, np. Instagramu. WatchOS 2.0 pozwoli korzystać z mikrofonu i głośnika w zegarku deweloperom, co prezentowano nie na przykładzie Facebook Messengera, a... ajazatyckiego WeChat.

System watchOS 2.0 w wersji dla deweloperów udostępniony zostanie jeszcze dziś. Niestety nie będzie to publiczna beta a w przeciągu kilku miesięcy trafi do użytkowników końcowych.

REKLAMA

Czytaj więcej o konferencji Apple WWDC 2015:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA