REKLAMA

Triton 4000/2 "Abyss Explorer" wyrusza do wraku Titanica. Powtórka z rozrywki?

Ledwo ucichły echa tragedii podwodnej wycieczki, która zwiedzała wrak Titanica, a kolejną wyprawę w to miejsce zapowiedział kolejny milioner. Chce w ten sposób udowodnić, że zwiedzanie wraku Titanica jest bezpieczne i turyści (czytaj: bogacze) mogą bez obaw zanurzyć się w głębinach.

29.05.2024 11.54
Triton 4000/2 "Abyss Explorer" wyrusza do wraku Titanica. Powtórka z rozrywki?
REKLAMA

Głębiny Atlantyku skrywają nie tylko tajemnice zatonięcia Titanica, ale również ślady niedawnej tragedii batyskafu Titan. Niemal rok temu, w czerwcu 2023 r. podczas turystycznej ekspedycji firmy OceanGate doszło do dramatu.

REKLAMA

Na pokładzie znajdowało się pięć osób, w tym miliarder z Wielkiej Brytanii, ekspert od nurkowania z Francji i biznesmen z Pakistanu wraz z synem. Bilet na tę wycieczkę kosztował 250 tys. dol. jednak kwota ta nie zapewnił bezpieczeństwa. W pewnym momencie batyskaf Titan zgnieciony został jak puszka, a szczątki rozsypane zostały na dnie w pobliżu Titanica.

Liczy się technologia

Teraz, miliarder Larry Connor z Ohio planuje zanurzyć się na miejsce katastrofy w specjalnie skonstruowanej, wartej 20 mln dol. łodzi, aby udowodnić światu, że branża eksploracji głębin morskich jest bezpieczna, pod warunkiem oczywiście jeśli zastosuje się odpowiednią technologię.

Triton 4000/2 "Abyss Explorer"

W podróży wykorzystany zostanie Triton 4000/2 "Abyss Explorer". Dwuosobowy pojazd jest opisywany na stronie internetowej Triton Submarines jako najgłębiej nurkująca akrylowa łódź podwodna na świecie, mogąca zanurzyć się na głębokość ponad 4000 m. Pod wodą może ona przebywać przez 12 godz.

Connor, znany inwestor z branży nieruchomości, specjalizujący się w luksusowych rezydencjach. Według Forbesa jego majątek netto wynosi 2 mld dol. a portfel nieruchomości Connor Group jest wart 5 mld dol. Jest filantropem i słynie m.in. z wysokich premii wypłacanych swoim pracownikom.

Chce pokazać, że to bezpieczne

Larry Connor nie jest nowicjuszem w podwodnych przygodach. W 2021 r. odbył 12-godzinny rejs na dno Rowu Mariańskiego, najgłębszego miejsca na Ziemi. Teraz pragnie wykorzystać swoje doświadczenie i zasoby, aby przywrócić wiarę w bezpieczeństwo eksploracji głębin morskich po tragicznym wypadku Titana w 2023 r.

Planuje zanurzyć się na głębokość 3500 m wraz z Patrickiem Laheyem, którego firma Triton Submarines współpracowała już z Connorem przy trzech wyprawach w Rowie Mariańskim.

Chcę pokazać ludziom na całym świecie, że ocean jest niezwykle potężny, ale może być cudowny i przyjemny, a także naprawdę odmienić życie, jeśli podejdziesz do niego we właściwy sposób

- powiedział w Wall Street Journal.
Triton 1000-2 podczas zwiedzania Antarktyki.

Turystyka w głębinach

Podwodne zwiedzanie to szybko rosnąca gałąź turystyki dla zamożnych. Klienci Triton Submarines w tym roku nurkowali już w kilku miejscach w tym w Oceanie Arktycznym i okolicach Rowu Mariańskiego.

Titanic to legendarny statek pasażerski, który zatonął w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 r. po zderzeniu z górą lodową. W katastrofie tej zginęło ponad 1500 osób. Wrak Titanica odnaleziono 1 września 1985 r. na głębokości 3802 m.

REKLAMA

Więcej o technologii i Titanicu przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA