REKLAMA

MEN ma nowy prezent dla uczniów. Zamiast laptopów dostaną za darmo program

Program laptop dla ucznia przestał istnieć w 2024 r. Wszystko przez brak środków w budżecie. Uczniowie (i nauczyciele), nie martwcie się - MEN ma coś w zamian. To nic tak spektakularnego, jak darmowy komputer dla każdego. Ale zdecydowanie przyda się w szkole oraz w domu.

10.05.2024 11.28
Uczniowie szkół i nauczyciele otrzymają dostęp do platformy Canva za darmo
REKLAMA

W 2023 roku uruchomiono program Laptop dla ucznia, zapewniający laptopy wszystkim uczniom czwartych klas szkoły podstawowej. Niestety, z powodu braku środków program został zawieszony w 2024 roku. Zamiast laptopów, uczniowie (i nauczyciele) otrzymają dostęp do platformy Canva for Education. To narzędzie do tworzenia treści online, które z pewnością przyda się w szkole i w domu.

REKLAMA

Wcześniej laptopy. Teraz dostęp do Canvy

Ministerstwo Edukacji Narodowej nawiązało współpracę z firmą Canva, oferując wszystkim nauczycielom i uczniom od IV klasy szkoły podstawowej bezpłatny dostęp do platformy Canva for Education.

Canva for Education dla każdego ucznia (źródło: MEN)

Dostęp do platformy odbywa się za pośrednictwem Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej (ZPE). Jak przekazuje informacja prasowa, uczniowie i nauczyciele mogą się zalogować przy użyciu swoich loginów do ZPE. Osoby nieposiadające konta mogą je uzyskać od dyrektora szkoły lub szkolnego administratora IT.

Wiceminister Edukacji Narodowej, Katarzyna Lubnauer, jest przekonana, że program Canva for Education zwiększy efektywność uczenia się i nauczania, a także będzie impulsem do rozwoju kreatywności i pasji artystycznych uczniów.

Jako Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewniamy szkołom dostęp do nowoczesnego, prostego w obsłudze oprogramowania, które będzie mogło być wykorzystywane w edukacji. Wierzymy, że dzięki temu zwiększy się skuteczność uczenia się i nauczania. Będzie to także impuls do działań kreatywnych i rozwijania pasji artystycznych dzieci i młodzieży

- przekazała.

Co oferuje Canva for Education?

Platforma Canva oferuje ogrom funkcji i narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, które umożliwiają m.in.:

  • Tworzenie grafik i ilustracji
  • Montaż filmów
  • Przygotowywanie prezentacji
  • Edycję zdjęć
  • Tworzenie stron internetowych (jakby któryś z uczniów chciał się sprawdzić)

I wiele więcej! Chociaż platforma jest dostępna w języku polskim, obecnie po zalogowaniu się do niej, domyślnym językiem jest angielski. Na szczęście od czerwca 2024 roku język polski będzie automatycznie ustawiany dla użytkowników logujących się za pośrednictwem Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej.

Na Spider's Web przeczytasz więcej o technologii w szkolnictwie:

Lepszy rydz niż nic, czyli dlaczego Canva to dobry wybór

Laptopów dla wszystkich zabrakło, ale jest świetna alternatywa! Uczniowie i nauczyciele od czwartej klasy dostaną darmowy dostęp do Canvy for Education. To świetne narzędzie do tworzenia grafik, filmów, prezentacji i stron internetowych - idealne do nauki i rozwijania kreatywności.

Canva to świetne narzędzie do pracy zespołowej. Uczniowie mogą wspólnie tworzyć prezentacje, filmy, grafiki i inne treści. Platforma jest dostępna na komputerach, tabletach i smartfonach, co pozwala na pracę w dowolnym miejscu i o dowolnej porze dzięki zapisywaniu projektów w chmurze.

Od lat korzystam z wersji Premium Canvy i muszę przyznać bez ogródek: nie ma tak prostego i intuicyjnego w obsłudze programu. Darmowe rozwiązania, jak GIMP, czy płatne, takie jak Photoshop, są niewątpliwie świetne, ale wymagają czasu, aby się ich nauczyć, a następnie zautomatyzować niektóre czynności. W Canvie zawsze pod ręką mamy gotowe szablony, które stanowią doskonałą bazę do stworzenia idealnej prezentacji, grafiki czy mapy myśli.

REKLAMA

Jedynym minusem jest to, że do korzystania z Canvy potrzebne jest... urządzenie. Oznacza to, że osoby bez dostępu do komputera stacjonarnego, laptopa lub urządzenia mobilnego w domu nie będą mogły z niej korzystać.

Dostęp do Canvy for Education to genialna opcja dla uczniów i nauczycieli. Może i nie jest to darmowy laptop do Minecrafta czy CS-a, ale lepsze to, niż nic.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA