REKLAMA

Poczekaj z zakupem MacBooka. Apple szykuje sporą nowość

Czipy Apple Silicon były przełomem w świecie komputerów. Koniec z przegrzewającymi się urządzeniami i ograniczeniami narzuconymi przez procesory Intela. Jednak po trzech generacjach obserwujemy pewne spowolnienie w rozwoju. Co dalej planuje Apple?

12.04.2024 18.17
Poczekaj z zakupem MacBooka. Apple szykuje sporą nowość
REKLAMA

Zdarzało się, że firma z Cupertino musiała dostosowywać się do cyklu wydawniczego Intela, co skutkowało używaniem przestarzałych procesorów. Same urządzenia również miały swoje problemy, jak choćby delikatna klawiatura motylkowa.

REKLAMA

W listopadzie 2020 roku wszystko się zmieniło, gdy Apple zaprezentował swoje własne czipy Apple Silicon, które miażdżyły konkurencję pod względem wydajności i oszczędności baterii. Trzy i pół roku później Apple Silicon nadal plasuje się na szczycie, ale widać pewne zastoje.

Apple Silicon M4 przyniesie jeszcze sprawniejszą sztuczną inteligencję

Według Marka Gurmana z Bloomberga Apple planuje wprowadzić nową generację czipów Apple Silicon skoncentrowanych na sztucznej inteligencji we wszystkich swoich komputerach.

Nowe chipy, nazwane M4, będą dostępne w co najmniej trzech wersjach i zostaną zastosowane w nadchodzących modelach iMac, MacBook Pro (w tym nowym, tańszym 14-calowym) oraz Mac mini.

mac mini m2 pro
Mac mini M2 Pro (fot. Spider's Web)

Apple kładzie duży nacisk na integrację chipów M4 z nadchodzącą aktualizacją systemu macOS, która ma zostać ujawniona w czerwcu. Aktualizacja ta ma odblokować pełny potencjał możliwości sztucznej inteligencji nowego układu.

Funkcje sztucznej inteligencji miały zostać zaprojektowane tak, aby działały bezpośrednio na samych urządzeniach, bez potrzeby korzystania z serwerów. Zwiększona moc obliczeniowa chipów będzie niezbędna do obsługi tych funkcji na urządzeniach.

Apple rozważa również możliwość rozszerzenia RAM-u w najmocniejszych komputerach Mac do pół terabajta. Oznaczałoby to znaczący wzrost w stosunku do obecnego limitu 192 gigabajtów. Zmiana ta jest odpowiedzią na skargi klientów dotyczące specyfikacji procesorów Apple.

Poznaj więcej plotek o produktach Apple'a:

W tym roku nastanie boom na SI?

Prezentacja nowych funkcji opartych na SI ma odbyć się podczas czerwcowej konferencji WWDC 2024. SI ma działać bezpośrednio na urządzeniach, a nowe chipy M4 zapewnią jej niezbędną moc obliczeniową. Pojawiają się również doniesienia, że Apple planuje wprowadzić SI do iPhone'ów 16. Możemy się spodziewać, że ten krok wywoła kolejną falę zainteresowania SI, ponieważ Apple często wyznacza trendy w branży technologicznej. Warto wspomnieć, że pionierami w dziedzinie SI na urządzeniach mobilnych są już m.in. Google i Samsung.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA