REKLAMA

Apple chce wyrzucić fizyczne przyciski z iPhone'a. Popełni błąd producentów samochodów

Światło dzienne ujrzał kolejny patent Apple. Informacje wskazują na to, że gigant z Cupertino może wrzucić panele dotykowe na korpusie urządzenia. Takie rozwiązanie miałoby zastąpić fizyczne guziki.

14.03.2024 13.13
iphone 15 pro max recenzja
REKLAMA

Guzik action button po raz pierwszy zastosowany w nowych iPhone’ach 15 Pro to odświeżenie dotychczasowego przełącznika dźwięku. Przycisk obecnie nie potrafi zbyt wiele, ponieważ przynajmniej oficjalnie można przypisać jedną z kilku akcji do guzika. W przyszłości Apple może chcieć zastąpić przycisk czymś innym.

REKLAMA

Przyszłe iPhone’y bez guzika akcji. Zamiast tego będzie panel dotykowy

Nowy patent złożony w urzędzie Stanów Zjednoczonych sugeruje, że przyszłe iPhone’y mogą mieć boczne panele dotykowe biegnące wzdłuż krawędzi telefonu. Panele boczne mają oferować wiele możliwości – przypisania określonych części do poszczególnych funkcji takich jak kalendarz, SMS, muzyka.

Na dalszych stronach patentu mamy jednak grafikę, z której wynika, że przyciski głośności mają zostać zastąpione dotykowymi suwakami, które będą wymagały odpowiedniego przesunięcia do regulacji odtwarzanego dźwięku. Na patencie jest również widoczne coś, co przypomina guzik przechwytywania, czyli fizyczny spust migawki, który ma trafić do iPhone’ów 16.

Cyfrowe przyciski pokazane na patencie mają mieć różnorakie zastosowania z możliwością programowania poszczególnych funkcji – zupełnie jak przycisk akcji, tyle że najwyraźniej będą jeszcze bardziej wszechstronne. Nie jest jasne, jak miałyby zostać zabezpieczone przed przypadkowym klikaniem m.in. w kieszeni – przecież dotyk nie potrzebuje dużego nacisku, tak jak fizyczny. Jeśli jednak Apple miałby zastosować takie rozwiązanie, to najpewniej ten aspekt zostałby dopracowany.

Fizyczne guziki mogłyby zostać zastąpione przez dotykowe odpowiedniki. Co ciekawe już wcześniej pojawiały się przesłanki, że przycisk akcji (action button) w iPhone’ach 15 (Pro) ma być haptycznym wirtualnym guzikiem imitującym kliknięcie takim jak TouchID w iPhone’ach 7 i 8, lub gładzikach w obecnych MacBookach (tak, one tylko tworzą imitację kliknięcia silnikami wibracyjnymi). Prawda okazała się zupełnie odmienna, natomiast nie wydaje się, że pomysł został wrzucony do kosza. Po prostu może trafić do iPhone’ów później, gdy technologia zostanie dopracowana.

Czy takiej nowości powinniśmy oczekiwać w iPhone 16? Oczywiście, że nie

Apple składa dziesiątki jak nie setki patentów i tylko część finalnie trafia do urządzeń, które dobrze znamy i możemy kupić, wybierając się do pierwszego lepszego sklepu z elektroniką. W serii iPhone 16 – nawet podstawowe modele mają porzucić dotychczasowy suwak głośności na rzecz guzika akcji znanego z iPhone’a 15 Pro, ale nie oczekujmy, że Apple wprowadzi z roku na rok taką dużą zmianę, jak opisywana w tym tekście.

Sama idea całkowitego usunięcia fizycznych przycisków jest kontrowersyjna, o czym przekonują się producenci aut, którzy lubują się w ostatnich latach chociażby w sterowaniu klimatyzacją z poziomu ekranu dotykowego. Takie rozwiązanie budzi słuszny opór wielu kierowców. Oczywiście, samochód to nie telefon, ale fizyczne przyciski mają to do siebie, że można w nie trafić niemal po omacku. Z dotykowymi tak łatwo nie będzie. Dlatego prosimy: Apple, nie idź tą drogą.

Kup iPhone 15:
Media Expert
iPhone 15
REKLAMA

Więcej o smartfonach przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA