REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

46 najciekawszych nowości w iOS 17, w tym tych, którymi Apple się nie chwali

iOS 17 już tu jest! Zainstalowaliśmy już wersję deweloperską nowego systemu Apple’a do iPhone’ów i przyjrzeliśmy się najciekawszym nowościom: zarówno tym, którymi Apple się na konferencji chwalił, jak i tym, na wspomnienie o których podczas keynote WWDC 2023 zabrakło czasu. Kilku z nich wprost nie mogę się doczekać, tym bardziej że Apple w tym roku zrobił niespodziankę Polakom.

08.06.2023
9:26
iOS 17 nowosci zmiany
REKLAMA

iOS 17 został zaprezentowany na WWDC 2023 razem z innymi nowymi systemami Apple’a, czyli iPadOS 17, watchOS 10, tvOS 17 i macOS 14 Sonoma. Apple podczas keynote otwierającym konferencję zaprezentował całkiem sporo nowości, które trafią do kompatybilnych iPhone’ów, ale nie starczyło czasu, by wspomnieć o nich wszystkich. Jak co roku tych, którymi firma się nie pochwaliła, jest cała masa.

REKLAMA

Po prezentacji przejrzałem Reddita i Twittera, żeby sprawdzić, co odkryły osoby, które już wgrały nowe oprogramowanie. Zainstalowałem też sam nowy system w wersji Developer Beta 1 (co mogą zrobić wszyscy chętni, nawet bez płatnego konta deweloperskiego, gdyż Apple zmienił w tym roku zasady), aby przyjrzeć się zmianom na własne oczy i przygotowałem listę 46 najciekawszych nowości w iOS 17.

1. iOS 17: psiecko i koteł obok bąbelków

Zmiana, która cieszy mnie najbardziej, to nowa funkcja aplikacji Zdjęcia. Od teraz domowe zwierzaki w postaci kotów i psów będą wykrywane przez system operacyjne i dostaną swoje własne albumy w zakładce o nowej nazwie „Osoby i zwierzaki”. Chyba w końcu włączę nam w domu Shared Family Library!

2. iOS 17: interaktywne widżety

Do tej pory widżety w iOS (i iPadOS) były statyczne, ale to się zmienia. Od teraz będzie można z nimi wchodzić w interakcję bez otwierania powiązanej aplikacji. Takie akcje jak zaznaczanie przypomnień jako wykonane, przełączanie piosenki i pisanie SMS-a do przypiętego kontaktu można wykonać prosto z pulpitu.

3. iOS 17: widżety z iPhone’a na komputerze Mac

Dzięki funkcji Continuity w systemie macOS będzie można dodać do pulpitu widżety z aplikacji zainstalowanych na telefonie… i to w rozmiarze dostępnym mobilnie wyłącznie na iPadzie. Do tego jeśli apka będzie odpowiednio skonfigurowana, to taki widżet będzie mógł odpalić jej desktopowy odpowiednik lub stronę internetową. Niestety nadal nie da się na Maku wyświetlić powiadomień z telefonu. A szkoda!

4. iOS 17: udostępnianie AirTagów rodzinie

Inną funkcją dla rodzin jest możliwość udostępniania sobie do obserwowania AirTagów. Dzięki temu jeśli komuś ktoś ukradnie i walizkę, i telefon, to jego bliska osoba będzie mogła namierzyć po swojej stronie obie te rzeczy. Łącznie można udostępnić jeden tracker maksymalnie pięciu osobom.

5. iOS 17: gdzie się podziały te zegarki?

Od dawna możemy wykorzystać Apple Watcha do tego, aby namierzyć telefon poprzez wysłanie do niego polecenia odtworzenia świdrującego uszy dźwięku. Teraz zadziała to w drugą stronę.

6. iOS 17: czy pilot wpadł za kanapę?

Dobra wiadomość dla posiadaczy przystawek Apple TV. Będą mogli wykorzystać iPhone’a do tego, by odszukać w domu zawieruszoną pilot od przystawki Apple TV.

7. iOS 17: check-in dla rodziny

W nowej wersji systemu będziemy mogli dać znać rodzinie i znajomym, że poszliśmy sami na poranny spacer i w jakim kierunku zmierzamy. Jeśli nie dotrzemy na miejsce na czas, to bliscy otrzymają stosowne powiadomienie.

8. iOS 17: lepsza wyszukiwarka

Chociaż w przeciwieństwie do Google’a, Mety i Microsoftu firma Apple nie odmienia na swojej prezentacji słów „sztuczna inteligencja” przez przysłowiowe wszystkie przypadki, to wykorzystuje uczenie maszynowe na różne sposoby. Pozwoliło to usprawnić wyszukiwarkę Spotlight poprzez dodanie opcji wyświetlania w niej skrótów, w tym sekcję Siri Suggestions, gdzie mogą pojawić się interaktywne przełączniki.

9. iOS 17: usprawniona autokorekta i nowe funkcje polskiej klawiatury

Jedną z nowości zapowiedzianych na keynote była usprawniona autokorekta, która już nie będzie co chwila wrzucać do angielskiego tekstu tylu kaczek. Okazuje się przy tym, że polska klawiatura dostała kilka nowych funkcji. Są nimi pasek podpowiedzi, możliwość pisania w wielu językach (np. polskim i angielskim) bez ręcznego przełączania się oraz wprowadzania tekstu poprzez mizianie palcem po ekranie bez wciskania pojedynczych liter (swipe). Niestety systemowy OCR nadal nie radzi sobie z polskimi znakami.

10. iOS 17: smaczne zdjęcie, zjadłbym je

Od teraz iPhone’y będą identyfikowały zdjęcia, na których widać pożywienie, a do tego pojawią się od razu propozycje przepisów pozwalających na przygotowanie czegoś podobnego. Ciekaw jestem, czy ta funkcja zadziała w naszym języku, ale na razie nie udało mi się jej aktywować ani w języku polskim, ani w angielskim.

11. iOS 17: łatwiejsze przycinanie zdjęć

Do tej pory zmiana rozmiaru zdjęcia w galerii wymagała kilku kliknięć. Teraz wystarczy przybliżyć zdjęcie, a w rogu pojawi się przycisk pozwalający na wykadrowanie zdjęcia lub obrazka.

12. iOS 17: wyszukiwanie informacji na temat obiektu ze zdjęcia

Już w poprzedniej wersji iOS-a pojawiła się opcja wyciągania fragmentu ze zdjęcia lub grafiki. Teraz będzie można poszukać od razu informacji na temat obiektu, który w ten sposób oddzieliliśmy od tła.

13. iOS 17: lista zakupów w Przypomnieniach

Już teraz korzystam z Przypomnień do tworzenia wspólnej listy zakupów z narzeczoną, ale w iOS 17 będzie to jeszcze łatwiejsze. Wpisane produkty mają być automatycznie sortowane w kategorie. Do tego dochodzi widok kolumnowy.

14. iOS 17: przypomnienia o lekach

Od roku korzystam z aplikacji Zdrowie do rejestrowania przyjętych leków, ale czasem zdarza mi się o nich zapomnieć. Dzięki zmianom w iOS 17 takich sytuacji będzie pewnie mniej - oprócz przypomnienia o określonej porze pojawią się dodatkowe powiadomienia, jeśli nie zaznaczymy, że łyknęliśmy tabletki. Jedyne, czego mi teraz brakuje, to opcji ustawienia końca terminu dawkowania dla leków, których nie biorę stale, tylko przez jakiś czas, i będziemy w domu.

15. iOS 17: zdrowie psychiczne, nie tylko fizyczne

W ramach aplikacji Zdrowie będziemy mogli śledzić nie tylko parametry związane z naszą kondycją fizyczną, ale również psychiczną. Aplikacja będzie mogła rejestrować nasz nastrój i samopoczucie.

16. iOS 17: iPhone wystarczy, by kupić alkohol

Dzięki nowościom w iOS 17 mieszkańcy Stanów Zjednoczonych będą mogli z użyciem telefonu Apple’a potwierdzać swoją tożsamość i wiek, w tym przy zakupie alkoholu. Ciekawe, czy kiedyś doczekamy się tego w Polsce i czy nowy mObywatel dostanie integrację z Walletem.

17. iOS 17: koniec z niezamawianym zdjęciem wacka

Pliki wysyłane poprzez AirDrop będą automatycznie skanowane przez system operacyjny. Jeśli na zdjęciu zostanie wykryta nagość, to odbiorca będzie mógł zdecydować, czy chce zaryzykować i je obejrzeć, czy też nie. Cwane!

18. iOS 17: czytanie stron w Safari

Siri może przeczytać artykuł ze strony internetowej. Niestety to kolejna funkcja, z której nie skorzystamy w naszym kraju.

19. iOS 17: łatwiejszy dostęp do trybu Prywatnego

Dla osób, którym nie przeszkadza oglądanie treści tylko dla dorosłych, przygotowano inną fajną nowość. W przeglądarce Safari odpalanie trybu Prywatnego możliwe jest poprzez przesunięcie paska kart w lewo, bez konieczności otwierania menu. Do tego karty otwarte w tym trybie można chronić przed osobami postronnymi dzięki Face ID.

20. iOS 17: hotel z AirPlay

Apple umożliwi właścicielom hoteli zintegrowanie telewizorów z usługą AirPlay. Dzięki temu będzie można na nie wygodnie przesyłać multimedia prosto z iPhone’a. Partnerami firmy w tym zakresie została sieć IHG Hotels & Resorts.

21. iOS 17: AirDrop wykorzysta chmurę

Zerwany transfer AirDrop zawsze wkurza, ale po aktualizacji iOS 17 ten problem nie powinien już irytować - o ile mamy połączenie z siecią. W chwili, gdy dwie osoby oddalą się od siebie na tyle, że bezpośrednie połączenie zostanie zerwane, telefony użyją internetu, by dokończyć transfer.

22. iOS 17: udostępnianie haseł

Hasłami będzie można dzielić się z bliskimi, co na pewno wkurzy Netfliksa. Do tego pojawi się opcja udostępniania ich poprzez Skróty.

23. iOS 17: autouzupełnianie haseł i danych kontaktowych bez ograniczeń

Nowa wersja systemu do iPhone’a pozwoli wstawić hasło albo dane kontaktowe do dowolnego pola tekstowego. To świetne wieści dla osób, które korzystają z kiepsko zakodowanych formularzy.

24. iOS 17: przesyłanie danych kontaktowych i zaimki

AirDrop pozwoli na łatwe dzielenie się swoimi danymi takimi jak telefon i e-mail z innymi osobami poprzez zbliżenie iPhone’ów i zegarków Apple Watch do siebie. Do tego w aplikacji Kontakty można ustawić preferowane zaimki obok nowych pełnoekranowych zdjęć.

25. iOS 17: nowy sposób aktywacji SharePlay

Tryb wspólnego konsumowania materiałów multimedialnych będzie można odpalić łatwiej niż kiedykolwiek. W tym celu wystarczy zbliżyć do siebie dwa iPhone’y.

26. iOS 17: iPhone dla babci i dziada

Pojawił się nowy uproszczony tryb wyświetlania interfejsu, który przyda się seniorom. Pozwala on wchodzić w interakcję z iOS 17 z użyciem ogromnych dużych ikon.

27. iOS 17: krzyżówki (nie) dla każdego

Dobra wiadomość: w aplikacji News pojawiły się krzyżówki. Zła wiadomość: program nadal nie jest oficjalnie dostępny w Polsce (ale nadal można do niego uzyskać dostęp zmieniając region na angielski).

28. iOS 17: usuwanie SMS-ów i maili z jednorazowymi kodami

Od teraz kody SMS z kodami do dwuskładnikowego uwierzytelniania mogą być usuwane od razu po ich automatycznym przekopiowania do formularza. Do tego osoby korzystające z aplikacji Poczta mogą automatycznie uzupełniać (i również usuwać) kody otrzymane w wiadomości e-mail.

29. iOS 17: rozmowy grupowe z posiadaczami Androida będą lepsze

Od teraz podłączenie do rozmowy grupowej posiadacza telefonu z systemem Android nie będzie wyłączać aż tak wielu funkcji, jak do tej pory. Niestety nie będzie to działało idealnie. Szkoda, że Apple nie zintegrował iMessage z RCS, nawet przypisując tego typu wiadomościom jakiś inny kolor, bo rozwiązałoby tego typu problemy.

30. iOS 17: nowe naklejki Memoji

Pojawiły się trzy nowe naklejki w ramach sekcji Memoji w iMessage. Ich nazwy to Halo, Smirk i Peekaboo.

31. iOS 17: automatyczna transkrypcja wiadomości głosowej

W komunikatorze iMessage pojawi się opcja transkrypcji wiadomości audio. Niestety obecnie nie mam jak sprawdzić, czy zadziała to z naszym językiem, bo w iPhonie 14 Plus z iOS 17 nie mam karty SIM, więc będę mógł się temu przyjrzeć bliżej po powrocie do kraju.

32. iOS 17: generator głosu użytkownika

Dzięki funkcji Live Speech można podczas rozmów wpisywać tekst, a iPhone wygeneruje wypowiedź głosową. Do tego można nauczyć telefon generowania głosu podobnego do naszego i… jest to dostępne w języku polskim.

33. iOS 17: puk puk, kto tam? Nowości w Domu

Nowa wersja aplikacji do obsługi Smart Home dostała przydatne nowości, w tym możliwość zapisywania zdarzeń i ich późniejszego przeglądania. Dzięki temu możemy sprawdzić, ile razy i kiedy dokładnie były np. otwierane drzwi do naszego garażu oraz co i kiedy rejestrowały kamery bezpieczeństwa. Oprócz tego odświeżony został interfejs wybierania kolorów oświetlenia oraz personalizacji widżetu apki Dom.

34. iOS 17: płynne przechodzenie pomiędzy piosenkami w Apple Music

Osoby korzystające ze streamingu Apple’a będą mogli w końcu użyć funkcji cross-fade, dzięki czemu przejścia między jedną piosenką a drugą będą płynniejsze. W końcu!

35. iOS 17: animowane okładki wirtualnych płyt

Apple Music otrzymało funkcję wyświetlania animowanych okładek albumów, które słuchamy nie tylko na stronie artysty, ale również podczas odtwarzania muzyki.

36. iOS 17: pełna informacja o twórcach utworu

W aplikacji pojawią się nowe informacje o artystach odpowiedzialnych za dostępne w bazie kawałki. Dzięki temu dowiemy się, kto dokładnie przy nich pracował, jakich instrumentów używał itp.

37. iOS 17: karaoke na sterydach

Posiadacze telefonów iPhone i przystawek Apple TV mogą aktywować specjalny tryb karaoke o nazwie Apple Music Sing. Najfajniejszą nowością jest możliwość zobaczenia siebie na ekranie obok tekstu piosenki. Do tego lyricsy, które nie zostały zsynchronizowane, będą teraz miały większy font.

38. iOS 17: wspólne tworzenie playlist

Użytkownicy streamingu Apple Music będą mogli wspólnie tworzyć playlisty. Do tego dochodzi obsługa SharePlay podczas korzystania z trybu CarPlay.

39. iOS 17: AirPodsy nie będą razić w oczy

Wyskakujące okienko z informacjami o słuchawkach Apple do tej pory raziło białym kolorem. Po aktualizacji do iOS 17 i aktywacji trybu Dark Mode ten problem zniknie.

40. iOS 17: mapy zapisywane offline

Pojawi się kolejna nowość dla osób, które myślą o porzuceniu Google Maps na rzecz Apple Maps. Użytkownicy będą mogli zapisywać fragmenty mapy świata w pamięci urządzenia.

41. iOS 17: ładowanie samochodu elektrycznego z Apple Maps

W aplikacji z mapami od Apple’a pojawią się nowości dla posiadaczy samochodów elektrycznych. iOS 17 pozwoli sprawdzić w czasie rzeczywistym dostępność stacji ładowania akumulatorów. W ustawieniach można wybrać też preferowaną sieć takowych ładowarek.

42. iOS 17: wczorajsza pogoda

W aplikacji Pogoda będziemy mogli sprawdzać teraz dane archiwalne. Dzięki temu możemy sprawdzić, czy w danej lokalizacji dzień wcześniej padało, czy też świeciło słońce.

43. iOS 17: edycja i automatyczne wypełnianie PDF-ów

Funkcja pozwalająca na wypełnianie pól w PDF-ach pojawi się nie tylko na iPadach, ale również na iPhone’ach. Można dzięki niej dodać do dokumentu informacje zapisane na urządzeniu. Na telefonach będzie można również edytować tego typu pliki.

44. iOS 17: łączenie ze sobą notatek

Aplikacja do notowania w iOS 17 pozwoli na linkowanie ze sobą poszczególnych notatek. Dzięki temu z jednej będzie można łatwo przeskoczyć do drugiej bez konieczności szukania jej na liście.

45. iOS 17: łatwiejsze uruchamianie Skrótów

Aplikacja do automatyzacji czynności została przeprojektowana. Od teraz utworzone i pobrane przez użytkownika Skróty są grupowane według aplikacji, do których są przypisane.

46. iOS 17: Hey Siri, zrób to, to i to

Asystent głosowy Apple’a będzie można wywoływać zarówno komendą Hey Siri, jak i po prostu Siri. Do tego można wydać mu kilka poleceń pod rząd. Oprócz tego z jego pomocą można obsługiwać nowy tryb inteligentnej lamki nocnej o nazwie StandBy. Szkoda tylko, że Siri nadal odmienia „to be”, a nie „być”.

REKLAMA

iOS 17 - czy warto instalować?

Zmiany zapowiadają się super, ale oczywiście, jak co roku, nie polecam wgrywania wersji rozwojowej oprogramowania na urządzenie, na którym jesteście zalogowani na swoje główne Apple ID, bo może to prowadzić do utraty danych - sam swego czasu wyzerowałem sobie w ten sposób wszystkie zapisane hasła. Z tego powodu iOS 17 Developer Beta 1 zainstalowałem na iPhonie 14 Plus, a nie używanym na co dzień iPhonie 14 Pro Max.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA