REKLAMA

iOS 17 pozwoli omijać App Store. Komisja Europejska rzuca Apple na kolana

Najgłośniejsza zapowiedź tegorocznego WWDC to ani headset AR/VR, ani nowe MacBooki. Według najnowszych informacji, najbardziej ma namieszać premiera iOS 17. Bicz Unii Europejskiej na Big Techy zaczyna działać: nowe wydanie systemu mobilnego przerwie monopol Apple na rozdawanie aplikacji użytkownikom.

17.04.2023 14.26
iOS 17 pozwoli omijać App Store. Komisja europejska rzuca Apple na kolana
REKLAMA

Koncern z Cupertino od lat ma na pieńku z Komisja Europejską. Nie chodzi tu jedynie o standard USB-C w iPhone, ale także rygorystyczną politykę wobec aplikacji na iOS, która ogranicza tak wydawców jak i końcowych użytkowników do spotkania w jednym miejscu: App Store. W przeciwieństwie do Google i Androida, Apple nie pozwala w swoim systemie na instalowanie aplikacji spoza oficjalnego sklepu.

REKLAMA

Zobacz też:

Wkrótce instalowanie aplikacji spoza sklepu Apple ma być możliwe dla wszystkich użytkowników. Będzie to możliwe za sprawą iOS 17, który koncern ma oficjalnie zaprezentować podczas nadchodzącej konferencji WWDC 2023.

iOS 17 pozwoli na instalowanie aplikacji spoza App Store.

Jak pisze dziennikarz Bloomberga, Mark Gurman, możliwość instalowania aplikacji spoza App Store zostanie wdrożona do smartfonów Apple jeszcze przed końcem roku. Zmiana polityki Apple jest spowodowana wdrożeniem przez Unię Europejską Digital Markets Act, w myśl którego Apple podpada pod definicję "strażnika dostępu". Jako strażnik dostępu Apple jest zobligowane do umożliwienia instalowania aplikacji spoza własnego sklepu na swoich urządzeniach mobilnych.

Biorąc pod uwagę, że niedostosowanie się do wymogów Unii Europejskiej poskutkuje wielomilionową karą, a w najgorszym wypadku usunięciem z rynku, Apple już kilka miesięcy temu rozpoczęło pracę nad rozwiązaniami pozwalającymi na spełnienie wymogów UE.

REKLAMA

Niektórzy inżynierowie pracujący nad planem [systemu pozwalającego na instalowanie aplikacji spoza App Store] postrzegają go również jako odciąganie uwagi od typowego, codziennego rozwoju przyszłych funkcji, jak twierdzą ludzie [powiązani ze sprawą]. Firma dąży do tego, aby zmiany były gotowe w ramach aktualizacji do przyszłorocznego iOS 17, co byłoby zgodne z wymaganiami [Unii Europejskiej].

- pisał Gurman w grudniu 2022 roku

Jednocześnie Apple nie podjął jeszcze decyzji co do tego jak "otworzy" iMessage, bowiem DMA zobowiązuje koncern do udostępnienia swojego komunikatora na platformy spoza ekosystemu Apple.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA