REKLAMA

Od dzisiaj Mapy Apple ssą mniej. Jest nowy widok i szczegóły polskich miast

Apple Maps zaliczyło fatalny start, ale firma z Cupertino się nie poddaje. Pojawiła się nowa potężna aktualizacja, a Mapy Apple w Polsce nauczyły się nowej sztuczki. Warto dać im drugą szansę.

10.03.2023 12.16
mapy apple maps aktualizacja polska nowosci
REKLAMA

UWAGA! Są już nowe, lepsze Mapy Apple. Sprawdź nasz szybki test nowych Map Apple: Jechałem dzisiaj z nowymi Mapami Apple. Cztery rzeczy mi się spodobały. Wywalam Mapy Google

Mapy Google są co prawda dostępne na iPhone’ach niemal od początku ich istnienia, ale od lat trzeba je pobierać ręcznie. Apple już ponad dekadę temu przygotował swoją usługę kartograficzną, ale powiedzieć, że na start była ona kiepska, to nic nie powiedzieć.

REKLAMA

Pamiętacie powyższe wideo? Dotyczyło przeglądarki Internet Explorer, która "ssała", ale wraz z kolejnymi aktualizacjami według Microsoftu "ssała mniej". Podobnie było z Mapami Apple.

To, że Apple Mapy „ssą” jest jednak już dawno nieaktualne. Na przestrzeni dziesięciu lat sytuacja się zdążyła zmienić, gdyż usługa Apple Maps stale się rozwija. Właśnie pojawiła się nowa aktualizacja, w tym dla Polski, która wprowadza odświeżony widok 3D i inne zmiany.

Czytaj też: Polacy mogą naprawić mapy Apple. Powstało narzędzie, którym dodasz swoją firmę na mapie

Mapy Apple w Polsce - aktualizacja

Producent telefonów iPhone i komputerów Mac nie chwali się co prawda żadną aktualizacją map dla naszego regionu, ale ostatnio pojawiła się aktualizacja dla Skandynawii. W wątku na portalu Reddit, w subreddicie poświęconym Apple Maps, użytkownicy dzielą się zrzutami ekranu prezentującymi nowości. Dotyczą one również regionów, a jednym z nich jest Polska.

Jak widać na zrzutach ekranu, budynki w Apple Maps na terenie Warszawy, w tym słynny Pałac Kultury, wyświetlane są w trójwymiarze. To jednak nie jedyne nowości. Użytkownicy serwisu Reddit zgłaszają, że Mapy Apple są teraz dokładniejsze: w Słowenii dodano nazwy pól uprawnych na wsi (w tym nazwiska rodzin, które żyły tam dawno temu).

apple maps polska nowosci
Porównanie Apple Maps: po lewej nowy widok, po prawej stary

Mi co prawda nie udało się jeszcze wywołać nowego widoku w podanych lokalizacjach ani na iPhonie ze stabilnym systemem operacyjnym, ani na iPhonie z iOS w wersji Developer Beta 3, ale jest pewnie tylko kwestią czasu, aż nowy widok trafi do wszystkich użytkowników. Cieszy, że Apple stale pracuje nad usprawnieniami.

Odświeżony widok w Apple Maps to nie jedyna nowość dla Polski w tej aplikacji.

Jakiś czas temu pojawiło się uaktualnienie wprowadzające do usługi możliwość wyznaczania tras w Apple Maps z wykorzystaniem komunikacji miejskiej. Testowałem to rozwiązanie w Warszawie i działa całkiem nieźle, a do tego w przeciwieństwie do np. JakDojade i Google Maps obsługuje tryb Always On Display na iPhone’ach 14 Pro i 14 Pro Max.

REKLAMA

Sam przy tym nie jestem kierowcą, ale ci, z którymi rozmawiałem, ostatnio również przesiadają się na Apple Maps, bo podoba im się nowy asystent pasa ruchu. Sam też używam Map Apple coraz częściej, ale mi z kolei do pełni szczęścia brakuje już tylko nawigacji dla rowerów - ta nadal nie jest dostępna w Warszawie.

Oczywiście nadal zdarzają się też wpadki, jak ta u Mateusza Nowaka, którego Mapy Apple kierowały do Lidla w innym kraju, ale takie michałki to teraz bardziej rzadkość, niż reguła - a inne usługi kartograficzne też mają swoje. Z tego względu, jeśli od lat korzystacie wyłącznie z Google Maps, polecam dać Apple Maps drugą szansę.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA