REKLAMA

Rosyjska ramówka telewizyjna na dziś: "macie krew na rękach". To sprawka hakerów

Nieznani sprawcy pokonali elektroniczne zabezpieczenia usług EPG, czyli informujących telewidzów o telewizyjnej ramówce. W wielkie rosyjskie święto narodowe podmienili tytuły wszystkich audycji na antyrosyjskie hasła.

09.05.2022 10.35
dvb-t2 cyfrowa telewizja naziemna testy
REKLAMA

EPG (Electronic Program Guide) to usługa obecna w cyfrowych sygnałach telewizyjnych (kablowych, satelitarnych, naziemnych), za sprawą której można sprawdzić jaką ramówkę mają poszczególne kanały telewizyjne. Wystarczy wciśnięcie stosownego przycisku na pilocie i - jeżeli dostawca telewizji to obsługuje - telewizor wyświetli program wszystkich odbieranych stacji telewizyjnych.

REKLAMA

Jak wynika z wiadomości publikowanych w social media, EPG funkcjonujący u co najmniej jednego dużego rosyjskiego usługodawcy padł ofiarą ataku nieznanych hakerów. Jego skutkiem jest podmiana wszystkich tytułów programów wyświetlanych w EPG na Macie na rękach krew tysięcy Ukraińców i dzieci. Warto dodać, że ten napis wyświetlał się (być może nawet nadal wyświetla) dziś, a więc w ważne święto narodowe w Rosji. Mowa o Dniu Zwycięstwa, w którym Rosjanie świętują swoje zwycięstwo w II Wojnie Światowej. W tegorocznych obchodach brał udział dyktator Putin.

REKLAMA

Atak na rosyjskie EPG. To jedna z bardzo wielu akcji hakerów wymierzonych w Rosję.

Zaczęło się od wielkiego atak Anonymous, za sprawą którego padły rosyjskie witryny rządowe i usługi. Następnie aktywiści z Anonymous zajęli się luksusowym jachtem Putina i "rozbili" go o Wyspę Węży. Zdemolowane zostały strony rządowych mediów. Padły też przodujące usługi: "rosyjski Google" został zhakowany, a Anonymous opublikował dane 150 tys. użytkowników wyszukiwarki Yandex. Ataki można było też odczuć poza cyberprzestrzenią: Anonymous zhakowało rosyjskie telewizje, które emitowały w efekcie wojnę w Ukrainie. Hakerzy Anonymous zaatakowali też oddział rosyjskiego giganta naftowego. Nie zapominajmy też, że Bank Centralny Rosji został zhakowany, również przez Anonymous.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA