REKLAMA

Elon Musk o Rosji: szybciej wysyłam satelity na orbitę, niż oni mogą je zestrzeliwać

Już od kilku tygodni satelity należące do tworzonej przez SpaceX megakonstelacji satelitów Starlink zapewniają dostęp do szybkiego internetu satelitarnego siłom rządowym Ukrainy. Elon Musk przekonuje, że ze Starlinkiem Rosjanie także przegrają.

28.03.2022 08.28
elon musk dotacje
REKLAMA

W najnowszym wywiadzie udzielonym magazynowi Business Insider Elon Musk przyznał, że satelity Starlink stały się jednym z wrogów Federacji Rosyjskiej. Jakby nie patrzeć satelity zapewniają wsparcie komunikacyjne na tych obszarach Ukrainy, na których dotychczasowy internet już nie działa np. wskutek zniszczeń infrastruktury.

REKLAMA

Elon Musk przyznał, że test broni antysatelitarnej przeprowadzony przez Rosję w 2021 roku z perspektywy czasu i działań Rosji w ostatnich tygodniach może wyglądać na ostrzeżenie. Być może Władimir Putin chciał wysłać światu informację o tym, że jeżeli ktokolwiek zechce pomagać Ukrainie przy pomocy swoich satelitów, to może liczyć się z możliwością ich zestrzelenia.

Musk jest świadomy takiego zagrożenia, ale jednocześnie przyznaje, że takie ryzyko nie wpłynie w żaden sposób na działania podejmowane przez jego firmę.

Jeżeli ktoś chciałby wyeliminować Starlink, będzie miał trudne zadanie, ponieważ mamy na orbicie ponad 2000 satelitów. Żeby to zniszczyć trzeba naprawdę sporo pocisków antysatelitarnych. Mam nadzieję, że nie będziemy musieli tego testować, ale wydaje mi się, że potrafimy szybciej wysyłać satelity, niż Rosjanie są w stanie wysyłać rakiety antysatelitarne.

- mówi Elon Musk.
REKLAMA

W toku całej dyskusji Elon Musk wielokrotnie powraca do tematu wojny na Ukrainie przyznając - z czym zgadza się większość współczesnego świata - że jest zdumiony, że w trzeciej dekadzie XXI wieku wciąż może zdarzyć się wojna prowadzona w sposób znany sprzed stu lat. Mimo potężnego rozwoju technologii, zamiast cyberwojny, infowojny, wciąż mamy do czynienia z czołgami, rakietami i bombami.

Jak sam jednak przyznaje, SpaceX może w dzisiejszym świecie być przydatny w konfliktach tego typu. Jeżeli jego pomoc może nawet w niewielkim stopniu przyczynić się do pokoju na świecie i stanowić wymierną korzyść dla ludzkości, to taką pomoc Elon zamierza zapewniać.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA