REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Google Chrome z trybem desktopowym jako domyślnym. Ułatwienie dla telefonów z dużymi wyświetlaczami

Google Chrome na Androida już dziś potrafi wymusić na dostawcy witryny internetowej, by ten zapewnił jej desktopową wersję. Tymczasem gigant z Mountain View już testuje opcję włączenia tego wymuszania na stałe.

27.09.2021
12:55
Jaka przeglądarka zamiast Chrome
REKLAMA

Coraz więcej telefonów – nawet tych niedrogich – wyposażonych jest w duże i czytelne wyświetlacze. Co więcej, na rynku pojawiają się urządzenia z wyświetlaczem wręcz tabletowych rozmiarów, wykorzystujące technikę elastycznych matryc OLED bądź skomplikowanych zawiasów – jak Galaxy Z Fold czy Surface Duo. Coraz częściej serwowanie telefonom mobilnej wersji witryny nie ma większego sensu.

REKLAMA

Czytaj też:

Domyślna przeglądarka w systemie Android – Google Chrome – pozwala użytkownikowi na przeładowanie na nowo otwartej witryny, tym razem w trybie dla komputera osobistego. Funkcja ta nie zawsze działa, wiele zależy od struktury samej witryny. Zazwyczaj jednak pozwala na wyświetlenie dużo bogatszej wersji strony internetowej, a nie okrojonej wersji dla urządzeń z niewielkimi wyświetlaczami dotykowymi.

Google Chrome na Androida z trybem desktop na stałe. Nowa funkcja już w testach.

Najnowsza testowa wersja Google Chrome’a z kanału Canary pozwala na ustawienie trybu desktopowego na stałe. To oznacza, że użytkownik nie będzie już musiał za każdym razem przeładowywać witryny – ta od razu wyświetlona będzie w trybie przeznaczonym dla PC i tabletów. Na tym jednak nie koniec.

Powyższą funkcję można już testować, ale Google zamierza ją jeszcze poszerzyć. Prowadzone są już prace nad menu ustawień zaawansowanych, w których użytkownik będzie mógł decydować o tym jak mają się ładować poszczególne witryny, wybierając, która zawsze ma być wyświetlana w trybie mobilnym, a która w desktopowym.

Nowość również dla Chromium. Microsoft Edge dla Androida również pozwoli na stałe wymuszanie trybu desktop.

Przeglądarka Chrome bazuje na otwartoźródłowym projekcie Chromium, który współtworzą Google, Microsoft, Opera, Brave, Vivaldi i wielu innych. Wszystkie przeglądarki z rodziny Chromium mogą nawzajem korzystać z wprowadzanych przez poszczególnych partnerów usprawnień i innowacji. Różnice pomiędzy tymi przeglądarkami skupiają się na tak zwanej warstwie aplikacyjnej – czyli na interfejsie i funkcjach dodatkowych.

Wymuszanie trybu desktopowego na stałe w trybie mobilnym zostało wprowadzone bezpośrednio do Chromium – z czego skorzystał i Microsoft. Testowe wersje przeglądarki Edge z kanałów Dev i Canary umożliwiają już testowanie tej samej funkcji.

REKLAMA

Jeżeli testy nie wykażą większych problemów, nowość powinna trafić do Google Chrome’a i Edge’a już w przeciągu najbliższych tygodni.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA