REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Oprogramowanie
  3. Technologie
  4. Tech

Google Chrome z trybem desktopowym jako domyślnym. Ułatwienie dla telefonów z dużymi wyświetlaczami

Google Chrome na Androida już dziś potrafi wymusić na dostawcy witryny internetowej, by ten zapewnił jej desktopową wersję. Tymczasem gigant z Mountain View już testuje opcję włączenia tego wymuszania na stałe.

Jaka przeglądarka zamiast Chrome
REKLAMA

Coraz więcej telefonów – nawet tych niedrogich – wyposażonych jest w duże i czytelne wyświetlacze. Co więcej, na rynku pojawiają się urządzenia z wyświetlaczem wręcz tabletowych rozmiarów, wykorzystujące technikę elastycznych matryc OLED bądź skomplikowanych zawiasów – jak Galaxy Z Fold czy Surface Duo. Coraz częściej serwowanie telefonom mobilnej wersji witryny nie ma większego sensu.

REKLAMA

Czytaj też:

Domyślna przeglądarka w systemie Android – Google Chrome – pozwala użytkownikowi na przeładowanie na nowo otwartej witryny, tym razem w trybie dla komputera osobistego. Funkcja ta nie zawsze działa, wiele zależy od struktury samej witryny. Zazwyczaj jednak pozwala na wyświetlenie dużo bogatszej wersji strony internetowej, a nie okrojonej wersji dla urządzeń z niewielkimi wyświetlaczami dotykowymi.

Google Chrome na Androida z trybem desktop na stałe. Nowa funkcja już w testach.

As I explained in another post, this option was recently added to Edge for Android and is now also available in Chrome:

Flag.

Site settings.

Desktop site.

After enabling the toggle, every time you open a website it will open in the desktop version by default.

The "Desktop site" checkbox is still there in the 3-dot menu, so you can disable the desktop version on the page you are on whenever you want.

App menu.

As I said in the title, the option to enable/disable this feature on a per-site basis will come later, this has been confirmed by the owner of the commit:

Comments.

ICYMI: Chrome for Android will let you enable/disable dark theme on a per-site basis.

.

Najnowsza testowa wersja Google Chrome’a z kanału Canary pozwala na ustawienie trybu desktopowego na stałe. To oznacza, że użytkownik nie będzie już musiał za każdym razem przeładowywać witryny – ta od razu wyświetlona będzie w trybie przeznaczonym dla PC i tabletów. Na tym jednak nie koniec.

Powyższą funkcję można już testować, ale Google zamierza ją jeszcze poszerzyć. Prowadzone są już prace nad menu ustawień zaawansowanych, w których użytkownik będzie mógł decydować o tym jak mają się ładować poszczególne witryny, wybierając, która zawsze ma być wyświetlana w trybie mobilnym, a która w desktopowym.

Nowość również dla Chromium. Microsoft Edge dla Androida również pozwoli na stałe wymuszanie trybu desktop.

Przeglądarka Chrome bazuje na otwartoźródłowym projekcie Chromium, który współtworzą Google, Microsoft, Opera, Brave, Vivaldi i wielu innych. Wszystkie przeglądarki z rodziny Chromium mogą nawzajem korzystać z wprowadzanych przez poszczególnych partnerów usprawnień i innowacji. Różnice pomiędzy tymi przeglądarkami skupiają się na tak zwanej warstwie aplikacyjnej – czyli na interfejsie i funkcjach dodatkowych.

Wymuszanie trybu desktopowego na stałe w trybie mobilnym zostało wprowadzone bezpośrednio do Chromium – z czego skorzystał i Microsoft. Testowe wersje przeglądarki Edge z kanałów Dev i Canary umożliwiają już testowanie tej samej funkcji.

REKLAMA

Jeżeli testy nie wykażą większych problemów, nowość powinna trafić do Google Chrome’a i Edge’a już w przeciągu najbliższych tygodni.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA