REKLAMA

Z góry na dół niemal sam Samsung. TOP 5 kupowanych smartfonów w 2019 r. w Orange, Plusie i T-Mobile

Wiemy już, które smartfony cieszyły się w Polsce największą popularnością w sieciach Orange i Plus. Wielkiego zaskoczenia nie ma, ale Samsung nie bierze całej puli.

26.02.2020 18.09
Jaki smartfon wybrać? Samsung Galaxy A50
REKLAMA
REKLAMA

Aktualizacja: dodaliśmy i omówiliśmy dane udostępnione przez operatora T-Mobile.

Już rok temu podsumowywaliśmy, które smartfony sprzedawały się najlepiej u polskich operatorów telefonii komórkowej. O palmę pierwszeństwa biło się wtedy dwóch producentów, a ogromną popularnością cieszyły się modele takie jak Huawei Mate 10 Lite, Huawei P20 Lite oraz telefony z linii Samsung Galaxy J.

W tym roku sytuacja na rynku mobilnym wygląda nieco inaczej

Huawei pomimo swoich problemów przegonił globalnie Apple’a i dokonał tego pomimo świetnych wyników firmy Tima Cooka za ostatni kwartał 2019 r. Mimo to światowy wicelider rynku mobilnego ma teraz spory problem, a jegi pozycja w Europie została nadwątlona przez czynniki zewnętrzne.

Chińczycy, którzy pokonali globalnie Apple’a, byli w końcu na dobrej drodze, by stać się liderem naszego rynku i z pewnego punktu widzenia już nawet przeganiali Samsunga. Ze względu na bana od Donalda Trumpa tak się jednak nie stało. Pomimo dobrych prognoz dla Huawiea, u nas nadal rządzi firma rodem z Korei.

samsung galaxy a40 wrażenia class="wp-image-920154"

TOP 5 najlepiej sprzedających się smartfonów w Polsce w 2019 r. — Orange:

Proporcje z zeszłego roku się odwróciły i aż cztery miejsca w topce zajmuje Samsung. Firma zerwała przy tym z serią Galaxy J, która kojarzyła się z urządzeniami z najniższej półki cenowej na rzecz rodziny Galaxy A, które ma bardzo dobrą opinię jako produkty nieodbiegające za bardzo od topowych modeli pod względem jakości.

TOP 5 najlepiej sprzedających się smartfonów w Polsce w 2019 r. — Plus (dla rynku B2C):

W przypadku Plusa sytuacja wygląda podobnie — rok temu również to chińska firma miała przewagę. Klienci sieci Plus wybierają też chętniej inne modele telefonów Samsunga niż abonenci Orange. Huawei zdobył zaś trzecie miejsce na podium i zajął ostatnią lokatę w TOP 5, ale aż trzy telefony na liście należą do serii Galaxy A.

TOP 5 najlepiej sprzedających się smartfonów w Polsce w 2019 r. — Plus (dla rynku B2C i B2B):

 1. Samsung Galaxy A50
 2. Samsung Galaxy A40
 3. Samsung Galaxy A10
 4. Samsung Galaxy A20e
 5. Huawei P30 Lite

Jeśli zliczyć sprzedaż urządzeń w Plusie konsumentom oraz firmom, to już całe podium należy w Plusie do Samsunga. Jedyny model Huawei, który się załapał do zestawienia, spada w tym ujęciu z trzeciej na piątą lokatę, a przegania go… czwarty przedstawiciel rodziny Galaxy A.

TOP 10 najlepiej sprzedających się smartfonów w Polsce w 2019 r. — T-Mobile

 1. Samsung Galaxy A50;
 2. Samsung Galaxy A40;
 3. Huawei P Smart 2019;
 4. Samsung Galaxy A10;
 5. Huawei Mate 20 lite;
 6. Samsung Galaxy J4+;
 7. Huawei P30 Lite;
 8. Motorola Moto G7 Power;
 9. Nokia 3.1;
 10. Samsung Galaxy S10e.

T-Mobile podzielił się listą nie pięciu, a dziesięciu najchętniej wybieranych smartfonów przez klientów tej sieci. Pierwsza piątka jest zaś niemal taka sama, jak u pozostałych dwóch telekomów — Samsung ma w niej przewagę nad Huawei, a to odwrotne proporcje, niż rok temu

Ciekawie dzieje się na kolejnych pozycjach, gdzie oprócz dwóch Samsungów i kolejnego Huaweia pojawiły się smartfony marki Motorola i Nokia. W obu przypadkach nie jestem zaskoczony — ta pierwsza firma jest piąta co do popularności w Polsce, a tą drugą sam darzę sentymentem.

Play z kolei odmówił podzielenia się podobnymi danymi.

Co ciekawe, w ubiegłym roku to właśnie Play pierwszy podzielił się podobnymi danymi, a w tym przed szereg wyszedł Orange. Możliwe, że fioletowa sieć nie chciała publikować takich danych, by nie urazić któregoś ze swoich partnera, który w zestawieniu wypadłby słabo albo nie byłoby w ogóle.

Nie spodziewam się jednak, by w Play sytuacja znacząco różniła się od tej, jaka jest w sieciach Orange, Plus i T-Mobile. W ubiegłym roku Samsung i Huawei, jeśli chodzi o listę najpopularniejszych modeli smartfonów w dystrybucji operatorskiej, deklasowali konkurencję u wszystkich telekomów.

iphone black friday 2019 apple promocja black week cyber monday class="wp-image-1045670"

A co z Apple’em?

Dane pokazują przy tym, że nasz operatorski rynek jest wyjątkowy, jeśli zestawić go z danymi na temat sprzedaży poszczególnych urządzeń w ujęciu globalnym. Jak podaje MacDailyNews, powołując się na dane firmy Omdia, tak prezentuje się lista TOP 10 modeli smartfonów z 2019 r. w ujęciu rocznym:

 1. iPhone XR
 2. iPhone 11
 3. Galaxy A10
 4. Galaxy A50
 5. Galaxy A20
 6. iPhone 11 Pro Max
 7. iPhone 8
 8. Redmi Note 7
 9. iPhone 11 Pro
 10. Galaxy J2 Core

Zeszłoroczny tańszy iPhone nadal króluje, ale tegoroczny niemal go dogonił. Na podium trafił też najbardziej podstawowy smartfon z rodziny Galaxy A. Jeśli zaś spojrzeć na dane z 4. kwartału, to jak podaje GSMOnline, firma analityczna Canalys ustaliła, że wygląda to następująco:

 1. iPhone 11;
 2. iPhone 11 Pro Max;
 3. iPhone 11 Pro;
 4. iPhone XR;
 5. iPhone 9;
 6. Redmi Note 8;
 7. Galaxy A10s;
 8. Galaxy A20s;
 9. Galaxy A30s;
 10. Remi Note 8 Pro.
REKLAMA

Aż pięć pierwszych pozycji to smartfony firmy Apple, z czego tegoroczne, bardzo drogie modele zajmują całe podium. Dwa miejsca w topce zajmuje Xiaomi — chiński konkurent Huawei, który depcze mu po piętach zarówno w ujęciu globalnym, jak i w Polsce. Trzy miejsca należą do budżetowych telefonów Samsunga.

Nie należy jednak zapominać, że to dane za 4. kwartał, zaraz po premierze nowych iPhone’ów. Samsung i nieobecny na liście Huawei i tak w ujęciu rocznym firmę Tima Cooka przeganiają… jeśli chodzi o wolumen sprzedaży. Jeśli bowiem spojrzeć na zysk, to tutaj Apple bierze już w zasadzie wszystko.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA