REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Sprzęt

TOP 5 najlepiej sprzedających się smartfonów w Orange, T-Mobile, Plus i Play w 2018 roku

Sprawdziliśmy, które smartfony sprzedawały się najlepiej u polskich operatorów telefonii komórkowej. Porównaliśmy listy TOP 5 w sieciach Orange, Plus, T-Mobile oraz Play.

15.02.2019
11:58
huawei samsung smartfony w polsce sprzedaż orange plus t-mobile play
REKLAMA
REKLAMA

Najlepsze pod względem specyfikacji i najczęściej reklamowane smartfony rzadko kiedy są tymi, które sprzedają się naprawdę dobrze. Celebryci pokazują się w mediach i na billboardach z drogimi, topowymi modelami po to, by klienci potem przy kasie wybrali średniaka za złotówkę - byle tylko był tej samej marki, co egzemplarz wykorzystywany przez ich sowicie opłacanych idoli.

Popularność smartfonów w Polsce - dane za 2018 rok

Częstotliwość wybierania poszczególnych modeli przez klientów może się różnić w zależności od kanału sprzedaży. Inne telefony mogą być kupowane w sklepach stacjonarnych, inne w sieci, a jeszcze inne u operatorów telefonii komórkowej. Postanowiliśmy sprawdzić, jak prezentuje się lista najchętniej wybieranych smartfonów w tym ostatnim przypadku, czyli wśród klientów telekomów.

Zachęcił mnie do tego Play. Operator pochwalił się listą smartfonów, które sprzedawały się najlepiej, jeśli zbiorczo zanalizować dane za cały 2018 roku. Nie obyło się bez tu kilku zaskoczeń, więc postanowiłem sprawdzić, jak prezentuje się taka lista u pozostałych telekomów. Udało mi się uzyskać dane od operatorów Orange, Plus oraz T-Mobile.

Smartfony w Polsce - lista Top 5 z 2018 roku w Orange

 1. Huawei Mate 10 lite
 2. Samsung Galaxy J5 (2017)
 3. Huawei P20 lite
 4. Samsung Galaxy J3 (2017)
 5. Huawei Y6 (2018)

Nie ma wątpliwości, że u pomarańczowego operatora dominuje niska półka. Nie jest to też zresztą specjalnym zaskoczeniem, że tanie urządzenia wybiera więcej osób. Przewagę pod pewnym względem uzyskał tutaj Huawei, który zajął nie tylko pozycję lidera, ale również zgarnął trzy lokaty z pięciu.

Potwierdza się też to, że w Polsce, jeśli chodzi o sprzedaż smartfonów, konkurują ze sobą w zasadzie tylko dwie firmy: chiński Huawei oraz koreański Samsung. W zeszłym roku zresztą oba azjatyckie przedsiębiorstwa co rusz prężyły muskuły, nazywając się jednocześnie liderem rynku.

Smartfony w Polsce - lista Top 5 z 2018 roku w Plus

 1. Samsung Galaxy J3 (2017)
 2. Huawei P20 Lite
 3. Samsung Galaxy J5 (2017)
 4. Huawei Mate 10 lite
 5. Huawei Y7 Prime (2018)

Na pierwszy rzut oka lista przekazana nam przez sieć Plus jest bardzo podobna do tej, którą podzielił się Orange - powtarzają się w obu przypadkach pierwsze cztery telefony, ale w innej kolejności. Tutaj też trzy lokaty z pięciu należą do Huawei, a dwie do Samsunga. Inny jest jednak lider zestawienia.

Chiński producent musiał ustąpić pierwszeństwa koreańskiemu, który ze swoimi dwoma smartfonami zajął dwa z trzech miejsc na podium. Co ciekawe, ostatnim na liście w sieci Plus jest Huawei Y7 Prime (2018), podczas gdy w Orange zamykał ją nieco niższy model z tego samego roku - Huawei Y6 (2018).

Warto też dodać, że Plus wyszczególnił w swoim zestawieniu „top 5 smartfonów sprzedawanych w minionym roku dla rynku B2C, włączając w to SOHO”. Jeśli jednak przyjrzeć się całości sprzedaży, czyli zestawiając razem sprzedaż B2C i B2B, „jedyna różnica to zamiana pozycji 2 i 3”.

Smartfony w Polsce - lista Top 5 z 2018 roku w T-Mobile

 1. Huawei P20 Lite
 2. Samsung Galaxy S7
 3. Samsung Galaxy J3 (2017)
 4. Huawei Y6 (2018)
 5. Samsung Galaxy S8

Biorąc pod uwagę kształt listy TOP 5 w sieciach Orange i Plus, ranking przekazany nam przez T-Mobile nie jest specjalnym zaskoczeniem. Również i tutaj królują dwie firmy. To kolejne potwierdzenie, że Huawei i Samsung dzielą i rządzą nie tylko na globalnym, ale również na polskim rynku.

Huawei skończył rok z dwoma lokatami na liście TOP 5. Jeden z jego modeli jest liderem. Samsung za to ma o jeden telefon w czołówce więcej i pozostałe dwa miejsca na podium. Kilka smartfonów się powtarza u wszystkich trzech operatorów, ale w T-Mobile powodzeniem cieszyły się również topowe smartfony Samsunga z kolejnych lat.

T-Mobile zdradził nam przy tym, że do „pierwsza połowa roku należała do firmy Huawei”, za to w drugiej lepiej radził sobie Samsung. Klienci sieci stawiają smartfonom coraz większe wymagania. Inne marki, które cieszyły się powodzeniem, ale nie załapały się do TOP 5, to Nokia i Motorola.

Smartfony w Polsce - lista Top 5 z 2018 roku w Play

 • Samsung Galaxy J5 (2017)
 • Huawei Mate 10 Lite
 • LG K10 (2017)
 • Samsung Galaxy A5 (2017)
 • Huawei Y6 (2018)
REKLAMA

Play, który zdradził listę topowych smartfonów publicznie, zdaje sobie sprawę z konkurencji, jaka panuje pomiędzy dwoma topowymi producentami na polskim rynku. Marcin Gruszka, który podzielił się pięcioma najlepiej sprzedającymi się telefonami w 2018 roku u fioletowego operatora, zachował się jak rasowy dyplomata.

Zamiast szeregować telefony od najchętniej kupowanych, Play podał nazwy pięć smartfonów bez numerowania pozycji na liście. Nie wiemy, kto wysunął się tu na prowadzenie. Co jednak ciekawe, Samsung i Huawei zgarnęły po 2 lokaty w Top 5, a oprócz tego w zestawieniu znalazł się - niespodziewanie - LG K10 (2017).

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA